Мартін Іден

Джек Лондон
Роман
1909 рік
Переклад: Марія Рябова
Обкладинка книжки Мартін Іден
ЗАВАНТАЖИТИ
EPUB

Молодий моряк намагається стати письменником для того, щоб змінити свою класову приналежність і заслужити любов дівчини. Досягнувши світового визнання він розчаровується у коханні, грошах та оточенні...

Дія роману відбувається на початку XX століття в Окленді (Каліфорнія, США). Мартін Іден — робочий хлопець, моряк, виходець із низів, йому приблизно 21 рік. Мартін випадково знайомиться з Рут Морз — дівчиною з багатої буржуазної родини. Закохавшись у неї з першого погляду і потрапивши під враження від вищого суспільства, Мартін, бажаючи стати гідним Рут, активно береться за самоосвіту. Рут, вбачаючи в Мартіні «дикуна», бере заступництво над його починаннями. Мартін дізнається, що журнали платять пристойні гонорари авторам, які в них друкуються, і твердо вирішує зробити кар’єру письменника. До того ж він упевнений, що може писати набагато краще, ніж ті, чиї твори публікують літературні журнали.

Мартін складає програму по самовдосконаленню, працює над своєю мовою і вимовою, читає багато книг. Спираючись на життєвий досвід, він починає писати вірші і прозу і розсилати їх по друкованим виданням. Міцне здоров’я і незламна воля веде його до мети. Мартін веде бідний спосіб життя, недосипає і тримається на випадкових заробітках. Герой все сильніше прив’язується до Рут. Між молодими людьми лежить величезна соціальна прірва, але вони відчувають один до одного взаємну симпатію. Спочатку сім’я Рут не заперечує проти їхнього знайомства (їх дочці вже 24 роки, але вона ще не заміжня). З часом Іден стає досвідченим літератором. Йдуть місяці і роки, але жоден з його серйозних творів видавництва не хочуть друкувати. Не приносять успіху і його «ремісничі» твори, гумористичні вірші та статті, вже які, як він упевнений, обов’язково мали надрукувати.

Рут відчуваючи потяг до Мартіна, лякаючись і соромлячись його, врешті-решт розуміє, що закохана. Її мати і батько сприймають вибір дочки з несхваленням. Однак вирішують відкрито не перешкоджати заручинам. Проте вони всіляко намагаються представити Мартіна в очах Рут негідним її. Вони запрошують до будинку багатих людей з вищого суспільства , які активно роблять кар’єру.

На одному з званих вечорів в Морзів, Мартін знайомиться з Рессі Бріссенденом — поетом і філософом, який стає його другом. Бриссенден намагається надати стрункість і закінченість філософським поглядам Ідена і високо оцінює його творчість, хоча і радить йому кинути писати для журналів, але продовжувати для себе. Бриссенден дає прочитати Мартіну власне творіння — поему «Ефемерида», яка справляє на Мартіна незабутнє враження. У відповідь на пропозицію негайно спробувати надрукувати «Ефемериду» Бриссенден відмовляється. Потай від одного Іден вирішує запропонувати його поему різним журналам, сподіваючись в разі згоди редакторів умовити останнього її опублікувати.

Одного разу Іден, з подачі Бриссендена, бере участь у політичному мітингу і відстоює там свої погляди. Він гаряче критикує погляди соціалістів і анархістів, які беруть участь у мітінгу. Однак після мітингу, з волі початківця журналіста — мисливця за плітками, який не розібрався в суті дискусії, в газети потрапляє інформація про Мартіні Идене як про лідера оклендських соціалістів. Після даної статті Мартін Іден веде з ним серйозну розмову. Ображений журналіст починає поширювати чутки про Мартіна як про «ворога суспільства», неробу «з рисами виродження на обличчі». Після того, що сталося, Руф розриває свої стосунки з Мартіном.

Після декількох спроб «Ефемериду» приймає до публікації журнал «Парфенон». Поема наробила багато шуму серед читачів і критиків, але, автору поеми Рессі Брісендена не судилося це дізнатися: він покінчив із собою. Однак галас, піднятий натовпом нікчемних вискочок і бездарних літераторів навколо «Ефемериди», незабаром призводить Мартіна до думки, що Брісенден був правий, відмовившись публікувати твір у буржуазних журналах.

Тим часом одне видавництво вирішується на свій страх і ризик опублікувати невеликим тиражем критико-філософську книгу Мартіна «Ганьба Сонця». Чекаючи провалу, видавництво відмовляється купувати права на книгу і заздалегідь виплачувати гонорар. Книга викликала сенсацію. Її помітили і оцінили найбільші письменники. Полеміка навколо неї приносить славу молодому автору. Твори Ідена, роками непомічені видавництвами, які майже завжди повертали рукописи назад, раптом почали друкувати.

Але несподіваний успіх не приносить Мартіну задоволення. Після смерті Бриссендена він приймає рішення ніколи більше не займатися письменницькою діяльністю. Мартін став дуже популярний. Його постійно запрошують на обіди, банкети, пропонують членство в самих елітних клубах, видавці завалюють його листами; Мартіна ж, у світлі всього цього, мучить одне питання:

«Боже мій, — думав Мартін, — а я тоді голодував, ходив оборванцем! Чому вони мене в той час жодного разу не запросили обідати? Тоді це довелося б якраз до речі. Адже всі ці твори, написані давним-давно. Якщо ви тепер годуєте мене обідами за те, що я зробив давним-давно, то чому ви не годували мене тоді, коли я дійсно цього потребував? Адже ні в «Дзвін», ні в «Пері й кришталь» я не змінив жодного слова. Ні, ви мене пригощаєте зовсім не за мою роботу, а тому, що мене пригощають всі, й тому, що пригощати мене тепер вважається за честь. »

Тим часом Рут Морз сама знаходить модного і забезпеченого письменника Мартіна Ідена, і пропонує йому свою руку і серце. Вона навіть готова розірвати заради нього відносини з сім’єю і друзями. У цей момент Мартін розуміє, що його почуття до Рут пройшли, що він «любив світлий і променистий образ, а не буржуазну дівчину». Він відхиляє її пропозицію. Коли Мартін проводить Рут додому, він переконується, що вона збрехала йому: вона прийшла за повчанням своєї сім’ї і в супроводі брата Нормана. До цього моменту Мартін, здавалося, домігшись мети всього свого життя (нарешті його визнали видавництва!), Повністю втрачає інтерес до літератури, та й до самого життя. Зустріч зі старими приятелями, і навіть з друзями, не приносить Мартіну особливої ​​радості. Він визнає, що дуже хворий душевно. Великі гроші, які йому вже не потрібні, він почав віддавати своїм друзям і знайомим, у тому числі тим, які колись відвернулися від нього. Мартін вирішує придбати в Тихому Океані невеликий острівець і сховатися там від мирської суєти. На борту пароплава він читає томик віршів Суинберна. І раптом він помічає, що його погляд ковзає по одним і тим же рядках:

Устав от вечных упований,
Устав от радостных пиров,
Не зная страхов и желаний,
Благословляем мы богов,
За то, что сердце в человеке
Не вечно будет трепетать,
За то, что все вольются реки
Когда-нибудь в морскую гладь

Іден усвідомлює дивні почуття, що давно знаходилися у нього в грудях, але які він досі не міг усвідомити. Він вибирається зі своєї каюти і зістрибує в воду. З другої спроби йому вдається перехитрити волю до життя: занурившись на велику глибину, він відкриває свої легені океанській воді …


Читати онлайн

За виданням: Джек Лондон. Твори в двох томах. Том 1.— К.: Дніпро, 1985.

Рейтинг: 5.0 з 5 (1 голос.)
Оцінити:   

Коментарі

Всього коментарів: 0