Варіант 14
1. Прочитай уважно текст «Комори тварин».
Ось і знову прийшла осінь. У зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки. Різнобарвним полум’ям горять осики, дикі груші. Червоніють китиці ягід на струнких горобинах. На лісовій ліщині вже дозріли горіхи. Важкі коричневі жолуді падають з крислатих дубів. Лісовим мешканцям настав час заготовляти на зиму харчі.
Жовтогруді лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів, бруслини, жолудями, горіхами. Підземний звірок-сліпець зносить у спеціальні комори цибулини лугових трав, корінці дерев. А якщо ж поблизу є город, то поспішає поповнити свої запаси картоплею. Немало її наховає у своєму кублі і водяний щур. Безперестанку з поля до нірки бігає з роздутими щоками хом’як. Зернини він носить в особливих защічних мішках. Цей гризун глибоко під землею зберігає іноді близько півпуда добірного зерна...
2. У чому носить зернини у нірку хом’як?
В у защічних мішках
3. Хто з лісових мешканців може заготовляти на зиму картоплю?
Б звірок-сліпець та водяні щурі
4. Допиши речення.
Степову мишу прозвали «курганчиковою», бо вона збирає докупи насіння різних трав і зверху насипає земляний курганчик.
5. З’єднай стрілочками частини речень.
Степова миша влаштовує комору → на поверхні землі.
Сорокопуд наколює на гілки → комах, мишенят, ящірок.
Сови ховають у дуплах → пійманих мишей, полівок.
6. Напиши, що найбільше тебе зацікавило в тексті (4-5 речень).
З розповіді Володимира Пархоменка «Комори тварин» я дізнався, що чимало тварин роблять запаси на зиму. Мені було цікаво читати про хом’яка. Я не знав, що невеличкий звірок у защічних мішечках може наносити в нірку до восьми кілограмів зерна. А ще мене зацікавило, чому степову мишу називають «курганчиковою».