§ 3.5. Додавання текстових написів до графічного зображення

1. Намалюйте зображення за зразком (табл. 3.9, Завдання 3.5.1). Підпишіть назви кольорів. Збережіть малюнок у файлі з іменем завдання 3.5.1.bmp у вашій папці.
Відкриваємо програму Paint (Пуск ⇒ Всі програми ⇒ Стандартні). Натискаємо кнопку Paint ⇒ Властивості, у діалоговому вікні, що відкрилось «Властивості зображення», задаємо розміри: ширину та висоту, одиниці виміру, кольоровість; закриваємо вікно.
На вкладці Початок обираємо групу Фігури ⇒ Овал (перевіряємо щоб колір контуру (Колір 1) був чорний, атрибути Заливки: Без заливки), малюємо коло. Після малюємо коло меншого діаметру або навпаки (див. підручнику стор. 129, табл.3.9, завдання 3.5.1). І починаємо розбивати його на сектори, використовуючи Лінію (Фігури ⇒ Лінія), колір лінії білий, як наведено в прикладі. Можна опускати прямі від контурів великого кола до контурів малого, якщо невпевнені, що вийде рівно, проводьте прямі — діаметри великого кола, а зайві лінії в центрі видаляйте Гумкою. Коли отримана фігура готова, можна заливати сектори згідно зразка, для цього в групі Кольори оберіть необхідний та, використовуючи інструмент Заливка, зафарбуйте окремі сектори. Після того, як ваше кольорове коло готове, збережіть малюнок завдання 3.5.1.bmp в папку з вашим ім’ям.

2. Намалюйте зображення за зразком (табл. 3.9, Завдання 3.5.2). Збережіть малюнок у файлі з іменем завдання 3.5.2.bmp у вашій папці.
Відкриваємо програму Paint (Пуск ⇒ Всі програми ⇒ Стандартні). Натискаємо кнопку Paint ⇒ Властивості, у діалоговому вікні що відкрилось «Властивості зображення», задаємо розмір (ширину та висоту), одиниці виміру, кольоровість; закриваємо вікно.
На вкладці Початок обираємо групу Фігури ⇒ Прямокутник, малюємо прямокутник, заливаємо сірим кольором. Після на ньому малюємо три кола Фігури ⇒ Овал, атрибути Контури: Без контуру. Щоб фігури кола вийшли однакові, зробіть 2 його копії (виділяємо, копіюємо, вставляємо), зафарбовуємо у кольори світлофора.
Після нам необхідно виділити наші три кола без зафарбованої у сірий колір області прямокутника. Для цього необхідно:
а) на панелі інструментів на вкладці Початок обрати кнопку Виділити;
б) під написом натискаємо стрілочку і ставимо позначку поряд з параметром Прозоре виділення;
в) в цьому ж вікні вибираємо Виділити все (чи комбінація клавіш Ctrl+A) або натискаємо на саму кнопку Виділити для виділення довільної області зображення;
г) натискаємо кнопку Копіювати (чи комбінацію клавіш Ctrl+C);
д) вставляємо зображення або його фрагмент, натиснувши кнопку Вставити (Ctrl+V).
***наведена послідовність є універсальною для всіх випадків встановлення прозорого фону в Paint.
Тепер на області сигналів світлофора міститься лише три кола. Робимо копію цієї області, розміщаємо одна біля одної, як наведено у зразку (див. підручнику стор. 129, табл. 3.9, завдання 3.5.2), а поверх виділяємо та переносимо світлофор на сірому фоні.
Додаємо напис: на вкладці Основне група Знаряддя необхідно обрати інструмент Текст (Зображення інструмента Текст). Після потрібно перетягнути вказівник миші в Область малювання (де буде міститися текст). У розділі Знаряддя для роботи з текстом вкладка Текст обираємо шрифт Calibri, розмір тексту буде залежати від розміру відтвореного вами малюнка, стиль накреслення Жирний та Курсив (всі ці налаштування розташовані в групі Шрифт). У групі Кольори клацніть Колір 1 (це колір тексту) та оберіть потрібний. Вводимо текст «Увага!» натискаємо Enter (перехід на наступний рядок) повертаємося в групу Кольори, обираємо інший і продовжуємо вводити текст «Attention!» (послідовність форматування тексту може бути інша: спочатку вводимо текст, після виділяємо його та змінюємо шрифт, розмір, стиль, колір). Виконану роботу завдання 3.5.2 зберігаємо у папці зі своїм ім’ям.

3. Намалюйте зображення за зразком (табл. 3.9, Завдання 3.5.3). Збережіть малюнок у файлі з іменем завдання 3.5.3.bmp у вашій папці.
Відкрийте програму Paint, перед початком виконання уважно розглянете (див. підручнику стор.129, табл.3.9, завдання 3.5.3) порядок розміщення фігур, з яких складається зображення будильника, найкраще починати побудову зображення з Фігур, які будуть «на задньому плані».
Спочатку необхідно намалювати ніжки-підставки, для цього скористайтесь фігурою Овал. Щоб намалювати механізм бою, варто скористатися фігурами Прямокутник та Крива (або Овал, в цьому випадку, половину побудованого кола необхідно буде відділити Прямою та зайве видалити Гумкою). Контури та фігури зафарбовуємо згідно зразка.
***за замовчанням ластик заповнює будь-яку область, яка видаляється, білим кольором, але колір Гумки можна змінити, у групі Кольори клацніть Колір 2, це колір ластику.
Для відтворення складової «молоток бою» необхідно скористатись фігурою Багатокутник (найкраще при побудові утримувати натиснутою клавішу Shift, для отримання рівних прямих).
Переходимо до роботи над циферблатом, для його виконання скористайтесь інструментом Овал та намалюйте коло (Контур чорний колір, Розмір лінії (товщина 3, 5 пкс), Заливка жовтий колір). Додаємо циферблат, для позначення областей «години» використовуємо фігуру Овал (контур, заливка за зразком), поверх вставляємо відповідний Текст (години).
Для створення годинникової та хвилинної стрілок необхідно скористатись Фігурами Багатокутник (або побудувати аналогічну стрілочку шляхом компонування двох Трикутників) та механізм утримування стрілок (по центру) Овал. Виконану роботу завдання 3.5.3 зберігаємо у папці зі своїм ім’ям.

4. Намалюйте зображення за зразком (табл. 3.9, Завдання 3.5.4). Збережіть малюнок у файлі з іменем завдання 3.5.4.bmp у вашій папці.
Відкрийте програму Paint, задайте розміри Області малювання, залийте її відповідним кольором (див. підручнику стор. 129, табл. 3.9, завдання 3.5.4). Можна почати виконання завдання з додавання текстового напису «Цирк», шрифт Times New Roman, стиль накреслення Жирний, розмір 26-48 pt (в залежності від обраних вами розмірів робочого аркуша), колір відповідно зразка. Після відтворюємо напис з ідентичними параметрами накреслення до попереднього. В другому написі змінюємо місце розташування на Області Малювання, колір та обертаємо на 1800 (Виділити ⇒ Прямокутна область ⇒ група Зображення ⇒ Повернути ⇒ Повернути на 180 градусів). Додаємо третій напис у правий кут, подібний до попередніх, лише заливаємо його відповідним кольором до зразка та Відображаємо по вертикалі (Виділити ⇒ Прямокутна область ⇒ група Зображення ⇒ Повернути =з-Відобразити по вертикалі).
Додаємо відповідні Фігури: Овал, Шестикутна зірка (заливаємо їх згідно зразка). Для забарвлення Шестикутної зірки, розташованої в правому верхньому куті, необхідно скористатись інструментом Пензель (Розпилювач). Для вставки малюнка «День всіх святих* (нижній лівий кут) потрібно перейти на вкладку Початок ⇒ група Буфер обміну ⇒ Вставити ⇒ Вставити з та у діалоговому вікні, що відкрилось у рядку Ім’я файлу вказати j0216516.wmf, підтвердити свої дії, натиснувши кнопку Відкрити. Після виконання зберігаємо роботу завдання 3.5.4 у своїй папці.
***вставити малюнок «День всіх святих», можна скопіювавши (Ctrl+C) та вставивши (Ctrl+V) його з будь-якого Office-додатку. Наприклад: відкриваємо програму MS PowerPoint, переходимо на вкладку Вставлення, група Зображення, обираємо Графіка. У вікні, що відкрилось, Пошук картинок натискаємо кнопку Почати, шукаємо необхідну, вибираємо (один раз натиснувши на неї лівою кнопкою миші, після копіюємо та вставляємо в Область малювання програми Paint).

5. Складіть і запишіть у зошит плани побудови зображень для завдань 1 і 2.
Щоб описати план побудови зображення 1, 2 див. розв’язок завдань цього підрозділу 3.5.

6. Складіть і запишіть у зошит плани побудови зображень для завдань 3 і 4.
Щоб описати план побудови зображення 3, 4 див. розв’язок завдань цього підрозділу 3.5.