1. Домашні завдання
  2. 11 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 95

Перепишіть, розкриваючи дужки.

Долину річки Жовтої з її притоками та чагарниками в давнину називали урочищем Жовті Води. Назву пояснюють тим, що на берегах подекуди були виходи залізної руди, тому вода мала яскраво-жовте забарвлення. Із цією місциною пов’язують першу видатну перемогу козацького війська над ворогами навесні 1648 року.

У середині XVII ст. на берегах річки Жовтої з’явилися перші поселення. Історія виникнення й розвитку селища Жовта Річка тісно пов’язана з відкриттям й розробкою наприкінці XIX ст. залізорудних родовищ. Сучасну назву населений пункт отримав у 1957 році.

 

Перекажіть текст, додавши стислий опис пам'ятника. Звертайте увагу на граматичні форми географічних назв.

Переказ тексту

Урочищем Жовті Води в старовину назвали долину річки Жовтої. Назву річка з її притоками та чагарниками, а також долина отримали від запорізьких козаків за жовтий колір води річки, що місцями обмивала залізну руду.

Навесні 1648 року на цьому місці відбулася перша видатна перемога козацького війська над ворогами – польською шляхтою.

У 1912 році на цьому місці заснований історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви». Композиція із трьох фігур вершників, розташованих на пагорбі, символізує собою спостережний пункт гетьмана Б. Хмельницького під час історичної битви на Жовтих Водах. Поруч зі знаменитим полководцем — його прославлені соратники І. Богун і М. Кривоніс.

Перші поселення на берегах річки Жовтої з’явилися у середині сімнадцятого століття. Розвиток селища Жовта Річка тісно пов’язаний із відкриттям і розробкою наприкінці дев’ятнадцятого століття залізорудних родовищ. У 1957 році населений пункт отримав сучасну назву.

 

Який із відомих вам пам'ятників героям української історії ви вважаєте найкращим? Де він розташований? У відповіді вживайте географічні назви.

Із пам'ятників героям української мені найбільше подобається Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви», відомий також як «Козацькі Могили». Він розташований у селі Пляшева Радивилівського району Рівненської області.

Заповідник «Поле Берестецької битви» заснований в 1912 р. на місці, де в 1651 р. відбулася найбільша битва Визвольної війни під проводом гетьмана Б. Хмельницького (іноді говорять «Берестейська битва»). 100-тисячне козацьке військо за підтримки 30 тисяч татар хана Іслама III Гірея билось під Берестечком з 300-тисячною польською армією короля Яна Казимира II.

Хоч раз у житті кожен українець має відвідати Національний заповідник «Поле Берестецької битви».