1. Домашні завдання
  2. 11 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 36

Попрацюйте в парах. Скориставшись поданим текстом як зразком, складіть і запишіть текст-підтвердження поважливого ставлення народу до щедрості. Проілюструйте свої думки дібраними з довідки прислів’ями.

Важливою ознакою розуму людини є скромність, уміння поступатися, уникати категоричних суджень, вирішувати суперечки мирним шляхом:

Мудрий безумному з дороги вступається; Чого розумний стидається, тим дурний величається.

Рисами розумної людини є толерантність, гнучкість, самоконтроль:

Розумний змінює свою думку, дурень ніколи; Розумний завжди зберігає обережність і не наражається на небезпеку.

Довідка. Щедрому весь світ рідня. Скупий складає, а щедрий споживає. Скупому душа дешевша від гроша. У добрих та щедрих і кури по три яйця несуть. Ненаситному все мало.

 

У прислів’ях, використаних у складеному тексті, визначте прикметники, що перейшли в іменники. Про повний чи неповний перехід ідеться?

На мою думку, щедрість — чудова риса людини. Українці завжди славилися добротою, повагою до інших, людяністю. Але основна ознака українського народу, я вважаю, — це щедрість. Чому українці так поважно ставляться до щедрості? Можливо, це пов’язане із трагічними подіями (Голодомор 1933 року!) в історії нашого народу. На це запитання можна відповісти, використовуючи народне прислів’я: щедрому весь світ рідня, а скупому душа дешевша від гроша. Скупий буде страждати, а щедрий отримає допомогу, бо щедрість обов’язково повертається у вигляді доброго здоров’я, сімейного благополуччя, затишку і спокою в домівці. Щедра людина нікому не заборгувала. Але вона й не вважає, що весь світ заборгував їй. Це і є найбільший із секретів щедрості людської.

Адже недарма народ каже, що у добрих та щедрих і кури по три яйця несуть, а ненаситному все мало.

Найкращим прикладом щедрих людей є волонтери та усі небайдужі, хто завжди відгукнеться та допоможе в горі та біді.

Ближній — перехід прикметника в іменники буває повним, коли прикметник постійно вживають у ролі іменника. У мовленні такі іменники використовують для називання осіб або предметів. Вони можуть мати при собі означення: [Неофіт-раб:] Учили ви мене любити ближніх, так научіть мене їх боронити (Леся Українка); — Любити ближнього? Якого? Того, що шкуру з мене здер? (Микола Бажан).

Скупий, щедрий, ненаситний, небайдужий — деякі прикметники залежно від контексту можуть мати як значення прикметника, так і значення іменника. Таке мовне явище відносять до типу неповного (часткового) переходу в іменники.