1. Домашні завдання
  2. 11 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 12

Чому поетеса назвала Андріївський собор апостолом столиці України? У відповіді словосполучення красиволиций собор уживайте у формах непрямих відмінків.

За стародавньою християнською легендою апостол Андрій Первозванний першим приніс християнську віру в Київ.

З моменту хрещення Русі на цьому місці було декілька християнських церков, жодна з яких не збереглась до наших днів.

У середині вісімнадцятого століття Київ прикрасився красиволицим собором в честь апостола Андрія. Собор часто називають лебединою піснею видатного майстра вітчизняної архітектури Бартоломео Растреллі. Височить храм на одній із круч Старокиївської гори. З тераси чудово видно древній Поділ, Дніпро, задніпровські далі, житлові масиви. Він, наче апостол, благословляє Київ своїми хрестами. Саме тому, мені здається, поетеса і назвала Андріївський собор «апостолом столиці».

 

Поясніть значення виразу безлиця юрба. Складіть невелике висловлення «Як нам не стать безлицьою юрбою». Використовуйте прикметники-синоніми безлиций, невиразний, розпливчастий, нечіткий, тьмяний, неяскравий, безбарвний у непрямих відмінках.

Юрба — 1) Велике безладне, неорганізоване скупчення людей; натовп. Група людей, яких об'єднує щось спільне. Неорганізоване і в великій кількості; гуртом. 2) Звичайні люди, маса на відміну від героїв, обдарованих, видатних осіб.

Яскравий опис безлицьої юрби знаходимо у повісті М. Коцюбинського «Fata morgana»: «Все злилось в однім божевіллі. Люди пили його одне в одного з очей, з передсмертного жаху скалічених речей, криків скла і металу, з стогнання струн. Всі ті одламані ніжки, покручені спинки, черепки під ногами, шматки паперу, пустка руїни будили ще більшу жадобу нищить, ламати, бити, і ноги без тями топтали знищене вже, а руки шукали нового».

Як нам не стати безлицьою юрбою? На мою думку, щоб не бути невиразною, безбарвною особою, потрібно прагнути стати яскравою індивідуальністю. Кожна людина є певною цілісною одиницею, але далеко не кожна людина є цілісною особистістю, тобто досягає гармонійної взаємодії всіх якостей, властивостей, способів діяльності. Саме ця єдність складає основу для максимально повного розвитку і виявлення людиною своїх здібностей, допомагає їй внести свій власний неповторний вклад до суспільного розвитку. Тільки на рівні індивідуальності можливі найвищі досягнення людини.

Люди не будьте безлицими, як манекени, розпливчастими, як привиди! Народ — це не натовп, не група тьмяних, неяскравих людей, народ — це спільнота обдарованих, видатних індивідуальностей.

 

Передайте ваше ставлення до Андріївської церкви, обґрунтуйте його. Чи можна це зробити, не вживаючи прикметників? Чому? Розкажіть про роль прикметників у мовленні.

Перебуваючи у Києві не можуть оминути увагою надзвичайну красуню — Андріївську церкву. Живописність, розкіш декору, позолота – всі ці риси увібрала в себе велична споруда. Під лагідним сонцем церква вражає виразністю та яскравістю, ніби її намалювали на тлі яскраво-блакитного неба.

Із зовнішнього боку п’ятиглавий Андріївський храм являє собою ефектне поєднання витончених кутових куполів із масивною центральною главою. Фасад церкви прикрашає оригінальне чавунне лиття і вишуканий ліпний декор. Зачаровує чудовий інтер’єр, прикрашений позолоченим ліпленням.

Головний акцент внутрішнього оздоблення церкви зроблений на іконостасі, що являє собою монументальну триярусну споруду. Особливо вражає поверхня царських воріт, яка майстерно вкрита суцільним мереживом різьблення. Декор іконостасу прикрашає скульптура голів херувимів. Поруч із нею – фігури янголів та трифігурна група, що уособлює розп’яття Христа. На стінах пурпурного кольору виділяються карнизи, пілястри та різьблені віконні прорізи, що мають складні контури та різні розміри. Весь інтер’єр Андріївського храму нагадує оформлення палацового залу і виконаний у світлих, ошатних відтінках. Яскрава художня виразність, досконалість ліній і вражаюча гармонія форм зробили церкву всесвітньо відомою.

Зрозуміло, що описати Андріївську церкву і не вживати прикметники просто неможливо.

Саме прикметники надають розповіді точності й виразності: надзвичайна красуня, велична споруда, яскраво-блакитне небо, оригінальне чавунне лиття, ліпний декор, пурпурний колір. Особливої образності надають мовленню прикметники, ужиті в переносному значенні: лагідне сонце, царські ворота.