Українська мова. Самостійна робота 6

Варіант 1

1. Разом пишеться кожне слово в рядку

Г фотохудожник, лісотундра, кавоварка.

2. Через дефіс пишеться кожне слово в рядку

В санітарно-медичний, фізико-математичний, ніжно-рожевий.

3. Буква и пишеться в усіх власних назвах рядка

В Сицилія, Антарктида, Мексика.

4. 3і знаком м’якшення пишуться всі слова в рядку

Д конферансьє, Сальєрі, більярд.

5. Подвоєні приголосні пишуться в усіх словах рядка

В мадонна, іммігрант, ванночка.

6. Установіть відповідність між іншомовними словами та їх написанням.

1 У всіх словах рядка на місці пропуску пишеться и — Г фальсифікація, оптиміст, кредит.

2 У всіх словах рядка на місці пропуску пишеться і — А інтелігент, фламінго, гірлянда.

3 Тільки в першому слові рядка на місці пропуску пишеться и — Д азимут, нумізмат, раціон.

4 Тільки в першому слові рядка на місці пропуску пишеться і — Б діагноз, етикет, бензин.

7. Напишіть коментар до висловлення «Неправильна поведінка людей є більш частою причиною їхніх захворювань, аніж зовнішні дії чи слабкість природи людини». (М. Амосов). Підкресліть орфограми, відображені в темі.

М. М. Амосов – великий вчений, відомий кардіохірург, який врятував тисячі життів. Перестав оперувати в 79 років. Помер в 89 років. Він постійно вивчав питання здоров’я, методи довголіття, практикував здоровий спосіб життя останні роки життя.

Щоб стати здоровим, потрібні власні постійні і значні зусилля. Замінити їх не можна нічим. На щастя, людина настільки досконала, що повернути здоров’я можна майже завжди. Тільки необхідні зусилля зростають у міру старості і поглиблення хвороб.

Медицина вміє лікувати хвороби, але хворих стає з кожним роком все більше. Лікарі засліплені вірою в могутність таблеток. Бійтеся потрапити в полон до лікарів! У медицини спрямованість на хворобу, а не на здоров’я; і повна невіра в захисні сили організму. Поради менше рухатися, залишатися в спокої, краще їсти під час хвороби, – суперечать природі людини. Рух, м’язова активність і частковий голод допоможуть людині видужати і не хворіти. Сучасна цивілізація пропонує людині для здорового і довгого життя набагато більше можливостей, ніж обмежень. Потрібно вміти ними користуватися: відкидати надлишки їжі і тепла, заповнювати нестачу фізичних навантажень і гасити надмірні психологічні подразники.

Варіант 2

1. Разом пишеться кожне слово в рядку

Б зоомагазин, фотохудожник, авіапереліт.

2. Через дефіс пишеться кожне слово в рядку

В північно-східний, темно-сірий, навчально-тренувальний

3. Буква и пишеться в усіх власних назвах рядка

В Сирія, Мадрид, Цицерон

4. 3і знаком м’якшення пишуться всі слова в рядку

Д бульйон, кастаньєти, Мольєр.

5. Подвоєні приголосні пишуться в усіх словах рядка

Д панна, марокканець, Пруссія

6. Установіть відповідність між іншомовними словами та їх написанням.

1 У всіх словах рядка на місці пропуску пишеться и — В авторитет, візит диплом.

2 У всіх словах рядка на місці пропуску пишеться і — Д мінарет, екіпаж, нігілізм.

3 Тільки в першому слові рядка на місці пропуску пишеться и — Г апельсин, аспірин, бісквіт.

4 Тільки в першому слові рядка на місці пропуску пишеться і — А філателія, консиліум, піанісимо.

7. Напишіть коментар до висловлення «Добути і зберегти своє здоров’я може тільки сама людина» (М. Амосов). Підкресліть орфограми, відображені в темі.

Є цікавий латинський вираз: «Лікар лікує, а природа оздоровлює», який потрібно було б пам’ятати кожній людині. І ось чому.

Від природи людина міцна. Біди у неї від детренування «робочих» функцій, перетренування «регуляторів» внаслідок умов соціального життя, що вступили в протиріччя з біологією. Тільки сама людина винна в своїх хворобах. Найчастіше вона хворіє від ліні і жадібності, але іноді й від нерозумності, незнання та відсутність здорового глузду. Не потрібно сподіватися на медицину: бійтеся потрапити в полон до лікарів! Вона лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. Вона навіть не може навчити людину, як стати здоровою. Щоб стати здоровим, потрібні власні постійні і значні зусилля. Замінити їх не можна нічим. На щастя, людина настільки досконала, що повернути здоров’я можна майже завжди. Тільки необхідні зусилля зростають у міру старості і поглиблення хвороб.

А для здоров’я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, обмеження в харчуванні, загартовування, час і вміння відпочивати.

Лікарі вилікували хворобу, але здоровим ви можете стати лише власними зусиллями. Перестаньте скаржитися — і хвороба пройде.