1. Домашні завдання
  2. 4 клас
  3. Українська мова
  4. Варзацька

Вправа 238

1. Складіть і запишіть: І варіант — казку за самостійно обраним заголовком; II варіант — текст-міркування «Життя дерев узимку» за поданим зачином і заключною частиною.

І варіант.

Сад узимку

Прекрасний сад узимку. Хоч дерева й стоять голі, проте вони ніби вкриті білими прозорими завісами, які роблять все навкруги таємничим, незвичайним. Добре спиться деревам під сніжною ковдрою. І сняться їм казкові сни...

Прилетіла дзвінкоголоса фея — Весна. Доторкнулася чарівною паличкою до неба, і розступилися хмари. Доторкнулася до сонечка, і заграли промінці, заіскрилися. Потеплішало навколо. Від сонячного тепла прокинулися струмочки й весело задзюрчали, проголошуючи про прихід весни. Заспівали пташки, вітаючи весноньку. Забуяла травичка. І, мов наречені, одяглися дерева в білосніжне вбрання.

Посміхнувся уві сні зимовий сад і міцніше загорнувся в зимову ковдру.

II варіант.

Життя дерев узимку

Довго природа чекала зиму. Одягла білокоса господиня дерева в білосніжні шати. Під завивання хуртовини сплять вони зимовим сном. Та ні на мить уві сні не зупиняється життя.
Чорні ворони скачуть по гілках дерев, грають у свої воронячі ігри. Своїм карканням заважають деревам спати. Дятел у червоній шапочці б’є щосили по стовбуру дерева: під корою знаходить він комах, що заховалися на зиму, — це його корм. Радіють дерева: лікар прилетів, отже — вилікує.

А для білочки дерево — це будиночок. Вона влаштувала собі житло в старому дуплі, заздалегідь наносила туди і горіхів, і грибів. Радіє дерево: дало прихисток тваринці, не замерзне вона навіть у самі люті морози. Всім приносять користь дерева. А Земля-матінка, непомітно для нашого ока напуває дерева життєдайними соками, біжать вони по стовбурах під темною корою. Пригріє сонце — побіжать вони ще швидше. Прокинуться дерева: набрякнуть і лопнуть бруньки, з’являться ніжні зелені листочки, зазеленіє крона.