1. Домашні завдання
  2. 11 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 94

Прочитайте. Обґрунтуйте вживання прикладок — географічних назв у початковій формі та у формах непрямих відмінків.

Прикладки не узгоджуються, тобто зберігають початкову форму, якщо географічна назва складена: на острові Мала Хортиця; від урочища Бабин Яр; у селищі Велика Багачка; уживається рідко: річки Псел.

1. Утворення на острові Мала Хортиця Запорозької Січі пов’язують з іменем Байди-Вишневецького.

2. Загалом укріплення Малої Хортиці мають вигляд підкови, а біля скелястих берегів острова була пристань для козацьких байдаків.

3. Неподалік від урочища Бабин Яр височіє зведена в ХII ст. Кирилівська церква.

4. Край Бабиного Яру в небеса звелася телевежа.

5. З Великої Багачки дід Лука ходив по селах криниці копати.

6. У селищі Велика Багачка на березі річки Псел відкрито санаторій «Псел», у якому використовують найсучасніші методи діагностики.

При відсутності родових назв місто, село, озеро, гора й под. географічні назви, виражені відмінюваними іменниками, змінюються: укріплення Малої Хортиці; край Бабиного Яру; з Великої Багачки;

 

Що вам відомо про всеукраїнську акцію «Сім чудес України», до яких зарахований острів Хортиця? Чим корисні такі акції? Відповідь обґрунтуйте.

Сім чудес України — це сім найвидатніших пам’яток, що мають історичне та культурне значення. У 2007 році головні чудеса країни були визначені під час проведення однойменного всеукраїнського конкурсу. У голосуванні, що проводилося в онлайн-режимі, взяло участь сімдесят сім тисяч громадян. Також під час проведення конкурсу враховувалася думка експерті зі сфери культури, історії та туризму.

Дивовижні історико-культурні пам’ятки, які потрапили до переліку Семи чудес України, — це об’єкти державної цінності, які викликають живий інтерес не тільки в українців, а й у туристів, що приїздять подивитися на них з інших країн.

І це досить природно, тому що багато в Україні чудових місць, краса яких здається вічно, величною та якоюсь нерукотворною. Одним з таких чудес стала Києво-Печерська лавра. Дзвіниця, що має триста крутих сходів, старовинні дзвони та широченний оглядовий майданчик, з якого відкривається чарівний вид на найкращу половину міста Києва — все це робить будівлю часів дванадцятого сторіччя однією з найважливіших пам’яток України.

Так само, й Софійський собор, який не має нічого схожого з іншими храмами, а являє собою оригінальну та самобутню архітектурну конструкцію з зеленими куполами та сяючими хрестами, що палають золотом у блакитних небесах. Протягом століть Софійський собор був і залишається одним із головних символів не тільки міста Києва, а й України взагалі.

Не міг отримати назву одного з чудес України Кам’янець - Подільський — заповідне місто Украйни. Воно вважається одним із найстародавніших та має дивовижну, багатовікову історію. Чудові архітектурні пам’ятки, зібрані у цьому містечку, старовинні укріпні споруд, величні храми та фортеця з фортечним містом справляють на туристів дійсно незабутнє враження!

Ще одне диво, про яке не можливо не згадати, це парк «Софіївка», розташований у місті Умані, що на Черкащині. Він представляє собою пам’ятник світового паркового мистецтва ландшафтного типу кінця вісімнадцятого – початку дев’ятнадцятого сторіч.

Також, до Семи чудес України відносять національний заповідник — острів Хортиця та Херсонес Таврійський, історія якого бере початок із часів Стародавньої Греції, Древньої Візантії та Риму.

Сім чудес України — це свідчення багатої історії та високого рівня культури та мистецтва нашої країни, якими має пишатися кожен громадянин нашої держави!