Вправа 234

Прочитайте. У поданих реченнях укажіть авторські неологізми. Визначте спосіб творення цих слів. До яких форм дієслова вони належать?

1. Київ закаштанений, Київ — омузичений, у піснях омріяний, у боях посічений. Київ — засофієний, золотоворічений.

2. Ліс нашорошений, весь наїжачений, ліс насторожений, ліс покозачений.

3. Засуничені галяви, заожинені кущі, на кущах, від спеки мляві, де-не-де висять хрущ.

Увага! У тексті вправи жирним курсивом виділено авторські неологізми. Це особлива форма дієслова — дієприкметник. Вони утворені префіксально-суфіксальним способом. Дієприкметник золотоворічений утворився складанням основ та суфіксальним способом.

Поясніть роль авторських неологізмів у поетичному мовленні.

Неологізми авторські — це новотвори діячів науки, мистецтва, літератури. Такі неологізми ще називають стилістичними, оскільки вони створені автором певного твору з певною стилістичною метою.

Вони відрізняються незвичайністю, при цьому важливо, що вони зазвичай прив’язані до певного художнього твору і в іншому контексті можуть бути не зрозумілі.

 

Які неологізми-дієприкметники ви придумали б, якби вам потрібно було скласти вірш про рідне місто (село), рідну вулицю, улюблену пісню?

Люблю своє місто замерседесене,

Перетойотене, заінтернетене,

Перекафечене, запроспектоване

І лише трішки недоєвропизоване.

 

Складіть жартівливу розповідь про життя вашого класу. Уживайте вигадані вами неологізми-дієприкметники.

Ой, люди, побували б ви у нас на перервах! Он Сергійко прогулюється коридором перемобілений айфоном, ноутбуком, нетбуком, айпадом і т. д. А поряд із ним Наталка — омузичена і зарошенена по самі вуха. Біля вікна стоять Софійка з Настусею, розкосичені та запарфумлені, спостерігають, як зафутболені хлопці ганяють м’яча на стадіоні.

Вправа 230Вправа 231Вправа 232Вправа 233Вправа 234Вправа 235Вправа 236Вправа 237Вправа 238

Зворотній зв’язок