Вправа 99
Прочитайте. Сформулюйте три запитання за змістом тексту, поставте їх однокласникам та однокласницям. Вислухайте відповіді, за потреби зробіть доповнення.
Запитання до тексту.
1. З якою метою козак Микола з хлопчиком зупинилися біля струмка?
2. Яку страву готували собі подорожні?
3. Чому козак Микола змушений був залишити місце відпочинку?
У яку історичну добу відбуваються описані в тексті події? Якби не було ілюстрації, з чого ви це зрозуміли б?
Думаю, що коли б навіть не було ілюстрації до тесту, можна було б зрозуміти, що описані події відбуваються в період козацької доби в історії України (XV-XVIII ст.).
Мова йде про козака Миколу, він озброєний самопалом, луком і стрілами. А з історії ми знаємо, що на озброєнні козаки мали самопали, шаблі, келепи, стріли та списи і користуються всім цим дуже вправно.
Та і переслідувачі втікачів були або турки, або татари, з якими козаки у той час воювали.
Також знаємо, що одним із символів козацького побуту була затірка — страва, зварена на воді або молоці з розтертого в дрібні кульки борошна з водою.
Своєю стравою козаки були цілком задоволені, а коли траплялося, що їжа випадала з рибою, або, як козаки казали, із щербою, то таку їжу вважали за найкращу трапезу.
Із тексу твору ми також дізнаємося, що козак Микола і хлопець готують саме цю страву.
Визначте тему й головну думку тексту.
Тему тексту — розповідь про порятунок хлопчика з ворожого полону.
Головна думка тексту — життя навіть маленької людини безцінне.
Назвіть слова, що означають певні дії. Які дії виконав хлопчик? Які козак? Якими частинами мови є слова, що ці дії називають?
Дії, які виконав хлопчик: напоїв, насипав, викопав, поклав, примостив, спить.
Дії, які виконав козак Микола: спішився, зсадовив, завів, розсідлав, притулив, розпакував, зачерпнув, всипав, посолив, почав, вимішувати (недок. в.), насипав, заходився (недок. в.), перетирати (недок. в.), зсипав, заклав, брязнув, всипав, зняв, повичерпував, наклав, зібрався, загадати (недок. в.), побачив, помив, заховав, засипав, осідлав, повантажив, припасував, побачив, всадив, повів, знайшов, притис, прикрутив, приладнав, відвів, злетів, пересадив.
Дії, які виконують хлопчик і козак Микола одночасно: прочитали, взялися, розкошувати (недок. в.), з’їли.
Дії, які виконують інші особи: стало, липло (недок. в.), лишилося, перетворився, облизують (недок. в.), завирував, випірнула, закружляли (недок. в.), піднялися, тліло (недок. в.), рухались, (недок. в.) застигли, почали, наближатися (недок. в.), ляснула, влучила, погнав (недок. в.).
Увага! Усі слова, що називають ці дії, як частина мови — це дієслова.
Визначте вид кожного з визначених вами дієслів. Дієслова якого виду переважають? Поясніть чому.
Увага! Жирним курсивом виділено дієслова недоконаного виду, всі інші — доконаного виду.
У тексті дієслова доконаного виду кількісно переважають. На мою думку, це пов’язано з тим, що автор розповідає про події, які відбулися у минулому, завершилися у часі.
З’ясуйте стиль тексту. За потреби скористайтеся таблицею «Стилі мовлення».
Увага! Стиль тексту — художній.