Вправа 323

Вправа 323.

Перепишіть текст, розставляючи пропущені розділові знаки.

Визначте прислівники, поставте до кожного питання. За таблицею з’ясуйте розряд кожного за значенням.

Сидить Мамай, склавши по-турецьки (як?, способу дії) ноги, під розлогим дубом (коми при відокремленому дієприслівниковому звороті).

Козак гарний, ставний, круглолиций (коми при однорідних присудках). Голова чисто (як?, способу дії) поголена, довгий оселедець хвацько (як?, способу дії) закручений за вухо (кома між частинами безсполучникового речення). Карі очі дивляться впевнено (як?, способу дії) і привітно (як?, способу дії). На Мамаєві козацький одяг (УС): жупан, шаровари, сап’янові чоботи (двокрапка після узагальнювального слова перед однорідними членами речення; коми поєднують однорідні члени речення із безсполучниковим зв’язком).

Великі руки лагідно (як?, способу дії) тримають кобзу. Дивлячись на картину (кома при дієприслівниковому звороті), ніби чуєш (наскільки?, міри і ступеня дії) упівголоса співану пісню.

Козацька зброя лежить (де?, місця) осторонь, (кома між частинами складносурядного речення) але вірний кінь стоїть (як?, способу дії) напоготові.

Зображення на картині Мамая часто (якою мірою?, міри і ступеня дії) супроводжували віршами: «Я козак Мамай, мене не займай» (розділові знаки при прямій мові; кома на межі безсполучникового речення).

Увага! Жирним курсивом виділено прислівники. Питання та розряд за значення вказано в дужках.

Обґрунтуйте вживання розділових знаків.

Увага! Обґрунтування подано в дужках після відповідного розділового знака.

Чи містить поданий уривок опис зовнішності людини? Свою думку доведіть.

Звичайно, поданий уривок містить опис зовнішності людини. Вказано, хто ця людина (козак Мамай). Описано її зовнішністьзріст, постава, волосся, зачіска — (козак гарний, ставний, круглолиций; голова чисто поголена, довгий оселедець хвацько закручений за вухо. Карі очі дивляться впевнено і привітно.); жести — (Великі руки лагідно тримають кобзу.); одяг — (На Мамаєві козацький одяг: жупан, шаровари, сап’янові чоботи.)

Визначте стиль уривка.

Стиль уривка — художньо-публіцистичний (підстиль публіцистичного).

Що уособлюють зображені на картині дуб, кобза, кінь, шабля?

У народній міфології дуб символізує життєву силу, кобза в руках козака не просто музичний інструмент, це один із священних атрибутів, або ж клейнодів, завдяки якому він досягав поставленої мети, через проникнення в духовну сутність всесвіту, кінь — символ багатства, могутності; степового простору, швидкості; волі, а також символ вірності та відданості. Шабля — символ військової звитяги. військові здібності, бажання і вміння захищати свою землю.

Що символізує образ козака Мамая? Розкажіть про це, уживаючи прислівники. Розпочніть так: Козак Мамай уособлює захисника рідної землі, що воює мужньо…

Козак Мамай уособлює захисника рідної землі, що воює мужньо, сміливо бореться за долю рідного народу, його волі та православної віри. Цей завзятий козак — виразник не лише звитяги, але і надзвичайно співучої душі народу, сили духу, дотепності та всеперемагаючої віри в життя.

Які почуття викликає у вас народна картина «Козак Мамай»? У відповіді вживайте прислівники.

Мені дуже подобається народна картина «Козак Мамай». Вона викликає у мене почуття захоплення і здивування. Образ козака створено без жодної прикраси, він і зараз близький і зрозумілий глядачеві. Зовні це ніби типовий запорожець: плечистий, дужий, повновидий, смаглявий від літнього сонця; з довгими вусами, з розкішним оселедцем, завжди з люлькою в зубах. Уся його постать дихає мужністю, хвацькістю, заразливою веселістю і неповторним гумором. Просто дивуєшся, як невідомий художник зумів так вдало передати найхарактерніші національні риси українського народу.

Повідомити про помилку