Вправа 62

Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: як часто ви вступаєте в суперечку з однокласниками та однокласницями, старшими людьми? З яких питань?

У житті нам часто доводиться вступати в суперечки. У тлумачному словнику зафіксовано таке значення цього слова: «Суперечка — словесне змагання між двома або кількома особами, які не погоджуються в якомусь питанні». У науковій літературі цим словом позначають процес обміну протилежними думками.

Дискусія — словесне змагання, метою якого є з’ясування та протиставлення різних думок про суперечливі питання, а також пошук і виявлення істини. Учасники дискусії прагнуть дійти правильного висновку, знайти спільне розв’язання проблеми (За Л. Павловою).

Часто можна почути, що ми, молодь, завжди готові посперечатися і байдуже про що. Ми знаходимо насолоду в самому процесі протиставлення протилежних думок. Нас не цікавлять висновки, а лише цінуємо над усе сам стан перебування в суперечці.

Можливо, що доля правди є у цьому, але про себе скажу, що вважаю себе людиною досить толерантною: завжди готова вислухати відмінну від моєї думку, намагаюся зрозуміти її, а вже потім захищати своє. Мене зовсім не цікавить суперечка заради суперечки на будь-яку тему. А от подискутувати я завжди готова.

Мабуть, саме тому у мене практично не виникає суперечок ні з однокласниками, ні зі старшими людьми.

 

Пригадайте телепередачі, в основу яких покладено обговорення суперечливих питань, яке часто переходить у дискусію. Які з дискусій особливо вам запам’яталися? Чим саме? Кого з ведучих дискусійних телепередач ви запам’ятали? Чому?

Не знаю, на щастя чи на жаль, але я мало дивлюся телевізора, а більше спілкуюся у соцмережах зі своїми друзями. Мені здається, що це набагато цікавіше.

 

Назвіть художні твори, під час обговорення яких на уроках виникала дискусія. Чи була вона цікава? Чим саме?

На уроках української літератури ми часто проводимо дискусії, аналізуючи образ того чи іншого літературного героя.

Але найбільше мені запам’яталася дискусія, яку ми вели ще в п’ятому класі про героїв оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник».

Це оповідання справді цікаве, але дискусія була ще цікавішою. Я не сподівався, що мої однокласники вміють так аргументовано висловлювати свої думки, уважно вислухати іншу думку. Мені дуже сподобалася їхня толерантність у спілкуванні.

 

Чи завжди дискусії корисні? Поясніть вислів недискусійне питання.

Я думаю, що дискусії завжди корисні. Особливо тоді, коли опонент — людина освічена, вихована, культурна. Під час такої дискусії вдається не лише донести свою думку до іншого, але дізнатися і багато нового.

Недискусійне питання, я думаю, це питання, істинність якого загальновідома і не потребує зайвого обговорення. Наприклад, кожна людина на запитання «Чи люблять мене мої батьки?» легко знайде відповідь, проаналізувавши своє щодення життя.

 

Який стиль у дискутуванні найдоцільніший? Свою думку обґрунтуйте.

Я думаю, щоб дискусія не переходила в безглузді суперечки, досить просто навчитися приймати точку зору іншої людини і подумати, як би ви вчинили на місці тієї чи іншої людини. Коли буде таке взаєморозуміння, дискусія призведе до корисних для кожного результатів.

Краще почніть дискусію з проблем співрозмовника, з його захоплень та інтересів і повільно перейдіть до своїх проблем. Якщо ви почнете вирішувати спочатку свої проблеми, то в більшості випадків ви не зможете їх вирішити найкраще.

Повідомити про помилку