Тев’є-молочар

Шолом Алейхем
Збірник
1914 рік
Переклад: Є. Райцин
Обкладинка книжки Тев’є-молочар
ЗАВАНТАЖИТИ
EPUB

…Тягне свій візок з молоком анатівський молочник Тев'є, розмірковуючи над такими звичними для кожної простої людини проблемами: як навести лад у великій родині, як зробити так, щоб п'ять дочок видати заміж за порядних людей, як заробити побільше грошей, від яких залежить існування.

Аз недостойний
Бідний молочник Тев’є розвозить свій товар багатіям, в тому числі тим які знімають на літо дачі в Бойберіке. Серед них — письменник Шолом-Алейхем, який хоче написати про молочника книгу. Тев’є дякує письменнику за надану честь, не раз згадавши, що не гідний цього. Щастя, що Тев’є зустрів таку освічену людину! «… Я вам справді відданий друг, дай мені бог хоча б соту частку того, чого бажаю я вам!» — Говорить молочник і в кінці листа додає, куди вислати йому трохи грошей після видання книги.

Щастя привалило!
Раніше Тев’є не був молочарем, він возив колоди з лісу на вокзал і помирав з дружиною і дітьми від голоду тричі на день, не рахуючи вечері. Одного разу, повертаючись пізно ввечері додому після невдалого дня, Тев’є зустрічає двох заблукалих в лісі жінок. Молочник везе їх прямо-прямісінько до Бойбейріка.

В знак подяки Тев’є щедро обдаровують їжею, грошима і дають корову. Корова доїться, каже жінка, але молока немає. Тев’є на радощах будить дружину Голду серед ночі. Та лається, сипле прокляттями, як годиться жінці:

«Баба … бабою і залишиться! … Добре ще, що нині вийшло з моди мати багато дружин.»

Вони вирішують купити ще одну корову. Так Тев’є стає молочарем. Тепер справи його йдуть набагато краще.

Химера
До Тев’є приїжджає родич Голди Менахем-Мендл, їх забору «двоюрідний тин». Він займається вже півтора року вигідними справами. Правда, дружина Менахем-Мендл кляне його в листах на чому світ стоїть:

«На те вона і дружина, щоб в труну вганяти.»

Менахем-Мендл пропонує Тев’є вигідно вкласти зароблені тяжкою працею гроші. Після довгих роздумів Тев’є вирішує ризикнути. Від компаньйона довго немає звісток. Молочник їде до родича, мріючи про багатство, але той тільки кається. Його прибуткові справи інші називають «торішнім снігом».

Нинішні діти
До старшої дочки Тев’є Цейтл сватається багатий вдівець, м’ясник. Правда, дочки жениха віку Цейтл, та й рука у м’ясника не надто щедра. Але «як то кажуть:» Найближче людині вона сама», — хто добрий до людей, той недобрий до себе». Тим більше наречений згоден взяти дівчину в дружини без приданого. Голда теж радіє вигідній партії, але Цейтл не хоче багатства: вона готова їсти раз на три дні, аби вийти за жебрака кравця — вони люблять один одного. Тев’є, шкодуючи улюблене дитя, дає згоду на шлюб.

Цейтл щаслива з чоловіком, хоча живуть вони бідно. Тев’є допомагає доньці грошима і своїми продуктами.

Годл
Тев’є дивують сусідські діти ремісників і кравців: рвуться поїхати в місто вчитися, хоча їдять там хворобу з болячкою та по горищах валяються!

До Тев’є часто приходить один студент, Перчик: «непоказний такий, щупленький, чорненький, потвора, але — Башкова, а мова — вогонь!» Перчик також навчає грамоті дітей молочника.

Сват пропонує Тев’є заможного нареченого для його другої дочки Годл. А Годл взяла та закохалася в голоту, в цього Перчика! Молоді справляють тихе весілля, після чого Перчик відразу їде. Незабаром і Годл відправляється за чоловіком: він на засланні за революційну діяльність. Тев’є виливає переживання Шолом-Алейхему. Намагаючись відволіктися, молочник змінює тему: «Давайте поговоримо про більш веселі речі. Що чути щодо холери в Одесі? »

Хава
Тев’є зауважує, що його третя дочка Хава часто розмовляє з православним писарем. Хава вважає, що писар — «це другий Горький». Батько не знає, хто такий перший Горький, і попереджає дочку, щоб трималася від писаря подалі, адже в священному писанні сказано, що кожен повинен шукати собі рівню. Хава не згодна: люди самі поділили себе на євреїв і неєвреїв, багатих і жебраків.

Дочка зникає. Тев’є зустрічає попа, який говорить, що Хава тепер живе в його будинку, вона — дружина писаря. За порадою Голди, Тев’є йде до попа. Він хоче бачити доньку, але піп не дозволяє. Вдома молочник разом з дружиною справляють по Хаві траур.

Повертаючись якось увечері додому, Тев’є зустрічає дочку в лісі. Хава благає вислухати її, але батько, пересиливши себе, проїжджає мимо: «А самому хочеться обернутися, але Тев’є — не жінка, Тев’є знає, як поводитися з дияволом-спокусником».

Він мучиться від думок, що таке єврей і неєврей, і чому одні мають ненавидіти інших.

Шпрінца
Тев’є ділиться з Шолом-Алейхемом новим горем:

«Май надію на Бога» — ти, мовляв, тільки Понад на нього, а вже він постарається, щоб тебе в три погибелі зігнуло …
Влітку у Тев’є з’являється нова покупниця — багата вдова. Жінка турбується за свого сина: хлопець — шибеник, лісапед та риболовля на розумі, тільки і розтратив батьківський стан. Тев’є ближче знайомиться з юнаком, переймається до нього симпатією і запрошує до себе. Син вдови стає частим гостем і незабаром просить у Тев’є руки його четвертої дочки — Шпрінци. Тев’є переживає, що скаже вдова: бідна Шпрінца не рівня багатому. Але залицяльника не хвилює це, він не збирається вибирати для матері родичів. Тев’є називає юнака пустушкою, але закохана Шпрінца нічого не хоче слухати. Такі дочки Тев’є: красиві і ставні, як сосни, а вже якщо віддадуть своє серце, то вже безповоротно.

Молочник мріє про благополуччя дочки, але тут знаходиться брат вдови і пропонує гроші, щоб Шпрінца повернула слово його племіннику. Тев’є ображений, він звертається до Бога: «Що ти такого побачив, господи, в старому Тев’є? За що ти його ні на хвилину не залишаєш в спокої? На мені, чи що, світ клином зійшовся? »

Чому люди такі злі? Хіба не можуть вони добро творити? Навіщо їм потрібно псувати життя і іншим і собі, коли вони могли б жити і добре і щасливо?
Вдова з сином раптово їдуть, не заплативши Тев’є за товар, а Шпрінца від горя топиться в річці.

Тев’є їде в Палестину
Голда вмирає, так і не змирившись із загибеллю Шпрінци.

П’ята, найкрасивіша дочка Тев’є Бейлка, вибирає багатого жениха, підрядника, хоча не любить його. Тев’є намагається відмовити дочку виходити заміж за розрахунком: Годл злиденна, а щаслива зі своїм чоловіком навіть на засланні. Але Бейлка каже, що зараз інші часи, про себе потрібно думати.

Повернувшись з весільної подорожі, зять запрошує тестя до себе. Він пропонує Тев’є все продати і виїхати в Палестину. Підрядник сам вибрався з убогості і тепер соромиться, що його тесть простий молочник. Він розповідає всім, ніби батько його дружини був мільйонером. Тев’є коментує: «Якщо судив мені господь мати коли-небудь мільйони, так нехай вважається, що я вже відбув це покарання».

Бейлка, страждаючи, запевняє батька, що її чоловік непогана людина, адже він допоміг Годл і її чоловікові.

Повернувшись додому, Тев’є розпродає своє майно. Особливо йому шкода розлучатися зі старою конячкою. Тев’є буде тужити за домом, покупцям, але він втішає себе тим, що побуває на могилі праматері Рахілі.

Вийди!
Чоловік Цейтл вмирає від сухотки, і вона з дітьми приходить жити до батька. Зять-підрядник стає банкрутом і їде з Бейлкою в ​​Америку. Поскитавшись перший час, вони тепер в’яжуть на машині. Так що не вдалося побувати Тев’є в Палестині.

Починається полювання на євреїв. Селяни, завжди жили в мирі з Тев’є, хочуть влаштувати йому погром, а то самим влетить. Урядник отримує наказ виселити всіх євреїв з села: «Полегчало якось у мене на душі: як-не-як, горе багатьох — половина втіхи».

Тев’є з Цейтл вирішують переїхати в місто. Заради дочки він стримує сльози, адже Тев’є не жінка. Але самому важко на серці:

«Що не кажіть, все-таки батьківщина! Виріс тут, томився все життя і раптом, завітайте, вийди! Говоріть, що хочете, але це дуже боляче!»

Перед від’їздом Цейтл благає взяти з ними Хаву, але Тев’є і чути не хоче про неї, вона йому давно не дочка. Входить Хава, і Тев’є не може відштовхнути дитя, коли вона стоїть перед ним і каже: «Батько!»

Тепер вся його увага належить внукам, які йому в тисячу разів дорожче дітей. Як сказано в святому письмі: «чадо дітей твоїх».


Читати онлайн

За виданням: Шолом-Алейхем. Твори в чотирьох томах. Т. 1.— К.: Дніпро, 1967.

Рейтинг: 4.0 з 5 (1 голос.)
Оцінити:   

Коментарі

Всього коментарів: 0