§ 1.2. Інформаційні системи. Інтелектуальна власність та авторське право
Виконайте завдання
1. Відділення одного з банків розміщені в кожному з районів України. Банк має мережу терміналів для видачи готівки, оплати за користування мобільними телефонами та побутових послуг тощо. Опишіть, чи є структура банку інформаційною системою. Якщо так, то визначте апаратні засоби, які використовуються для забезпечення її роботи.
Структура банку є інформаційною системою. Для забезпечення роботи використовують наступні апаратні засоби: сервери, комп’ютери, планшети (інші портативні ПК), банкомати, термінали.
2. Визначте, що з наведеного нижче є інформаційними системами:
а) кулінарна книга;
б) регулювальник руху автомобільного транспорту;
в) датчик температури навколишнього середовища;
г) система забезпечення безпеки авіаційних польотів;
д) міська телефонна довідкова служба.
Відповідь обґрунтуйте.
Будь-який пункт з наведених може бути інформаційною системою. Кулінарна книга є інформаційною системою, оскільки являє собою результат її функціонування (інформаційна продукція — книга), система збереження, пошуку, розповсюдження певної інформації (рецептів). Регулювальник руху автомобільного транспорту задовольняє та регулює конкретні інформаційні потреби в рамках своєї діяльності. Датчик температури навколишнього середовища дозволяє з високою точністю проводити вимірювання та фіксувати дані в найрізноманітніших середовищах. Так і система забезпечення безпеки авіаційних польотів, і міська телефонна довідкова служба є інформаційними системами, оскільки являють собою основний концепт цього поняття — сукупність взаємопов’язаних елементів, які призначені для реалізації певних інформаційних процесів.
4. Знайдіть в Інтернеті три різних означення інформаційного суспільства. Складіть порівняльну характеристику цих означень. Визнач те, яке з них, на вашу думку, більш повне.
Інформаційне суспільство — це | ||
---|---|---|
теоретична концепція постіндустріального суспільства, історична фаза можливого еволюційного розвитку цивілізації, в якій інформація і’знання продукуються в єдиному інформаційному просторі. | гуманітарна категорія, що описує якісні суспільні трансформації, зміщення акцентів із виробничої до невиробничої сфер, зміну характеру інформаційних потоків, групових та індивідуальних ідентичностей. | суспільство, яке ґрунтується на інформації. |
Порівнюючи визначення, можна сказати, що перше є більш історичне (сформульоване як припущення, а не констатація), друге є сучасним трактуванням у науковому розумінні поняття «інформаційне суспільство», воно є достатньо повним, щоб розкрити його суть. Але на мою думку, третє визначення (Парламентська Асамблея Ради Європи, 1997) є зрозумілим та лаконічним.
5. За матеріалами пункту складіть схему складових інформаційної культури.
Схема складових інформаційної культури:
6. Підготуйте за матеріалами законодавства України повідомлення про об’єкти, які не є об’єктами авторського права.
Ознайомившись з матеріалами Цивільного кодексу України, можна виділити такі об’єкти, які не є об’єктами авторського права: акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування (закони, укази, постанови, рішення та ін.) та їх офіційні переклади; державні символи України, затверджені органами державної влади, грошові знаки, емблеми тощо; повідомлення про новини дня або інші факти, які мають характер звичайної прес-інформації.