§ 2.2. Структура Інтернету. Передавання даних у мережі Інтернет

Виконайте завдання

1. Повідомлення про глобальні мережі, які існували до появи Інтернету.

I варіант. Мережа ARPANET

Вперше 1962 року Джозеф Ликлайдер опублікував у роботі «Galactic Network» деталізовану концепцію комп’ютерної мережі. У цьому ж році Пол Баран з RAND Corporation підготували доповідь, де запропонували використовувати децентралізовану систему пов’язаних між собою комп’ютерів. Це дозволило вирішити наступні задачі — забезпечити працездатність системи і зберегти від знищення дані, які будуть передаватися на всі комп’ютери.

Подальший розвиток мережі забезпечив Ларрі Робертс, який 1967 року запропонував пов’язати між собою комп’ютери ARPA. З цього часу розпочинається робота над створенням першої Інтернет-мережі ARPANET. Паралельно Дональд Девіс (Англія) розробив концепцію Мережі, в яку було додано значну деталь, де комп’ютерні вузли не тільки передавали дані, але мусили ще стати перекладачами для різних комп’ютерних систем і мов. Термін «пакет» належить саме Девісу, його використовують для позначення фрагментів файлів, що пересилаються окремо.

Між Стендфордським дослідним інститутом, Каліфорнійським університетом у Лос-Анджелесі та університетом штату Юта прокладається спеціальний кабель зв’язку. Ця мережа була названа ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), технічні проблеми щодо організації мережі взяла на себе група фахівців Френка Харта з BBN. А 1969 року ця мережа об’єднала чотири перелічені наукові установи.

Перший сервер ARPANET встановили 2 вересня 1969 року на комп’ютер Honeywell DP-516 (24 Кб оперативної пам’яті) у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.
Уперше 29 жовтня 1969 о 21:00 між двома вузлами мережі ARPANET. на відстані в 640 км — провели сеанс зв’язку (між Каліфорнійським університетом (Лос-Анджелес) та Стенфордським дослідницьким інститутом). Чарлі Клайн виконував віддалене підключення з Лос-Анджелеса до комп’ютера в Стенфорд і. Його колега зі Стенфорда, Вілл Дювалль, підтверджував телефоном успішну передачу кожного введеного символу. Перший раз вдалося відправити всього два символи *LO» (хоча передбачалося «LOG»), після чого мережа перестала функціонувати. У робочий стан її повернули о 22:30, вже наступна спроба виявилася успішною. Цю дату зафіксували, як визначну для розвитку мереж.

II варіант. Розвиток Інтернету та його сервісів

У рамках Міністерства оборони США 1957 року виділилася окрема структура — Агентство передових дослідницьких проектів (DARPA, Advanced Research Projects Agency). Її робота була зосереджена на розробці методу з’єднання комп’ютерів один з одним. Глобальна мережа Інтернет базувалася та розвивалася на основі мережі ARPANET, створеної DARPA 1969 року. Головною метою мережі ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) було організувати зв’язок різних наукових центрів, військових установ та оборонних підприємств. Для того часу ARPANET була передовим проектом, закритою системою, надзвичайно стійкою до зовнішніх впливів. На початку свого існування мережа налічувала 17 міні-комп’ютерів (пам’ять кожного — 12 Кб), але вже у квітні 1971 року до мережі підключено 15 вузлів, а у 1975 році — 63 вузла. Із середини 1972 року користувачі мережі стали замислюватись над тим, що передати лист мережею набагато зручніше та дешевше. З того часу зародився та почав розвиватись такий сервіс, як електронна пошта. Невдовзі з’явився сервіс — мережеві новини (USEnet). USEnet — це назва мережі, що дозволяє користувачам увійти в комп’ютер, де розміщується інформація, вибрати потрібні матеріали. Ще на початковому етапі розвитку кількість користувачів USEnet кожного року потроювалася.

Незабаром архітектура та принципи ARPANET перестали задовольняти вимоги користувачів. Так з’явилась необхідність створити універсальний протокол передачі даних.’ І вже 1974 року було розроблено універсальний протокол передачі даних і об’єднання мереж Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP). Він і зараз залишається основою функціонування Інтернету. З 1983 року DARPA зобов'язала використовувати протокол TCP/IP, на базі якого Міністерство оборони СІЛА поділило мережу на дві частини: MILNET — мережа для військових цілей, ARPANET — мережа для наукових досліджень. З кожним роком вимоги до можливостей мережі зростають, і тепер мало кого влаштовує пересилання файлів і неформатованого тексту. Для роботи багатьох користувачів необхідна інфраструктура, яка дозволяє обмінюватися результатами досліджень у зручному для науковців форматі (відформатований і ілюстрований текст, посилання на інші публікації тощо). 1989 року у Швейцарії в Європейській лабораторії фізики елементарних частинок (Женева) була спроектована технологія гіпертекстових документів World Wide Web, яка дозволяє отримати доступ до будь-якої інформації, що знаходиться в мережі на комп’ютерах усього світу. Так було покладено початок всесвітньої інформаційної павутини. 1990 року мережа ARPANET припинила своє існування, і на її місці виникла мережа Інтернет.

2. Таблиця доменних імен:

Доменне ім’я Домен верхнього рівня Національна належність Сфера діяльності
nenc.gov.ua ua Україна Урядова організацій
informatic.org.ua ua Україна Некомерційні організації
windowshelp.microsoft.com com   Комерційна організація
sumdu.edu.ua ua Україна Освітня організація
news.inetmail.info info   Інформаційний ресурс
it.ridne.net net   Мережева організація

3. Призначення ресурсів:
• man.gov.ua — сайт Малої академії наук України;
• uk.wikipedia.org — україномовна версія енциклопедії «Вікіпедія»;
• hostmaster.net.ua — українське підприємство, що надає послуги з адміністрування і технічного супроводу домену .ua і публічних доменів у ньому;
• ua.textreferat — сайт рефератів українською мовою;
• windowshelp.microsoft.com — офіційний сайт ОС Microsoft Windows 10.

4. Структура URL-адрес ресурсів:

URL-адреса Протокол Доменне ім’я Шлях Ім’я файла
http://formula.co.ua/vectors.php http formula.co.ua   vectora.php
http://www.ednu.kiev.ua/index_u.htm http www.ednu.kiev.ua   index_u.htm
http://www.nenc.gov.ua/isef/view/index.php http www.nenc.gov.ua /isef/view/ index.php
ftp://ftp.pmgl7.vn.ua/pub/netolymp ftp ftp.pmgl7.vn.ua /pub/ netolymp (каталог на ftp-сервері)

5. Помилки в записі наведених URL-адрес ресурсів:
а) http://comp.org.ua-folder-index.html доступ до папки та файлу зазначається через слеш, а не тире;
б) http:\\comp.org.ua\folder\index.htm — знак «слеш», повинен бути нахилений в інший бік;
в) http://index.htm — зазначено лише ім’я файлу, а доменне ім’я ресурсу відсутнє;
г) http://comp.org.ua/новини/факт.htm — попри те, що вже зараз підтримуються доменні адреси, зазначені кирилицею, даний запис є неприпустимим, оскільки доменне ім’я зазначено латиницею, а шлях та сам файл кирилицею.

6. Доменні імена другого рівня в домені .ua можуть бути зареєстровані на підставі свідоцтва на знак для товарів і послуг, цей факт необхідно підтвердити скан-копією оригіналу Торгової марки. Існують випадки, коли власник ТМ і власник майбутнього домену — різні особи, тоді необхідно подати ще копію ліцензійної угоди про передачу прав на використання даної торгової марки (за необхідністю і копії інших документів). Доменні імена в зоні .edu.ua призначені для вищих навчальних закладів України (III-IV рівня акредитації). Державним організаціям, що діють на території України, призначена зона доменних імен .gov.ua.

Повідомити про помилку