Вправа 91

Складіть і розіграйте діалог між двома семикласниками - приятелями на стадіоні після футбольного матчу. Зміст розмови — обговорення гри. У репліках уживайте подані в рамці (або самостійно дібрані) та поставлені в потрібній формі дієслова на позначення дій футболістів: форварда, захисника, воротаря.

Бігти, мчати, нестися, гнатися, чесати. Рухатися, переміщатись, ворушитись. Пересуватись, повертатись, сунути, перелітати. Стрибати, скакати, вибрикувати, гасати. Налетіти, наскочити, нагрянути, налинути. Ловити, хапати, тримати. Штовхати, штурхати, штурляти, пхати, підпихати, стусати, тручати. Перемогти, побороти, подолати, подужати, виграти, розгромити, розмолотити, пересилити.

Діалог

— Миколо, друже, що ти такий невеселий. В цілому, на мій погляд, вийшла рівна гра. Звичайно, ми могли не просто перемогти, а розгромити противника, якби у першому таймі реалізували два непоганих моменти.

— Чим ти тішишся, Сергію? У підсумку що: противник своєї мети домігся, забивши важливий гол. Для нього рахунок 1:1 — хороший результат. Для нас — не дуже втішний: попереду чекає складний виїзд.

— Ти завжди незадоволений. Згадай, як форвард на правому фланзі не просто біг, а мчався до чужих воріт, як відкривався, які фінти виробляв із м’ячем. Захисники його хапали, штурхали, але нічого не могли зробити. Пам’ятаєш, який прохід він здійснив на перших хвилинах матчу.

— Ох, Сергію, а що робили наші захисники, як вони рухалися, як переміщалися? Ледве ворушилися і не встигали перекрити зони. Давали нападникам вільно подавати м’яча у штрафну, а вже там починали боротися. А на гру воротаря не можна дивитися без сліз. Він не ловив м’яча, а хапав, як муху. А на останніх секундах не втримав у руках і випустив, і нападник просто проштовхнув м’яча у ворота.

— Та годі тобі, Миколо, плакатися. Я думаю, у другому матчі насамперед потрібно зіграти так, щоб не пропустити, інакше завдання ускладниться ще більше. Потрібно постаратися грати так, щоб противник розкрився і тоді можна буде діяти на контратаках. На мій погляд, в такому стилі у нашої команди зараз гра виходить краще.

— Якби гра вдома завершилася внічию 0:0, я впевнений, Сергію, наші пройшли б далі за підсумками двох матчів. Тепер же треба буде ризикувати і докласти ще більше зусиль, ніж в першій грі, щоб пройти до наступного туру.

Серед поданих у рамці дієслів визначте синоніми. Поясніть роль дієслів-синонімів у складеному вами діалозі.

Слова-синоніми: перемогти, розгромити, біг, мчався, хапали, штурхали, рухалися, переміщалися, ворушилися, ловив, хапав, втримав.

Синоніми допомагають більш точніше та виразніше описати хід матчу та враження від нього.

Вправа 87Вправа 88Вправа 89Вправа 90Вправа 91Вправа 92Вправа 93Вправа 94Вправа 95

Повідомити про помилку