Варіант 12

1. Прочитай уважно текст «Кмітливий горобець».

Узимку і птахи, і звірі ближче до житла людини туляться. Бо важко в шо пору прогодуватись у лісі чи полі. Покинув ліс і горобець-сірячок, теж до людей подався.

Зразу за лісом сільська вулиця починалась. Ошатні будиночки вряд стоять за невисокою дерев’яною огорожею. Бачить горобець: з одного вікна невелика палиця стримить. З кінця її нитка звисає. А на ній — вузлик. У тому вузлику якась їжа в марлю загорнута. І синиці тут клопочуться. Сів горобець поряд на дереві, міркує: як би й собі підживитись? Добре синицям. їм бач, яка шана: щоразу підгодовують, — їжте на здоров’я! А для горобців ніхто й пальцем не ворухне. Мовляв, хай самі себе обслуговують...

2. Хто налякав синичок?

А собака

3. Чим ласували птахи?

Б сиром

4. Допиши речення.

Узимку птахи і звірі туляться ближче до людей, бо важко в цю пору прогодуватись у лісі чи полі.

5. Поєднай стрілочкою частини прислів’я, яке найточніше виражає головну думку твору.

Де багато пташок, там нема → комашок.
Де сила не може, там розум → допоможе.
Горобці крупу з’їли, а синиця в клітку → попала.

6. Запропонуй свій варіант заголовка до цього твору. Обгрунтуй свій вибір.

У творі йдеться про те, як важко птахам узимку добувати їжу. Люди допомагають їм, розвішують на гілках вузлики з їжею. Проте тут хазяйнують синички. Голодний горобчик ніяк не міг поласувати сиром. Коли синички перелякалися гавкоту собаки, горобчик зрозумів, що тільки кмітливість допоможе йому. Цей твір інакше можна назвати «Горобчик і синички» або «Де сила не може, там розум допоможе».

Повідомити про помилку