Мізантроп

Жан-Батіст Мольєр
П’єса
1666 рік
ЗАВАНТАЖИТИ
PDF

Своїм вдачею, переконаннями та вчинками Альцест не переставав дивувати близьких йому людей, і ось тепер навіть старого свого друга Філінта він відмовлявся вважати другом — за те, що той надто привітно розмовляв з людиною, ім’я якого міг потім лише з великими труднощами пригадати. З точки зору Альцеста, тим самим його колишній друг продемонстрував низький лицемірство, несумісне з справжнім душевним гідністю. У відповідь на заперечення Філінта, що, мовляв, живучи в суспільстві, людина невільна від необхідних мораллю і звичаєм пристойності, Альцест рішуче затаврував грішну мерзенність світської брехні і облуди. Ні, наполягав Альцест, завжди і за будь-яких обставин слід говорити людям правду в обличчя, ніколи не опускаючись до лестощів.

Вірність своїм переконанням Альцест не тільки вголос декларував, але і доводив на ділі. Так він, наприклад, навідріз відмовився улещівать суддю, від якого залежав результат важливою для нього тяжби, а в будинок своєї коханої Селіма, де його і застав Філінт, Альцест прийшов саме з тим, щоб натхненними любов’ю безсторонніми промовами очистити її душу від накипу гріха — властивих духу часу легковажності, кокетування і звички позлословити; і нехай такі промови будуть неприємні Селімене ...

Розмова друзів був перерваний молодою людиною на ім’я Оронт. Він теж, як і Альцест, мав ніжні почуття до чарівної кокетці і тепер бажав представити на суд Альцеста з Філінтом новий присвячений їй сонет. Вислухавши твір, Філінт нагородив його витонченими, ні до чого не зобов’язують похвалами, ніж надзвичайно потрафив авторові. Альцест ж говорив щиро, тобто в пух і прах розніс плід поетичного натхнення Оронта, і щирістю своєю, як і слід було очікувати, нажив собі смертельного ворога.

Селіма не звикла до того, щоб поклонник — а в неї їх було чимало — домагалися побачення лише для того, щоб бурчати і лаятися. А саме так повівся Альцест. Найбільш гаряче викривав він легковажність Селіма, то, що в тій чи іншій мірі вона дарує прихильністю всіх кучерявих навколо неї кавалерів. Дівчина заперечувала, що не в її силах перестати залучати прихильників — вона й так для цього нічого не робить, все відбувається само собою. З іншого боку, не гнати ж їх усіх з порога, тим більше що приймати знаки уваги приємно, а інший раз — коли вони виходять від людей, що мають вагу і вплив — і корисно. Тільки Альцест, говорила Селіма, любимо нею по-справжньому, і для нього набагато краще, що вона одно привітна з усіма іншими, а не виділяє з їх числа когось одного і не дає цим підстав для ревнощів. Але й такий аргумент не переконав Альцеста у перевагах невинної легковажності.

Коли Селімене доповіли про двох візитера — придворних чепуруна маркізі Акасте і маркізі Клітандре, — Альцест стало гидко і він пішов, ймовірніше, подолавши себе, залишився. Бесіда Селіма з маркізами розвивалася рівно так, як того очікував Альцест — господиня і гості зі смаком перемивали кісточки світським знайомим, причому в кожному знаходили що-небудь гідне осміяння: один дурний, інший хвалькуватий і гонористий, з третім ніхто не став би підтримувати знайомства, якби не рідкісні таланти його кухаря.

Гострий язичок Селіма заслужив бурхливі похвали маркізів, і це переповнило чашу терпіння Альцеста, до того часу не розкривати рота Він від душі затаврував і зневагу співрозмовників, і шкідливу лестощі, за допомогою якої прихильники потурали слабкостям дівчини.

Альцест вирішив було не залишати Селімену наодинці з Акастом і Клітандром, але виконати цей намір йому завадив жандарм, що з’явився з приписом негайно доставити Альцеста в управління. Філінт умовив його підкоритися — він вважав, що вся справа у сварці між Альцест і Оронт через сонета. Напевно, у жандармському управлінні задумали їх примирити.

Блискучі придворні кавалери Акаст і Клітандр звикли до легких успіхів у сердечних справах. Серед шанувальників Селіма вони рішуче не знаходили нікого, хто міг би скласти їм хоч якусь конкуренцію, і тому уклали між собою така угода: хто з двох представить більш вагомий доказ прихильності красуні, за тим і залишиться поле бою; інший не стане йому заважати .

Тим часом з візитом до Селімене заявилася Арсиноя, що вважалася, в принципі, її подругою. Селіма була переконана, що скромність і доброчесність Арсиноя проповідувала лише мимоволі — остільки, оскільки власні її жалюгідні принади не могли нікого спонукати на порушення кордонів цих самих скромності і чесноти. Втім, зустріла гостю Селіма цілком люб’язно.

Арсиноя не встигла увійти, як тут же — пославшись на те, що говорити про це велить їй борг дружби — завела мову про чутці, навколишнього ім’я Селіма. Сама вона, ну зрозуміло, ні секунди не вірила дозвільних домислів, але тим не менш наполегливо радила Селімене змінити звички, дають таким грунт. У відповідь Селімов — якщо подруги неодмінно повинні говорити в очі будь-яку правду — повідомила Арсиної, що базікають про неї саму : побожна в церкві, Арсиноя б’є слуг і не платить їм грошей; прагне завісити наготу на полотні, але норовить, представився б випадок, поманити своєю. І порада для Арсіної у Селіма був готовий: стежити спочатку за собою, а вже потім за ближніми. Слово за слово, суперечка подруг вже майже переріс у сварку, коли, як не можна більш до речі, повернувся Альцест.

Селіма віддалилася, залишивши Альцеста наодинці з Арсиноей, давно вже таємно небайдужої до нього. Бажаючи бути приємною співрозмовнику, Арсиноя заговорила про те, як легко Альцест розташовує до себе людей; користуючись цим щасливим даром, вважала вона, він міг би досягти успіху при дворі. Вкрай незадоволений, Альцест відповідав, що придворна кар’єра хороша для кого завгодно, але тільки не для нього — людини з бунтівної душею, сміливого і живить відраза до лицемірства і удавання.

Арсиноя спішно змінила тему і почала паплюжити в очах Альцеста Селімену, нібито підло змінює йому, але той не хотів вірити голослівним звинуваченням. Тоді Арсиноя пообіцяла, що Альцест незабаром отримає вірний доказ підступності коханої.

У чому Арсиноя дійсно була права, це в тому, що Альцест, незважаючи на свої дивацтва, володів даром розташовувати до себе людей. Так, глибоку душевну схильність до нього живила кузина Селіма, Еліанта, яку в Альцесті підкупляло рідкісне в інших прямодушність і благородне геройство. Вона навіть зізналася Філінту, що з радістю стала б жінкою Альцеста, коли б той не був палко закоханий в іншу.

Філінт між тим щиро дивувався, як його друг міг запалився почуттям до вертихвістка Селімене і не віддати перевагу їй зразок усіляких достоїнств — Еліанту. Союз Альцеста з Еліантой порадував би Філінта, але якщо б Альцест все ж поєднався шлюбом з Селіменой, він сам з величезним задоволенням запропонував би Еліанте своє серце і руку.

Визнання в любові не дав довершити Філінту Альцест, що увірвався в кімнату, весь палаючи гнівом і обуренням. Йому щойно потрапило до рук листа Селіма, повністю викривали її невірність і підступність. Адресовано лист був, за словами передав його Альцест особи, ріфмоплету Оронт, з яким він тільки-но встиг примиритися за посередництва влади. Альцест вирішив назавжди порвати з Селіменой, а до того ж ще й досить несподіваним чином помститися їй — взяти в дружини Еліанту. Нехай підступна бачить, якого щастя позбавила себе!

Еліанта радила Альцест спробувати примиритися з коханою, але той, побачивши Селімену, обрушив на неї град гірких докорів і образливих звинувачень. Селіма не вважала лист негожим, оскільки, за її словами, адресатом була жінка, але коли дівчині набридло завіряти Альцеста у своїй любові і чути у відповідь тільки грубості, вона оголосила, що, якщо йому так завгодно, писала вона й справді до Оронт, зачарований її своїми незліченними достоїнствами.

Бурхливому поясненню поклало кінець поява переляканого слуги Альцеста, Дюбуа. Раз у раз збиваючись від хвилювання, Дюбуа розповів, що суддя — той самий, якого його господар не захотів улещівать, покладаючись на непідкупність правосуддя, — виніс вкрай несприятливий рішення у позові Альцеста, і тому тепер їм обом, щоб уникнути великих неприємностей, треба як якомога швидше покинути місто.

Як не умовляв його Філінт, Альцест навідріз відмовився подавати скаргу і оскаржувати завідомо несправедливий вирок, який, на його погляд, тільки зайвий раз підтвердив, що в суспільстві безроздільно панують безчестя, брехня і розпусту.

Від свого товариства віддалиться, а за свої обманом відібрані гроші отримає незаперечне право на всіх кутах кричати про злий неправді, правлячої на землі.

Тепер у Альцеста залишалося лише одну справу: почекати Селімену, щоб повідомити про швидку зміну у своїй долі; якщо дівчина по-справжньому його любить, вона погодиться розділити її з ним, якщо ж ні — скатертиною дорога.

Але остаточного рішення вимагав у Селіма не один Альцест — цим же дошкуляв її Оронт. У душі вона вже зробила вибір, проте їй не сприймав публічні визнання, звичайно чреваті гучними образами. Положення дівчата ще більше посилювали Акаст з Клітандром, які також бажали отримати від неї деякі роз’яснення. У них в руках був лист Селіма до Арсиної — листом, як раніше Альцеста, забезпечила маркізів сама ревнива адресатки, — містило дотепні і дуже злі портрети шукачів її серця.

За прочитанням вголос цього листа послідувала галаслива сцена, після якої Акаст, Клітандр, Оронт і Арсиноя, скривджені і уражені, спішно розкланялися. Що залишився Альцест в останній раз звернув на Селімену все своє красномовство, закликаючи разом з ним відправитися куди-небудь у глухомань, геть від пороків світла. Але така самовідданість була не під силу юному створінню, розпещеному загальним поклонінням — самотність адже так страшно у двадцять років.

Побажавши Філінту з Еліантой великого щастя і любові, Альцест розпрощався з ними, бо йому тепер належало йти шукати світом куточок, де ніщо не заважало б людині бути завжди до кінця чесним.