Вправа 86

Прочитайте висловлення. Визначте дієслова, з’ясуйте особу, число та час кожного. Поясніть, як ви визначаєте особу. Яка значуща частина дієслова виражає граматичне значення особи дієслова?

Люди невпинно обростають (ІІІ ос., теп. ч., мн.) новими речами, новими предметами. Поки речей мало, людина їх любить (ІІІ ос., теп. ч., одн.), прикрашає (ІІІ ос., теп. ч., одн.), вони слугують (ІІІ ос., теп. ч., мн.) людині й не заважають (ІІІ ос., теп. ч., мн.), а, навпаки, помагають (ІІІ ос., теп. ч., мн.) жити. Коли ж речей стає (ІІІ ос., теп. ч., мн.) надмірно багато, сама людина їх уже не виробляє (ІІІ ос., теп. ч., одн.) й не прикрашає (ІІІ ос., теп. ч., одн.). Мистецтво зникає (ІІІ ос., теп. ч., одн.). Воно відходить (ІІІ ос., теп. ч., одн.) на узбіччя, в глибини минулого. Гори непотрібних, безглуздих речей громадяться (ІІІ ос., теп. ч., мн.) навколо неї.

Особу дієслів визначаю за особовими закінченнями: обростаю, обростаєш, обростає, обростаємо, обростаєте, обростають.

Граматичне значення особи виражають особові закінчення дієслів.

 

Як ви вважаєте, чи справді людина потерпає від зайвих речей? Як цього уникнути? Якими ви уявляєте побутові речі, які б не дратували? Які речі, на вашу думку, милують око й чим саме? У відповіді вживайте дієслова першої, другої та третьої особи.

На мою думку, сучасна людина справді потерпає від зайвих речей, водночас їй бракує справді чогось корисного. Хоча речі, які б не дратували, мабуть, у кожного свої: усе залежить від смаків людини. Нещодавно, наприклад, дізнався, що шведи вважають себе однією з найщасливіших націй на планеті. А все тому, що дотримуються принципу поміркованості, шукають золоту середину в усьому.

Мені, наприклад, подобаються речі багатофункціональні, зручні в користуванні, без зайвих декоративних елементів. Проте і я захоплююся картинами голландських художників, і мрію колись придбати хоча би декілька з них.

Повідомити про помилку