1. ДЗ
  2. 4 клас
  3. Українська мова
  4. Вашуленко 2021 рік

§ 16. Походження слів

2. Знайдіть у словнику чи в Інтернеті, яке походження слова козак.

Козак — від кримсько-татарського або тюркського «Qazaq» — «вільна людина», «авантюрист», «шукач пригод», «найманець». «Тюркське за походженням слово «козак» означало вільних, незалежних від пана людей, які ... населяли безлюдні окраїни».

• Дізнайтеся, скільки значень має слово пороги.

Пороги — невелике підвищення підлоги на вході; найменша величина чого-небудь, мінімальна сила тощо, що уможливлює вияв певної ознаки або якості; елемент конструкції деяких машин; річковий поріг; поріг больового відчуття; поріг чутливості.

3. Прочитай назви місяців року. Поміркуй, від яких слів вони могли утворитися.

Січень — назва походить від слова «січа». Цей термін пов'язаний з практикою підсічно-вогневого землеробства розчищати ділянки від корчів, щоб навесні їх засіяти.

Лютий — назва закріпилася за місяцем у кінці XIX століття. Місяць, що має люту вдачу. В лютому характерні пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети

Березень — назва пов'язана з березою, яка в цей місяць починає квітнути, за іншою версією — походить від ранішого березол і пов'язана з народним промислом — заготівлею березового попелу для виготовлення скла. Закріпилась вона за місяцем у середині XIX століття.

Травень — слов'янську назву «травень» в Україні останнього місяця весни офіційно було повернуто у ХХ столітті. Назва походить від слова «трава».

Червень — назва пов'язана з кольором червоних квітів, особливо беручи до уваги те, що навіть і саме слово «червоний» має точно таке ж походження — «колір червів».

Липень — дуже давня назва місяця. Походить від слова «липець» (липовий мед).

Серпень — назва місяця утворена від слова «серп» — знаряддя, яким жали зернові.

Вересень — назва прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес — цінна медоносна рослина.

Жовтень — назву місяць отримав через те, що на нього припадає час жовтіння листя. За характерні погодні умови в народі його називали також грязень, хмурень, листопадник, зазимник, а також весільник — після закінчення пори польових робіт і обмолоту хліба наступав час весіль (традиційно на Покрову).

Листопад — назва прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя.

Грудень — від слова «груда» або «грудка». Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко — заважали замерзлі грудки. Також грудки утворювалися на замерзлих зораних полях.

4. Прочитайте текст. Зверніть увагу на географічні назви. Яка інформація вас зацікавила?

Балаклія (Харківська область) — річка Балаклійка.
Вилкове (Одеська область) — дельта Дунаю, річка утворює «вилку» .
Золотоноша (Черкаська область) — річка Золотоношка.
Ізюм (Харківська область) — річка Ізюмець.

Повідомити про помилку