1. Бібліотека
  2. М
  3. Мольєр

Тартюф

Жан-Батіст Мольєр
П’єса
1664 рік
Переклад: В.Самійленко
PDF

Дія відбувається в Парижі, в будинку Оргона. В довіру до господаря втирається чоловік по імені Тартюф. Пан Оргон дивиться на гостя як на диво: молодий, вчений, скромний, благородний, набожний, безкорисливий. Родичів, які намагаються довести йому, що Тартюф зовсім не такий святий, яким намагається показати себе, Оргон вважає невдячними. Істинна сутність Тартюфа проявляється лише тоді, коли Оргон необачно доручає йому зберігати скриню з цінними паперами і переписує на нього будинок. Лише вчасне втручання Короля, за п'ять хвилин до фіналу, встановлює справедливість (Тартюф покараний і родині Оргона повернуті будинок і майно).

У будинку поважного Оргона на запрошення господаря влаштувався такий собі пан Тартюф. Оргон душі в ньому не сподівався, шануючи незрівнянним зразком праведності і мудрості: промови Тартюфа були виключно піднесені, повчання - завдяки яким Оргон засвоїв, що світ являє собою велику помийну яму, і тепер і оком не моргнув б, поховали дружину, дітей і інших близьких - у вищій мірі корисні, побожність викликала захоплення; а як самовіддано Тартюф дотримувалися моральність сімейства Оргона ...

З усіх домочадців захоплення Оргона новоявленим праведником розділяла, втім, лише її матуся пані Пернель. Ельміра, дружина Оргона, її брат Клеант, діти Оргона Дамис і Маріана і навіть слуги бачили в Тартюфі того, ким він і був насправді - лицемірного святенника, спритно користується помилкою Оргона в своїх нехитрих земних інтересах: смачно їсти та м'яко спати, мати надійний дах над головою і ще де-не-які блага.
Домашнім Оргона донезмоги обридли моралі Тартюфа, своїми турботами про благопристойності він віднадив від будинку майже всіх друзів. Але варто було тільки кому-небудь погано відгукнутися про це ревнителі благочестя, пані Пернель влаштовувала бурхливі сцени, а Оргон, той просто залишався глухий до будь-яких речей, не перейнятим, захопленням перед Тартюфом.Коли Оргон повернувся з недовгою відсутності і зажадав від служниці Доріни звіту про домашніх новинах, звістка про нездужанні подружжя залишила його абсолютно байдужим, тоді як розповідь про те, як Тартюфу сталося об'їстися за вечерею, після чого продрихнуть до полудня, а за сніданком перебрати вина, сповнила Оргона співчуттям до бідолахи.

Дочка Оргона, Маріана, була закохана в шляхетного юнака на ім'я Валер, а її брат Дамис - в сестру Валера. На шлюб Маріан і Валера Оргон начебто вже дав згоду, але чомусь все відкладав весілля. Дамис, стурбований власною долею, - його одруження на сестрі Валера повинна була піти за весіллям Маріан - попросив Клеанта дізнатися у Оргона, в чому причина зволікання.На розпитування Оргон відповідав так ухильно і незрозуміло, що Клеант запідозрив, не вирішив чи той якось інакше розпорядитися майбутнім дочки.

Яким саме бачить Оргон майбутнє Маріан, стало ясно, коли він повідомив дочки, що досконалості Тартюфа потребують винагороду, і таким винагородою стане його шлюб з нею, Маріанна. Дівчина була приголомшена, але не сміла перечити батькові. За неї довелося заступитися Доріну: служниця намагалася втовкмачити Оргону, що видати Маріану за Тартюфа - жебрака, низького душею виродка - означало б стати предметом насмішок всього міста, а крім того - штовхнути дочку на шлях гріха, тому що скільки б доброчесна не була дівчина, не наставляти роги такого чоловічка, як Тартюф, просто неможливо. Доріна говорила дуже гаряче й переконливо, але, незважаючи на це, Оргон залишився непохитний в рішучості поріднитися з Тартюфом.

Маріана була готова підкоритися волі батька - так їй велів дочірній обов'язок.Покірність, що диктується природного боязкістю і пошаною до батька, намагалася преобороть в ній Доріна, і їй майже вдалося це зробити, розгорнувши перед Маріаном яскраві картини має чинити з Тартюфом подружнього щастя.

Але коли Валер запитав Маріану, чи збирається вона підкоритися волі Оргона, дівчина відповіла, що не знає. У пориві відчаю Валер порадив їй чинити так, як велить батько, тоді як сам він знайде собі наречену, яка не стане змінювати даному слову; Маріана відповідала, що буде цьому тільки рада, і в результаті закохані мало не розлучилися навіки, але тут вчасно приспіла Доріна. Вона переконала молодих людей у необхідності боротися за своє щастя. Але тільки діяти їм треба не навпростець, а манівцями, тягнути час, а там вже що-небудь неодмінно влаштується, адже всі - і Ельміра, і Клеант, і Дамис - проти абсурдного задуму Оргона, Дамис, налаштований навіть надто рішуче, збирався як слід приструнити Тартюфа, щоб той і думати забув про одруження на Маріане. Доріна намагалася остудити його запал, вселити, що хитрістю можна добитися більшого, ніж погрозами, але до кінця переконати його в цьому їй не вдалося.