1. Домашні завдання
  2. 11 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 10

Прочитайте, укажіть присвійні прикметники, визначте в кожному суфікс. До якої групи такі прикметники належать?

1. Пташеня розпросторює крила під материним (тв.,гр., Ор.в., одн.) крилом.

2. Слухняному синові батьків (нульове) (тв.гр., Н.в., одн.) наказ — найлегша ноша.

3. Мати зраділа, почувши доччину (тв.гр., З.в, одн.) пісню.

4. У Богданових (тв.р., М.в. множ.) грудях тривожно й радісно забриніла жага доброго слова.

5. Ольжина (тв. гр., Н.в., одн.) краса змила смуток із серця.

6. Всі якось нібито малими стали, почувши тепле дідусеве (тв.гр., З.в., одн.) слово.

 

У виділених словах визначте орфограми, написання обґрунтуйте правилами.

Доччин , Ольжина. Кінцеві приголосні основи іменників [г], [к], [х] за творення присвійних прикметників чергуються з [ж], [ч], [ш]: Ольга — Ольжин, дочка — доччин, качка — каччин, муха — мушин.

 

Доберіть і запишіть фразеологізми, що містять прикметники й мають таке тлумачення: останній витвір митця; звична запущенiсть, безлад. Скористайтеся словником фразеологізмів онлайн.

Останній витвір митця — «лебедина пісня».

Вислів відомий ще з античних часів. Він оснований на народному повір'ї, начебто лебідь співає тільки раз у житті — перед смертю. Його голос нагадує приємне звучання срібного дзвоника, а останній подих дуже мелодійний. Найчастіше вислів «лебедина пісня» вживають, коли йдеться про останній твір митця.

Звична запущенiсть, безлад — Авгiєвi стайні.

Одного разу цар Еврисфей доручив Гераклові очистити від гною скотний двір царя Авгія. Батько Авгія бог сонця Геліос дав своєму синові величезні стада: триста білоногих биків, двісті червоних биків і дванадцять биків білих як сніг. А ще один бик мов сонце осявав красою все навколо. Скотного двору Авгія ніхто ніколи не прибирав, а цар загадав Гераклові очистити його від гною за один день. Геракл погодився, і Авгій пообіцяв віддати йому за роботу десяту частину своїх стад: цар не вірив, що за один день можна зробити так багато. А Геракл розламав стіни, які оточували двір, і спрямував у нього течію двох річок — Алфею і Пенею. Хвилі цих рік ринули з протилежних боків у двір і вмить очистили його від багаторічного бруду. Тоді Геракл заклав розломи в стінах і прийшов до Авгія по обіцяну винагороду. Але скупий Авгій нічого не дав героєві: він знав, що слуга царя Еврисфея не посміє його й пальцем торкнути. Це був сьомий подвиг Геракла. У пізніші часи подробиці легенди забули, і пішов гуляти по світу крилатий вислів «авгієві стайні». У переносному значенні вираз стали вживати ще античні письменники (Сенека, Лукіан та ін.), характеризуючи безладдя, запущені справи.