Поклик предків

Джек Лондон
Повість
1903 рік
Переклад: В. Гладка, К. Корякіна
Обкладинка книжки Поклик предків
ЗАВАНТАЖИТИ
EPUB

Домашній пес потрапляє з теплого Півдня в умови жорстокої Півночі. У ньому пробуджуються інстинкти хижака, що допомагає вижити і захистити себе.

I. До первісного життя

Пес Бек, що народився від сенбернара та шотландської вівчарки, не читав газет і не знав, що тисячі людей кинулися на Північ в пошуках золота, і тому тепер потребують собак великої породи, придатних для важкої роботи. Бек жив в особняку судді Міллера, грівся біля каміна біля ніг господаря, ходив з його синами на полювання, грав з онучатами судді. Так протікало життя пса, поки садівник, пристрасний лотерейний гравець з маленькою платнею, не продав довірливого Бека людині на вокзалі.

Ніколи люди не зверталися з Беком так жорстоко. Спочатку мотузка на шиї, потім клітка. Пес переходив з рук в руки, два дні не їв і не пив. Коли його звільняє чоловік у червоному светрі, Бек обрушує свою лють на нього, але чоловік заважає нападу пса кийком. Бек переможений, він усвідомлює це. Пес кориться новому господареві, але не лащиться до нього, як інші привезені собаки.

Бека купують Перро і метис Франсуа для перевезення урядової пошти. Вони виявилися людьми справедливими і спокійними, собак карали тільки за провини.

II. Закон дубини і ікла

Перший день на березі в Дайе здався Беку моторошним кошмаром. Тутешні собаки билися як справжні вовки. Те, як ватажок Шпіц роздер добродушного ньюфаундленда, стало для Бека суворим уроком. «Так от яке життя! У ньому немає місця чесності і справедливості. Хто звалився, тому кінець. Значить, треба триматися міцно!» З цього моменту Бек зненавидів Шпица жорстокою, смертельною ненавистю.

Бека разом з іншими собаками запрягають в нарти. Якщо пес збивався з ноги, Дейв або Шпіц кусали його зубами, а Франсуа домагався порядку бичем. Бек швидко всьому вчиться. Робота важка, але пес не відчуває до неї відрази. Він зазначає, як в упряжці перемінилися похмурі собаки Дейв і Соллекс, здавалося, «праця ця була вищим вираженням їх сутності».

Пси багато працюють і сильно втомлюються. Бек засвоює черговий урок: треба їсти швидко, інакше інші собаки вирвуть пайок, і він залишиться голодним. Бек так само навчився красти їжу і залишатися при цьому безкарним. Він дичавіє. У ньому відроджується минуле його забутих предків.

III. Первісний звір восторжествував

Бек не зачіпає Шпица першим, але суперник постійно провокує його на бійку. Одного разу Шпіц займає вириту Беком нору в снігу. «У ньому заговорив звір. Він кинувся на Шпица з люттю, несподіваною для них обох». Але сутичку перериває сотня голодних собак, що почули запах їжі і напали на табір. Між їздовими і сторонніми псами розгорається бійка.

Бек стає хитрим, властолюбним псом, що прагне до першості. Він хоче стати ватажком і підриває авторитет Шпица в упряжці. Тільки Дейв і Соллекс зберігають спокій і як і раніше злагоджено працюють.

Якось один пес упускає зайця, і вся зграя кидається в погоню. У Бека прокидаються первісні інстинкти, він біжить попереду всіх. Хитрий Шпіц забігає наперекос зайцеві і, першим наздогнавши його, встромляє зуби в спину тварини. «Бек відчув, що настала рішуча мить, що ця сутичка буде не на життя, а на смерть». Перевага явно на боці Шпица: він примудряється кусати Бека і вправно відскакувати. Всі атаки закривавленого Бека невдалі. В останній момент він змінює маневр: обдуривши суперника, Бек перегризає шпіцу дві лапи. Ворог переможений.

VI. Хто переміг в боротьбі за першість

На наступний ранок Франсуа виявляє, що Шпица немає. Оглянувши рани Бека, він розуміє, що сталося: «Хіба не правда, що в цьому Беку сидять два диявола?» Тепер бійкам кінець, думають Перро і Франсуа. Пес своєю поведінкою домагається від Франсуа місця ватажка. Він швидко підкоряє собі всіх інших. Собаки здійснюють рекордний пробіг.

Псів продають шотландцеві-напівкровці. Тепер вони трудяться день у день, тягнуть нарти з важкою поклажею. Бек не тужить за батьківщиною. Інстинкти владно заговорили в ньому. Коли Бек відпочиває біля багаття, він бачить не сучасних людей. Перед ним виникає образ коротконогої людини з довгими руками. «Волосся у нього було довге і всклоченние, череп скошений від самих очей до тім’я … Він був майже голий — тільки на спині бовталася шкура, рвана і пошкоджена вогнем».

V. Праці і тяготи шляху

Господар з упряжкою Бека прибуває в Скагуей. «Собаки виснажені та змучені вкінець». Псів продають американцям Чарльзу і Хелу. З ними була жінка — Мерседес, дружина Чарльза і сестра Хела, примхлива розпещена красуня. Ці троє абсолютно не пристосовані до умов Півночі. У них непосильна ноша на нартах для собак, вони не вміють поводитися з тваринами, вдобавок не слухають порад досвідчених людей. В дорозі корм для собак швидко закінчується, просуваються шукачі повільно, часто сваряться. Пси помирають від знемоги і голоду один за іншим. «Так дійшли вони до стоянки Джона Торнтона у гирла Білої річки». Торнтон пояснює, що вже весна, лід ось-ось рушить, і подорожнім не варто йти далі — це дуже небезпечно. Але його не слухають. Хел шмагає бичем псів, щоб змусити їх іти. Тільки Бек не ворушиться і не робить жодних спроб встати, чим призводить Хела в лють. Хлопець береться за дубину. Джон встає на захист Бека, між Торнтоном і Хелом відбувається бійка, і хлопець відступає. Бек залишається зі своїм захисником.

Нарти спускаються на річковий лід. Але незабаром ділянка льоду під ними осідає, і люди, і собаки ховаються під водою.

VI. З любові до людини

Торнтон доглядає за псом. Вперше Бек «пізнав любов, любов справжню і пристрасну. Ніколи він не любив так нікого в будинку судді Міллера … тільки Джону Торнтону судилося пробудити в ньому палку любов, любов-обожнювання, пристрасну до божевілля ». Торнтон піклувався про собак, «як батько про дітей, — така вже в нього була натура».

Повернулися компаньйони Джона, Ганса і Піт, пес поблажливо терпить їх через свого господаря, «немов з милості», приймає їх люб’язності. Спостерігаючи за відданістю Бека, Піт якось сказав Джону: «Да-а, не хотів би я бути на місці людини, яка спробує тебе зачепити при ньому».

Піт був правий. Одного разу в барі Джон спробував зупинити сварку, але один з учасників вдарив його. Бек миттєво накинувся на кривдника, встигнувши прокусити йому шию. Восени того ж року Бек рятує Торнтона. Човен Джона перекинулася, «Торнтона захопило течією до самого небезпечного місця порогів, де всякому плавцю загрожувала смерть». Але Бек, обв’язаний мотузкою Пітом і Гансом, витягає господаря.

Взимку в Доусоні Бек приносить Джону тисячу шістсот доларів. Ставка була на те, що пес привезе тисячу фунтів і пройде сто ярдів. І Бек виконав це.

VII. Поклик почутий

Торнтон з товаришами вирушають на пошуки золота на схід. Після довгих мандрівок люди знаходять «поверхневу розсип в широкій долині … Тут вони за день намивали на тисячі доларів чистого золотого піску і самородків, а працювали кожен день».

Одного разу вночі Бек чує поклик — протяжне виття. «Беку він здався знайомим — так, він уже чув його колись!» На відкритій галявині пес бачить худого вовка. Вовк довго тікав від Бека, але, усвідомивши, що собака не загрожує йому, перестає боятися. Вони дружньо обнюхуються.

«Бек був у дикому захваті. Тепер він знав, що біжить поруч зі своїм лісовим братом саме туди, звідки йшов владний поклик, який він чув у сні і наяву ». Уже вдень ​​пес згадав про Торнтон і повернувся в табір.

Але поклик все наполегливіше продовжував звучати в його вухах. Біля річки він загризає ведмедя. Він жадав великої здобичі, і скоро йому вдається відбити старого вожака лосів від стада. Бек зацьковував лося кілька днів, поки той не ослаб. Пес згадує про Джона Торнтон і мчить назад у табір. «По дорозі Бек все сильніше і сильніше чув навколо щось нове, тривожне». Біля табору він знаходить мертвих собак Джона і вбитих Ганса і Піта. Близько куреня танцюють іхети. «Бек втратив голову, і цьому виною була його велика любов до Джона Торнтону». Пес, як живий ураган, налетів на іхетов, «збожеволівши від спраги помсти». Він перегризає індіанцям горла і рве їх на частини. Іхети від жаху кидаються тікати.

Тіло Джона Бек не знайшов, сліди його боротьби вели до ставка і там обривалися. «Джон Торнтон помер. Останні узи були порвані. Люди з їхніми вимогами і правами більше не існували для Бека». Він приєднується до вовчій зграї.


Читати онлайн

За виданням: Джек Лондон. Твори у 12 томах. Том другий.— К., Дніпро, 1969.

Рейтинг: 5.0 з 5 (1 голос.)
Оцінити:   

Коментарі

Всього коментарів: 0