Вправа 98

Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Визначте й запишіть у дужках вид, особу, час, число, а для минулого часу — і рід кожного дієслова.

Зразок. Успіх приваблює (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, одн.) людей.

1. Що люди називають (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, мн.) успіхом? — знак питання у питальному реченні.

2. Більшість вважає (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, одн.), що успіх забезпечують (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, мн.) професійні досягнення, визнання, достаток. — перша кома між частинами складнопідрядного речення; інші коми між однорідними додатками, не з’єднаними сполучником.

3. Інші стверджують (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, мн.), що успішним стає лише той, кому поталанило, хто не знехтував щасливим випадком, скористався обставинами. — перші три коми між частинами складнопідрядного речення; остання кома між однорідними додатками, не з’єднаними сполучником..

4. Мудрі люди стверджують (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, мн.), що запорукою успіху є вміння спілкуватися (недок. в.). — кома між частинами складнопідрядного речення.

5. Без сумніву, успіх має (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, одн.) й ворогів: самовпевненість, лінощі та нещирість. — перша кома виділяє вставне слово; двокрапку ставимо після узагальнувального слова перед однорідними; наступна кома між однорідними додатками, не з’єднаними сполучником.

6. Для суспільства успішна людина може бути (недок. в.) корисною.

7. Вона запалюватиме (недок. в., ІІІ ос., теп. ч, мн.) своїм прикладом, стане зразком для багатьох співвітчизників. — кома між однорідними додатками, не з’єднаними сполучником.

 

Обґрунтуйте вживання в реченнях розділових знаків.

Увага! Обґрунтуйте вживання в реченнях розділових знаків подано в тексті вправи.

 

Кого з відомих вам українців ви можете назвати успішними? Що є, на вашу думку, причиною їхнього успіху? У відповіді вживайте дієслова.

Якби запитати кого з успішних українців ми можемо назвати, то перелік стосуватиметься князів Київської Русі, гетьманів Запорізької Січі, в кращому випадку – воїнів ОУН-УПА. А от про сучасників – ні слова.

Мало хто знає, що наша земля дала світові сімох лауреатів Нобелівської премії — Ілля Мечников, Саймон Кузнець та Лев Ландау, а також номінант на Нобелівську премію Ковалевський. У Таврійському університеті (Сімферополь) викладав фізик Ігор Тамм і номінант на премію Нобеля біолог Гурвич. У Бучачі на Тернопільщині народився перший український володар Нобелівської премії з літератури Шмуель Агнон, а в Золочеві на Львівщині – Роальд Гофман.

Оксана Линів – українська диригента. Перша жінка на посаді головного диригента Опери та філармонійного оркестру в місті Ґрац в Австрії. Народилася у місті Броди на Львівщині 1978 року. Засновниця та художня керівниця фестивалю LvivMozArt, засновниця та головна диригентка Молодіжного симфонічного оркестру України.

Є знамениті українці і в Голлівуді. Серед них – Анджеліна Джолі, чиї предки були словацькими українцями. Леонардо Ді Капріо – внук одеситів, з Одещини походять і діди-баби Стівена Спілберга.

Макс Левчин, родом із київської родини, став одним із успішних ІТ-розробників Силіконової долини. Свого часу успіхи Левчина в ІТ-галузі піднесли його на 25 місце у списку найуспішніших бізнесменів віком до 40 років.

На мою думку, причиною їхнього успіху було нестримне бажання досягти поставленої мети. Звичайно, одного бажання замало. Уміння зосереджуватися, дисциплінувати свої дії, перемагати невдачі, не втрачати ентузіазму — це, я думаю, теж не менш важливі елементи їхніх творчих досягнень.

 

Чи хотіли б ви стати успішним (успішною)? Що для цього потрібно зробити? Назвіть ці дії (процеси, стани) п’ятьма дієсловами.

Я думаю, кожна людина прагне стати успішною, хоча значення слова «успіх» кожен розуміє по-своєму. Що ж потрібно робити для досягнення успіху? Мабуть, про це найкраще сказав англійський спортсмен і політичний діяч Вільям Дадлі Ворд: «Вчіться, поки інші сплять, працюйте, поки інші відпочивають, будьте готові, поки інші розслабляються і мрійте, поки інші плачуться».

Вправа 94Вправа 95Вправа 96Вправа 97Вправа 98Вправа 99Вправа 100Вправа 101Вправа 102

Зворотній зв’язок