Вправа 26

Прочитайте. Лексичне значення виділених слів з’ясуйте за Тлумачним словничком. Визначте стиль висловлення. Свою думку обґрунтуйте. Звіртеся з таблицею «Стилі мовлення».

На жаль, не кожен відрізняє від справжнього патріотизму його фальшиву сестру — шароварщину. А її чимало скрізь: на телебаченні, у побуті, а найгірше — у людських мізках.

Шароварщиною називають спекуляцію на національних мотивах, підміну національного його зовнішніми атрибутами. Українську національну культуру намагаються звести до найпримітивніших понять: якщо народний одяг — це обов’язково шаровари, якщо їжа — то передовсім сало й вареники, якщо народна пісня — то «Несе Галя воду», якщо танець — то тільки гопак… Якщо йдеться про козака, його зображають як дебелого дядька із шаблюкою і знову-таки в тих самих шароварах.

Хіба ж не шануємо ми минувшини, не пишаємося своєю історією, народним мистецтвом? Українці знають, шанують і бережуть своє коріння. Проте час не стоїть на місці. Українці — сучасна європейська нація. Вони працелюбні й освічені, налаштовані на стрімкий розвиток, відкриті до всього нового. А шароварщина — це звичайна відсутність смаку, що незграбно маскується під національне! Спроба нав’язливого поєднання майбутнього з минулим цілком може прищепити несприйняття всього українського, недовіру до гідного майбутнього українського народу.

Шароварники грають роль щирих українців і закликають робити те саме інших. Проте грати роль українця й бути українцем — різні речі. Справжній українець нікого не наслідує, нікого із себе не вдає, він є сам собою. Він не грається в історію, він її творить.

Українці посідають гідне місце в колі народів світу.

Атрибут — предмет або істотна ознака, які становлять характерну прикмету кого-, чого-небудь.

Нація — історична форма спільності людей, об’єднаних єдиною мовою та територією, глибокими внутрішніми економічними зв’язками, певними рисами культури й характеру.

Стиль висловлення — публіцистичний: широке вживання суспільно-політичних термінів; чіткий та популярний спосіб вираження думок; використання емоційно забарвлених слів; логічне викладення інформації з метою переконання слухачів; риторичні запитання.

 

Визначте тему й головну думку тексту.

Тема тексту: грати роль українця й бути українцем — різні речі.

Головна думка тексту: шароварщина — це звичайна відсутність смаку, що незграбно маскується під національне.

Повідомити про помилку