Вправа 281

Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте дієприслівникові звороти, поясніть розділові знаки при них.

1. Козак безмежно любить Україну, над усе цінуючи волю.

2. І хто такий отой козак Мамай? Він, списа увіткнувши в небокрай, перебирає пальцями бандуру.

3. Запорожець, підгорнувши ноги, виграє на бандурі.

4. Козак Мамай гострив шаблю щодня, бо й тупив щодня, від каїнів усяких одбиваючись.

5. Виділяючи новим козакам на Січі місце, курінний отаман казав: «Оце, синку, твій дім!».

6. Закричали сірі гуси, в вирій летячи, заспівали козаченьки, в похід ідучи.

Увага! Жирним курсивом виділено і підкреслено дієприслівникові звороти. Дієприслівниковий зворот завжди виділяють комою або комами незалежно від його місця в реченні.

Кого в одному з речень названо каїнами? Які людські риси передає це слово? Поясніть його походження.

У четвертому реченні каїнами названо зрадників, можливо, колись близьких людей, які стали ворогами.

Це слово запозичене з Біблії. Каїн — у Старому Заповіті син першої людської пари Адама і Єви. Рідний брат Авеля, якого убив із ревнощів. Переносно — братовбивця.

Ім’я Каїн стало характеристикою для будь-якої злої, заздрісної людини, яка здатна на підлість і навіть вбивство найрідніших людей.

Що ви знаєте про легендарного козака Мамая? Дайте відповідь одним реченням, ускладненим дієприслівниковим зворотом (усно).

Козак Мамай — один із найпоширеніших фольклорних героїв в Україні, символ незломного духу нашого народу, який жив, живе і буде жити, не втрачаючи віри в прекрасне.

Роздивіться на с. 132 зображення козака Мамая, виконані митцями різних часів. Порівняйте їх. Які риси Мамая увиразнюють усі три твори? Який із козаків вам подобається найбільше? Обґрунтуйте свій вибір.

Зображені на репродукціях козаки Мамаї, хоча і виконані у різних стилях, мають подібні елементи зовнішності та композиції: у центрі картин — довговусий козак із бандурою, на голові у нього — оселедець. На задньому плані зображено шаблю на гілці дерева, у правому боці — козацький вороний кінь, хмари (перша та друга картини).

Проте всі картини викликають різні настрої. На першій бачимо замисленого втомленого козака, який зліз з коня, прив’язавши його до списа, підібгавши ноги, сів на землю, взяв у руки бандуру і співає журливу пісню.

Давид Бурлюк намалював козака Мамая життєрадісним і задоволеним життям. Це передають яскраві та радісні кольори, хвацько підкручені вуса. Він обідає вдома (на задньому плані — хатинка), зігравши на кобзі, смакує тютюнцем.

Найбільше мені подобається козак Мамай, зображений Юрком Журавлем. Перед нами не співець, а воїн із вольовим лицем і суворим поглядом із-під густих чорних брів. Його широко відкриті чорні очі, здається, дивляться у саму душу. Високе ясне чоло, довгий оселедець на голові, такі ж довгі пишні вуса, міцно стиснуті губи, що тримають запалену люльку, могутня шия, проста вишита сорочка, кобза за плечима (його зброя) — усе це підкреслює його готовність до боротьби.

Повідомити про помилку