§ 22. Істинні та хибні висловлювання

Запитання і завдання

1. Знайди серед цих висловлювань істинні та хибні.
Яблука ростуть на деревах — істинне. Навесні в Києві квітнуть каштани — істинне. Шафу можна купити в магазині «Меблі» — істинне. Лампочку, ручку, підручник, зошит слід носити в портфелі — хибне. Соловейко вміє співати — істинне. У Дніпрі є дельфіни — хибне. Тарас Шевченко — поет — істинне.

3. Наведи приклади істинних висловлювань. Перетвори істинні висловлювання на хибні, використовуючи заперечну частку не.
Приклади істинних висловлювань. Наш прапор має два кольори — блакитний та жовтий. Урок триває 45 хвилин. На математиці учні пишуть у зошиті в клітку. Клавіатура комп’ютера найчастіше має 101 клавішу.
Перетворені на хибне висловлювання. Не наш прапор має два кольори — блакитний та жовтий. Урок не триває 45 хвилин. Не на математиці учні пишуть в зошиті в клітку. Клавіатура комп’ютера найчастіше не має 101 клавішу.

4. Придумай істинне та хибне висловлювання зі словом море.
Істинні висловлювання. Море — це частина океану, відокремлена від нього ділянками суходолу або підводними підняттями. Чорне море — одне з найбільших внутрішніх морів у світі.
Хибні висловлювання.Усі моря в світі однакові. Не буває жовтого та червоного морів.

5. Пограйте в парах у логічну гру «Виправ помилку». Один учасник промовляє хибне висловлювання, а інший змінює його так, щоб воно перетворилося на істинне.
Наприклад:
Орієнтовні висловлювання
Учні пишуть червоними олівцями.— Учні не пишуть червоними олівцями.
Кіт Скретч нявкає при помилці в алгоритмі. — Кіт Скретч не нявкає при помилці в алгоритмі;
Кити літають у небі. — Птахи літають у небі.

Для кмітливих

1. Склади алгоритм, у якому Рудий кіт постійно рухається на сцені, при натисненні клавіші Пропуск змінює колір і грає на різних барабанах.
Алгоритм для Рудого Кота.

2. На полонину вийшли п’ятеро туристів: Тарас, Галя, Сашко, Поліна та Микита. Сашко йде попереду Микити, Поліна — попереду Тараса, але позаду Микити, Галя -попереду Сашка. У якому порядку йдуть туристи?
Галя, Сашко, Микита, Поліна, Тарас.