Галина Малик

Сторінки 90–91

1. Слова от такий компот любить повторювати

А Недоладько.

2. Повне ім'я Алі

А Галя.

3. Установіть відповідність.

1 Аля — Д Так ось чому мені стало так радісно! Виходить, це дуже приємно — розпочату справу доводити до кінця.

2 Недоладько — Б Як у грудях серце не мертве, а живе, то вирівняти можна усе, що ще криве!

3 Недороль Десятий — В Хоч би привид завітав до мене в гості. Ми посиділи б, пограли з ним у кості!

4 Недочеревик — А Недо-роби! Недо-пиши! Недо-почни! Недо-лиши! І недо-їж! І недо-ший! І в Недо-ладію мерщій!

4. Хто живе в країні Недоладії? Розтлумачте походження її назви.

Спочатку Недочеревик стягував на берег озера без води різний мотлох — бите скло, биту цеглу, поламані дошки, ліс, який згорів, висохлу річку, змілілий ставок. А потім із усього цього зліпив країну Недоладію. Після цього почав переносити сюди і людей, що недовиконали сто справ.

Я думаю, що тому вона й називається Недоладією, адже там живуть недоведені до ладу справи, лінюхи та шелепи-недотепи.

5. Скільки справ не довела до кінця Аля, після чого потрапила до Недоладії? Якою була остання справа, не доведена до кінця?

Аля тільки на перший погляд була звичайна дівчинка. Тобто виглядала вона звичайною: ластовиння на носі, дві кіски, ямочки на щоках. І морозиво любила, як усі. А от вдачу вона мала дуже незвичайну. Вона нічого, ну зовсім нічогісінько не могла доробити до кінця.

Отож, після недоведеної сотої справи (вишила лише один хрестик на рушничку, який вона хотіла подарувати бабусі на день народження) Аля за допомогою чудернацького гостя потрапила до країни Недоладії.

6. Чи можна сказати, що Аля відкладала на завтра те, що можна було зробити сьогодні? Обґрунтуйте свою думку.

Я думаю, що так. Адже Аля ще за місяць до дня народження бабусі і нитки підібрала, і рушничок білий знайшла, і навіть перший хрестик зробила. Але потім їй перехотілося вишивати. Вона подумала, що наступного дня дошиє рушника і відклала роботу. На той час у неї не було ніяких інших справ. А далі вона зовсім забула за роботу.

На день народження бабусі Алі було дуже соромно за не вишитий вчасно рушник, але це їй не допомогло.

7. Охарактеризуйте Недоладька. Чи винен він у тому, що йому дано таке ім’я? Чому?

Цей відкритий і добродушний герой зовсім не винен у тому, що йому дано таке ім’я. Недоладька не домалював один хлопчик, тому він мав дивну зовнішність. Ось його портрет: «Голову прикрашав шкіряний капелюшок з півнячою пір'їною збоку, капелюшок сидів криво, лівого вуха зовсім не було, очі на місці, зате одне більше, а друге — менше, ніс набік скривлений, губи перекошені, навіть ямочка на підборідді не на своєму місці, а майже біля вуха, губи весело всміхалися, очі дивилися лагідно, а обличчя було відкритим і добродушним, кремезний, широкоплечий хлопчина, стояв він, нахилившись набік, бо ліва нога в нього була коротша від правої». Його ім’я відповідало його дивній зовнішності, яким його зобразив хлопчик. І хоча був він негарний, але доброзичливий, привітний, люб’язний, товариський та добрий. А коли Аля намалювала йому друге вухо, підправила ніс і продовжила коротку ліву ногу, додала ямочку на його підборідді, Недоладько став струнким, гарним хлопцем.

8. Кого боїться Недороль Десятий? Як це його характеризує?

Недороль Десятий — правитель Недоладії, не дуже то й поганий, але занадто м'якийі боязкий, як для короля, тому й не має потрібного авторитету. Перший Недорадник робить що хоче, адже у нього у руках вся королівська гвардія. Недороль йому нічого не забороняє (навіть, убивати людей), бо дуже боїться, що той відбере в нього корону. Але правитель допомагає Алі, тому що розуміє, що вона — його єдиний шанс позбавитися такого лихого противника.

9. Чи маєте ви спільні риси з Алею? Назвіть їх? Що б ви їй порадили перед читанням наступних розділів?

В деяких рисах характеру Алі я впізнаю і свої. Мабуть, найголовніша спільність — це відкладання справ на потім, не завершенні їх до кінця. Звичайно, що потім, як і Алі, буває соромно за такі вчинки, за те, що не вистачило терпіння, впертості та відповідальності. Хоча таких випадків у моєму житті, здається, не так і багато. Читаючи казку, я зрозуміла, що можу, як і героїня , знайти в собі сили визнати помилки і виправити їх.

У наступних розділах Алю, мабуть, чекають нові випробування. Тому хочеться порадити їй і далі доробляти всі справи до кінця. Адже вона уже почала це робити: пришила бабці крильце і та полетіла. Я думаю, що дівчина і сама почала розуміти, як стає приємно та радісно на душі, коли вчасно завершуєш розпочату справу.

10. Які ознаки казки має цей твір? Чи подібний він до народної казки?

Ознаки казки у цьому творі:

• країна Недоладія та її основні герої, крім Алі, тата і бабусі, вигадані і сприймаються як казкові;

• розповідь заснована на вигаданій ситуації.

• сюжет цього твору спрямований на досягнення конкретної мети — добро повинне перемогти зло.

• послідовно описується пригоди головного героя — дівчинки Алі.

• головний герой Аля уособлює доброту, співчуття і щедрість, а її противник Перший Недорадник символізує зло, жадібність і жорстокість.

• дія відбуватися в неіснуючому світі за участю чарівних предметів — черевик, що переносить на великі відстані, чарівний будинок, у якому виконуються всі бажання;

12. Випишіть у зошит імена всіх героїв із перших десяти розділів казки. Запишіть біля них по три прикметники, які найкраще характеризують особливості кожного персонажа.

Аля — неохайна, нетерпляча, сердита, самокритична.

Бабуся — старенька, здивована, терпелива.

Тато — серйозний, вимогливий, справедливий.

Недочеревик — моторний, чудодійний, чудернацький.

Недоладько — негарний, але усміхнений, доброзичливий і привітний.

Недоштанько — товстий, роздратований, насмішкуватий.

Недопопелюшка — співчутлива, смілива, доброзичлива.

Недороль Десятий — боязливий, самотній, добрий, сумний.

Сторінки 100 – 101

1. Першою доведеною справою до кінця стало те, що Аля

Г пришила бабці крильце.

2. Мотлох і не доведені до кінця справи стягує до Недоладії

В Недочеревик.

3. Установіть відповідність.

1 Недопопелюшка — А намагається провести Алю до годинникаря.

2 Перший Недорадник — Д наказує гвардійцям відвести Алю в підземелля.

3 Недороль Десятий — Б підписує наказ про страту Алі.

4 Недочеревик — Г записує адреси недороблених справ.

4. Про яку державну таємницю Недороль розповів Алі? Чи можна цю таємницю вважати вагомою, вартою формулювання «державна»? Як це характеризує Недороля Десятого?

Плаксивий і переляканий Недороль розповів Алі, що Перший Недорадник зазіхає на корону, і хоче королівство прибрати до своїх рук. У Тронній залі Недороль показав їй шолом, який кожного ранку Перший Недорадник прилаштовує собі на плечі замість голови, а ввечері ставить назад. Уже скільки відрубаних голів він уже переміряв і ще жодна йому не підійшла.

Я думаю, що цю таємницю можна вважати вагомою, вартою бути «державною», адже мова йде про управління країною, хоча ця країна і зветься Недоладія. Усе це характеризує Недороля як великого боягуза, бо він знає про вчинки Першого Недорадника, але не може нічого зробити з ним.

5. Чому Аля не спробувала перенестися додому, коли була в зачарованому будиночку? Як це її характеризує?

Коли Аля вибралася із замку та зустріла Недоладька, він провів дівчинку за місто до пустиря, на якому жив Недочеревик. Його будинок був без вікон і без дверей, але Аля все ж таки вирішила сама проникнути до цього зачарованого будинку. Їй це вдалося. Там дівчина знайшла «Інструкцію до зачарування та розчарування», за допомогою якої могла повернутися додому. Проте Аля не спробувала перенестися додому, тому що на неї чекав на пустирі перед будинком добрий Недоладько. І обіцяв чекати, аж поки вона не повернеться. Хай навіть мине сто років!

Я думаю, що Аля зрозуміла, що не можна кидати своїх друзів, потрібно бути вірним товаришем, на добро відповідати добром.

6. Що ви відчували в той момент, коли Аля потрапила до зачарованого будиночка? За допомогою чого авторці вдалося створити атмосферу страху, таємничості й небезпеки?

На перший погляд, маленький будиночок із червоної цегли не виглядав чарівним і таємничим. Він стояв на пустирі, за містом, біля смітника і відрізнявся від інших тим, що був без вікон і дверей.

У той момент, коли Аля потрапила до нього, ще не відчувається ніякої тривоги. Спочатку вона пішла довгим коридором із високими вікнами, за якими Аля побачила чудовий сад і велику-велику клумбу. Усі бажання дівчини виконувалися. Але багато дверей із обох сторін коридору не відчинилися, не відчинялися двері й у бокових коридорах. І це вже починає викликати тривогу. Відчувається таємничість зачарованого будиночка, про яку попереджав Недоладько. І коли Аля вирішила відшукати чарівну книгу у такому будинку, тривога зростає ще більше.

Кімната у кінці коридору, темний морок у ній, шурхіт листочка паперу від протягу, дверцята, що самі закрилися, наче у пастці, зустріч із карликом Недочеревиком. Потім Аля відмикала декілька дверей, однак усі вони вели в ту кімнату, з якої вона щойно вийшла. А вже коли героїня знайшла велетенську книгу із «Інструкцією до зачарування та розчарування» тривога, страх стають найбільшими.

Я думаю, що авторка за допомогою контрасту між ясним днем, чудовою клумбою за вікном і темрявою, таємничістю будиночка створює атмосферу страху, таємничості й небезпеки.

7. Що кумедне ви побачили в описі Недокватирки? Чому вона постійно була застудженою? Прокоментуйте вчинок Алі з викруткою.

У мене всі герої казки, навіть карлик Недочеревик, викликають щирі співчуття, адже живуть вони в країні Недоладії.

Звичайно, кумедний вигляд має старенька чотирикутна бабуся Недоквартирка: «Голова іі була обмотана великою квітчастою хусткою, кінчики якої, зав'язані вузликом над чолом».

Але її дуже жаль, тому що у бабусі постійний нежить, кашель, бронхіт, радикуліт і немає жодної кісточки, яка б не боліла.

А все тому, що один хлопчик не послухався тата і не закрутив гвинтика на защіпці старої віконної кватирки. Йому дуже хотілося пограти у футбол, і він не докрутив гвинтика й гайнув у двір.

Алі довелося повертатися в будиночок, щоб знайти викрутку і допомогти бабусі. Спочатку викрутка не слухалась її, а капосний гвинтик весь час вивертався. З великими труднощами, та все ж таки закрутила героїня гвинтика на Недокватирці — і та миттєво видужала.

Ця допомога стала другою справою, доведеною до кінця. Аля нарешті зрозуміла, як важливо вчасно завершувати розпочату справу, співчувати іншим.

8. Охарактеризуйте Недопопелюшку. Чому вона, ризикуючи своїм життям, так віддано намагається допомогти Алі?

Портрет Недопопелюшки: «Обличчя незнайомки геть усе було вимазане попелом. Одягнена вона була до пояса у старий лантух, зате від пояса до п'ят спадала шовкова спідниця, гаптована золотом і оздоблена мереживом. З-під неї виглядали маленькі ніжки. Права взута у кришталевий черевичок, ліва — у дерев'яний».

Такою вона стала через суперечку між двома дівчатками, одна з яких доводила, що сукня у принцеси повинна бути білою, а друга — рожевою.

А ще вона мала одружитися з принцом.

Недопопелюшка співчутлива, бажає усім добра, має добре серце.

Вона дуже вражена тим, що Перший Недорадник наказав відрубати голову Головному Недокухарю нібито за те, що королю на обід він подав круті яйця. Зі сльозами на очах розповідає вона про цю неправду Недоладьку й Алі.

Ця дівчина допомагає Алі, тому що насправді Недопопелюшка — героїня однойменної казки Шарля Перро «Попелюшка».

9. Хто сміливіший — дорослий Недороль чи маленька Аля? Проілюструйте свою думку розповіддю про вчинки героїв.

На мою думку, Недороль — великий боягуз. Він страшенно перелякався і зариватися у горі ковдр та подушок, навіть коли Аля тихенько звернулася до нього. Він від страху верещав, підвивав і приказував, що в його замку з’явилися привиди. Переляканий Недороль тремтячою рукою підписав наказ про страту дівчини.

Недороль Десятий з’являється в підземеллі, щоб подякувати за те, що вона врятувала його корону. Він знову побоявся допомогти дівчині, хоча

Недовус і Недоборода сказали, що вони не викажуть Недороля, якщо він випустить Алю на волю.

Аля, потрапивши в скрутне становище, перемагає свій страх і розгубленість і наполегливо шукає вихід у старому самотньому чарівному будинку. Подолавши багато перешкод, вона повертається додому уже старанною, чемною і відповідальною дівчиною.

10. Чи можна вважати злодієм Недочеревика, який намагався покарати дітей, що не доводили справ до кінця? Обґрунтуйте свою думку.

Спочатку Недочеревик стягував на берег озера без води різний мотлох — бите скло, биту цеглу, поламані дошки, ліс, який згорів, висохлу річку, змілілий ставок. А потім із усього цього зліпив країну Недоладію. Після цього почав переносити сюди і дітей, що недовиконали сто справ.

Чи можна після цього вважати його злодієм? Я думаю, що викрадання не потрібних людям речей не так і страшно.

Але коли Недочеревик почав викрадати дітей, що не доводили справ до кінця, він стає злодієм. Він спочатку стежить за ними, викрадає, а потім переносить їх від батьків у свою країну Недоладію. Звичайно, що це злочин.

11. Якби вам довелося озвучувати фільм про пригоди Алі в Недоладії, то яким би був музичний супровід до шістнадцятого й вісімнадцятого розділів казки? Розкажіть про гучність, темп, настрій музики, паузи, музичні інструменти.

У шістнадцятому розділі Аля вперше побачила Першого Недорадника, тому музика спочатку звучала б притишено і таємничо, створюючи почуття небезпеки. Із музичних інструментів грала скрипка, чулися звуки барабана, темп неспокійний, тривожний. Алі ледве вдалося вибратися з кімнати, в якій не виконуються бажання. Далі звучить грайлива музика, адже дівчина знову хоче повернутися до кімнати і прочитати чарівну книгу. Тепер темп зростає, з'являються високі, радісні та веселі ноти: героїня читає інструкцію № 12 і дізнається, що їй потрібно зробити, щоб повернутися додому. Несподівано заграє сопілка: під номером другим у списку стоїть прізвище її сусіда Сашка Тишка й цифра дев’яносто дев’ять. Аля вирішує не тільки повернутися додому, але й попередити усіх, хто був у списку, про біду.

Така ж музика продовжує звучати і на початку вісімнадцятого розділу, а потім з’являються тривожні ноти. У королівського замку Алю з Недоладьком зустрічає заплакана Недопопелюшка. Тепер найголосніше звучить сопілка, ніби кличе на допомогу.

Далі барабана майже не чути, лише зрідка лунають приглушені звуки. У супроводі сопілки звучить стривожена скрипка. Недопопелюшка з Алею поспішають незліченними залами старого замку в пошуках годинникаря. Музика починає наростати, стає дуже тривожною; до сопілки, скрипки та барабану додаються звуки басових інструментів. І раптом музика різко обривається: Недорадник підстрибнув до дверей, розчахнув їх і схопив Алю за руку.

12. Чи погоджуєтеся ви з такими словами Недороля, сказаними про Недочеревика: «Бути без душі — це навіть гірше, ніж бути без голови»? Обґрунтуйте свою позицію.

Звичайно, слова Недороля Десятого, сказані про Недочеревика: «Бути без душі — це навіть гірше, ніж бути без голови» дуже влучно характеризують цього героя казки. Безголовий у прямому значенні той, хто не має голови; у переносному значенні — нерозумний, дурний. Недочеревик — лихий злодій, який викрадає не лише не дороблені до кінця справи, але і дітей. Він справді не має душі, підступний, байдужий, адже не може відчути, як переживатимуть батьки за втраченою дитиною.

Але я не зовсім погоджуюся з тим, що ці слова говорить Недороль, який і сам великий боягуз. Краще б ці слова сказав Недоладько, або Недопопелюшка. Вони більше заслуговують на це.

Сторінки 111 – 112

1. Хвилинну стрілку від годинника замкової вежі не за призначенням використовував

В Недоборода.

2. У кінці повісті нічним сторожем влаштувався працювати

Б Недороль Десятий.

3. Установіть відповідність.

1 АляВ Що тут не доробив — отам вилазить боком! Буває що добро з одним виходить оком!

2 катА Всі чомусь мене обходять стороною. І ніхто не привітається зі мною. І ніхто мені руки не подає — всі не люблять ремесло моє!

3 Недочеревик — Д От і виходить, бачте, що душа не коштує і мідного гроша! Бо я за те й копієчки не дам, чого побачити не можу сам!

4 Перший Недорадник — Г Порожня голова — не диво. І з нею можна жить щасливо. Думки до неї не приходять і мрії з розуму не зводять.

4. Які особливості має повість як літературний жанр?

Літературний жанр повість-казка — це більший за розміром від оповідання, казки, розповідний твір з елементами фантастичного, у якому широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу.

5. Із скількох розділів складається повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»? За яким принципом авторка поділила повість на розділи?

Кожен твір має свою композицію, тобто побудову.

Наприклад, повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» складається із тридцяти розділів.

Кожний розділ містить підзаголовок, в якому окреслено, про що розповідатиметься в розділі. Останній розділ письменниця сама називає епілогом (заключна частина твору, у якій розповідається про подальшу долю героїв). Письменниця поділила повість на розділи за пригодами, у які потрапляє Аля в країні Недоладії.

6. Як діалоги допомагають розкрити характер героїв? Проілюструйте свою думку конкретними прикладами з тексту повісті.

Через діалог, як і через портрет, читачеві відкриваються риси характеру героїв твору, їхній внутрішній світ. Наприклад, діалог між Алею та Недопопелюшкою.

Аля розповіла Недопопелюшці, як опинилася у Недоладії.

— Але я не хочу лишатися тут, — продовжувала вона, — Я хочу додому. Тільки не знаю, як звідси вибратися. Проведи мене будь ласка, до Недороля Десятого. Може, він допоможе мені, - попросила дівчинка.

Почула ці слова Недопопелюшка і враз спохмурніла.

— Спробуй, — задумливо мовила вона. — Хоч і не вірю, що наш Недороль зможе тобі чимось допомогти. Я проведу тебе до нього, хоч нас може спіймати Перший Недорадник! — рішуче додала вона.

— А що буде, якщо він тебе спіймає?

— Він накаже відрубати мені голову!

— Ой! — злякалася Аля.

Та Недопопелюшка дзвінко розсміялася.

— Не бійся, ми втечемо! — заспокоїла вона дівчинку.

Із цього діалогу ми дізнаємося, що ця недомальована дівчинка з відомої казки ризикована, смілива, доброзичлива, має добре серце, співчутлива.

7. Що таке відповідальність? Хто з героїв повісті від початку й до кінця відповідальний, а хто таким стає з часом?

Я думаю, щоб зробити правильний вибір, треба навчитись його робити і нести відповідальність за нього. Наприклад, Аля вирішила краще померти, аніж виказати друзів, коли потрапила до рук Недороля Десятого.

Відповідальність — це здатність людини відповісти за виконання доручених справ або за те, що вона взяла на себе сама. Від початку й до кінця повісті відповідальні перш за все Недоладько та Недопопелюшка, Недотиждень, а після численних пригод такою стає і Аля.

8. У яких кольорах ви побачили країну Недоладію?

Недоладія мені уявляється дуже кольоровою та яскравою країною, тому що вона зроблена з малюнків хлопчиків та дівчат. У ній геть усе не дороблено, тому здається дуже дивним. Наприклад, портрет Недопопелюшки: «Обличчя незнайомки геть усе було вимазане попелом. Одягнена вона була до пояса у старий лантух, зате від пояса до п'ят спадала шовкова спідниця, гаптована золотом і оздоблена мереживом. З-під неї виглядали маленькі ніжки. Права взута у кришталевий черевичок, ліва — у дерев'яний».

На початку твору переважають яскраві кольори, але далі, коли Аля потрапляє в країну Недоладію, кольори змінюються на сірі та чорні. І вже після поверхня героїні додому кольори знову стають світлими.

9. Як відомо, у казках добро перемагає зло. Яке зло переможене в історії про Алю?

У народних казках, як правило, добро перемагає зло. У повісті-казці Г. Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» розповідається про перемогу добра над боягузтвом, безвідповідальністю та безголовістю.

10. Які людські якості виховує повість Г. Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»?

Пригоди Алі із повісті-казки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» допомогли мені зрозуміти, що завжди потрібно бути готовим відповідати за свої вчинки, боротися з власними лінощами, уміти долати перешкоди, що виникають на шляху, допомагати одне одному, бути добрим, порядним і нічого не боятися. Адже, страх — поганий порадник у добрих справах. І тільки тоді ти зможеш досягти своєї мети.

11. Яка з ілюстрацій до повісті вам найбільше сподобалася? Чим саме? Які риси зовнішності героїв передають прикметні особливості їхнього характеру, внутрішні якості?

Мені найбільше сподобалась ілюстрація до п’ятого розділу. На ній зображені Недочеревик, Аля та бабка, якій дівчинка пришила крильце.

Бабка тріпоче крильцями і збирається полетіти.

Недочеревик радий, що Аля вперше у своєму житті довела справу до кінця. У дівчини ж чомусь сумні очі, хоча в тексті твору написано, що Аля теж дуже зраділа.

12. У зверненні до читачів повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» Г. Малик сказала: «УСЕ-УСЕ на світі залежить від нас з вами. І ми з вами залежимо одне від одного». Чи згодні ви з тим, що все залежить від нас? Висловте свої міркування, використовуючи приклади з повісті.

Я повністю підтримую думку автора повісті-казки, що все залежить від людини. Потрібна мужність, щоб бути готовим відповідати за свої вчинки, уміти долати перешкоди, що виникають на шляху, допомагати одне одному, бути добрим, порядним і нічого не боятися.

Звичайно, що ми залежимо один від одного. І від того, добрі чи злі люди навколо нас, залежить і наш настрій, і самопочуття, наші успіхи чи поразки в житті.

Добре, що Аля зустріла спочатку Недоладька та Недопопелюшку, адже без їхньої щирої допомоги важко уявити, як би Аля долала труднощі та повернулася додому. Дівчинка пришила крило бабці і зробила і її, і себе щасливою та радісною. Друга добра справа зробила здоровою завжди хвору Недокватирку.

Боязливі гвардійці залишають ключ у замку дверей підземелля, і це допомагає Недопопелюшці й Алі вибратися на волю і зробити багато добрих справ.