Вправа 296

Прочитайте запис зі щоденника семикласника. Висловіть своє ставлення до прочитаного.

Давно помічаю за собою схильність до роботи з усілякими технічними пристроями й механізмами. Не те що години, дні не виходив би з дому, читаючи про поршневі двигуни внутрішнього згоряння або розколупуючи системний блок старенького комп’ютера. З іншого боку, зачаровуюся декоративним мистецтвом: керамікою, вітражами, мозаїкою, гобеленами. Люблю речі, у яких практична корисність поєднується з красою.

А що, як корисне і красиве поєднати? Перше, що спадає на думку, — прикрасити батьків автомобіль.

Як це зробити? Дуже просто! Нанісши акриловими фарбами на прозору плівку малюнок у техніці мого улюбленого петриківського розпису, наклеїти цю плівку на авто!

Укривши оздоблену розписом плівку лаком для автомобілів, отримаємо не лише зручний, а дуже-дуже гарний засіб пересування!

Вийде не лише красиво, а й практично. Будь-якої миті плівку можна буде зняти разом із малюнком. Тож якщо татові не сподобається (у що я не вірю), малюнок зніметься, не пошкодивши фарби на авто.

 

Визначте в реченнях тексту дієприслівникові звороти. Яка їх роль у розповіді про виконання дій?

Увага! Дієприслівникові звороти виділено у тексті вправи жирним курсивом і підкреслено.

Дієприслівникові звороти — читаючи про поршневі двигуни внутрішнього згоряння, розколупуючи системний блок старенького комп’ютера, не пошкодивши фарби на авто — вказують, у який спосіб відбувається основна дія. Інші звороти вказують на час, коли відбудеться основна дія.

 

Що вам відомо про петриківський розпис? Чи виконували ви в цій техніці малюнки? Розкажіть про це.

Петриківський розпис — це пелюстки, листя, стебельця та лінії, які в умілих руках перетворюються у несподівані квіти, кетяги калини, винограду, казкових птахів і навіть людей. У ньому переважають рослинні візерунки, здебільшого квіткові. Створюються передусім фантастичні, небувалі у природі форми квітів, основою яких ставали елементи місцевої флори. Наприклад, «цибульки» або «кучерявки». Нерідко квіти та ягоди поєднуються з птахами. Іноді малюють тварин та навіть людей, які мають дещо фантастичний вигляд. Часто в «петриківці» використовують образ жар-птиці. Ця істота, за українською міфологією, приносить щастя.

В Україні «петриківкою» прикрашають меблі, посуд, печі, димарі та стіни хат. Назва розпису походить від місця його «народження» – села Петриківки, що на Дніпропетровщині.

Деякі дослідники свідчать, що розпис з’явився у ХІV столітті. Інші говорять, що він існував ще за часів Київської Русі. У самих Петриківцях вважають, що розпис вигадали козаки.

 

Розкажіть, навіщо автор запису хоче прикрасити автомобіль. Які дії і у якій послідовності потрібно для цього виконати?

Автор запису любить речі, у яких практична корисність поєднується з красою, тому і хоче прикрасити автомобіль петриківським розписом.

Які дії та у якій послідовності виконує, прикрашаючи батьків автомобіль?

Наносить акриловими фарбами на прозору плівку малюнок у техніці його улюбленого петриківського розпису, потім наклеює цю плівку на авто. Після цього покриває оздоблену розписом плівку лаком для автомобілів.

 

Як ви ставитеся до ведення особистих щоденників? Хто з відомих вам осіб вів щоденник? Чи є особистий щоденник жанром літературної творчості? Поясніть.

На мою думку, ведення щоденника — це особиста справа кожної людини. Я веду щоденник, що допомагає мені вчитися більш точно висловлювати свої думки, аналізувати свої почуття та переживання. Спочатку, звичайно, було незвично бачити їх записаними на папері. Але з часом сподобалося перечитувати записане, щоб не повторювати допущених помилок. Буду і надалі вести його, адже за кілька років буде дуже цікаво переглянути свої записи.

Батько познайомив мене зі щоденниками Тараса Григоровича Шевченка та Олександра Петровича Довженка — українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографа.

Не думаю, що будь-який щоденник може стати жанром літературної творчості літературної творчості. Чому? Зрозуміло, що у них відсутній сюжет і ліричний герой. Але з інтимної розповіді обдарованої особистості ми можемо більше дізнатися не лише про внутрішньо пережиту подію, яка щойно сталася, але і про стиль, мовні засоби, тропи, що характеризують того чи іншого автора художнього твору.

Повідомити про помилку