Іван Франко

Відповіді до ст. 57-58

1. Першим побачив фарбованого Лиса Микиту й перелякався

(Б) Вовк

2. Мовою персонажа в казці «Фарбований Лис» є речення

(Б) «Але що діяти! Наважився, то треба кінчити те, що зачав».

3. Відмінним між народними й літературними казками є

(Г) чергування слів автора й персонажів

4. У чому полягає відмінність між словами автора й персонажів? Як їх треба читати?

Мова персонажів подається в діалогічній формі: репліки дійових осіб чергуються, а перед ними стоять тире. У мові персонажів переважає знак оклику (часто використовується знак питання). Мову персонажів потрібно читати емоційно, вживатися в образ героя, а репліки персонажів, використовуючи основні засоби декламації.

Мова автора менш емоційна, це помітно й за змістом, і за використанням розділових знаків у кінці речень. Мова автора – слова оповідача, який загально розказує про розвиток події, вони менш емоційні, стриманіші, в кінці речення вживається крапка або три крапки.

5. Які казки вам більше до вподоби: народні чи літературні? Чому? Назвіть найвідоміших українських і зарубіжних майстрів казок.

Мені подобається читати казки і народні, і літературні. Вони дуже цікаві. Адже казки — це не просто страшні або сумні вигадані історії. Насправді в цих, на перший погляд, простих оповіданнях укладена глибока народна мудрість, роздуми людини про світ і свій народ, про добро й зло, справедливість і неправду, честь і безчестя.

Цікаві казки написали українські письменники Іван Франко, Леся Українка, Зірка Мензатюк, Всеволод Нестайко, Василь Королів-Старий.

Зарубіжні письменники-казкарі: Ганс Крістіан Андерсен, брати Грімм, Шарль Перро, Олександр Пушкін.

6. Яке значення фразеологізмів: мов муха в окропі, дати драпака, мов у Бога за дверима, мов полуда з очей спала?

Мов муха в окропі — бути дуже зайнятим справами; заклопотаним, дати драпака — швидко тікати, бігти; мов у Бога за дверима — жити, безпечно, безтурботно, привільно, у достатку; мов полуда з очей спала — правильно зрозуміти, усвідомити свою помилку.

7. Назвіть усіх персонажів казки «Фарбований Лис» і поділіть їх на головних і другорядних.

Головні персонажі: Лис-Микита, Вовчик-Братчик, Ведмідь.

Другорядні персонажі: товариші, стрільці, люди, пси, Вовчиця, Кабан, Олень, Мавпа Фрузя, хор зі звірів.

8. Поділіть казку на частини за змістом, дібравши до них заголовки. Запишіть їх у робочий зошит.

1 Хитрий лис.

2 Гординя тварини.

3 Обіцянка лиса та похід до міста.

4 Втеча від собак.

5 Несподіваний порятунок у діжці.

6 Синій Лис.

7 Хитра видумка.

8 Цар лісових тварин.

9 Концерт у лісі та викриття Лиса.

10 Сумний кінець для Микити.

9. Кого, крім Лиса Микити, І. Франко висміяв у казці?

Крім Лиса Микити, І. Франко висміяв у казці усіх лісових звірів, яким дуже захотілося мати царя «такого мудрого, могутнього й ласкавого царя, а надто такого неподібного до всіх інших звірів».

Вони готові були служити йому, тільки що «Лис Микита був добрим царем, справедливим і м’якосердним». Але у лісі й надалі панувала правда сили: «хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не виграв справи».

10. Виберіть прислів'я і приказки, що якнайкраще характеризують казкового Лиса Микиту.

І на хитру лисицю капкан знайдеться.

Лис став монахом не на те, щоб гріхи спокутувати, а щоб нові зробити.

11. Напишіть невеликого листа (4-5 речень) Лисові Микиті з порадами, як стати кращим.

Лист до Лиса Микити за однойменною казкою І.Франка.

Шановний Лисе Микито!

Не дивуйся, що пише тобі незнайома людина. Нещодавно я дізнався про тебе, прочитавши казку Івана Франка «Лис Микита». Ох, який же ти сміливий, вигадливий та спритний, коли шукаєш поживу. Вмієш оминати мисливські пастки, ще й інших звірів застерігаєш. Це мені в тобі подобається найбільше. Але навіщо ти так загордився, ставши царем звірів. Захотілося слави? Але ж слава, побудована на брехні, омана! Можливо, якби ти вчасно у всьому признався, не дурив своїх лісових друзів різними вигадками, то жив би ще довго-довго.

Дата.                                            Від кого.

 12. Якої помилки припустився художник в ілюстрації сцени вистрибування Лиса Микити з діжки? Виправте помилку, словесно домалювавши ілюстрацію.

На ілюстрації зображено, що діжка ось-ось перевернеться, і з неї виливається фарба. У казці ж говориться, що Лис «прожогом вискочив зі своєї незвичайної купелі, перебіг вулицю…Довго ще тяглися за ним сині сліди».