Вправа 147

Прочитайте. Визначте дієслова, з’ясуйте спосіб кожного.

Між добром i злом завжди триває (дійсний) боротьба, яка завершується (дійсний) перемогою добра. Цю думку український народ стверджує (дійсний) у своїх казках. Народні казки не навчали б (умовний) дітей змалечку добра й справедливості, якби добрим і справедливим не був (дійсний) наш народ. Герої казок не робили б (умовний) добрих справ, не допомагали б (умовний) старим і немічним, якби не було (дійсний) так заведено в народу. Тож не забуваймо (наказовий) про це, читаймо (наказовий) та шануймо (наказовий) казки.

Герої українських казок вартують (дійсний) уваги дітей не менше за казкових персонажів інших народів: Гаррі Поттера, Шрека та їм подібних. Поважаймо (наказовий) чуже, але знаймо (наказовий) і любімо (наказовий) своє, рідне.

Тому одна з перших аудіовізуальних книжок для iPad, яку створили (дійсний) в Україні — у компанії з романтичною назвою «Пірати Київського моря», зветься (дійсний) «Котигорошко».

Увага! Жирним виділено дієслова.

 

Назвіть дієслова, ужиті у формі умовного способу.

Увага! Дієслова, ужиті у формі умовного способу, підкреслено.

 

Як утворено форми умовного способу дієслів?

Форма умовного способу твориться від дієслів минулого часу за допомогою частки би (б): сходив — сходив би, промовила — промовила б.

Частка б (би) пишеться від дієслів завжди окремо. Частка би вживається після слів, що закінчуються на приголосний, частка б — після слів на голосний: мовчав би, зробила б.

Вправа 143Вправа 144Вправа 145Вправа 146Вправа 147Вправа 148Вправа 149Вправа 150Вправа 151

Зворотній зв’язок