Міфи і легенди давніх українців

стор. 10 — 11

1. Розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя й діяльність якоїсь реальної особи називається

В легендою

2. Віз на нічному небі складається із зірок

В восьми

3. Пес, за легендою, шукав собі друга­товариша в такій послідовності

Г вовк — ведмідь — лев — людина.

4. Що таке фольклор? Чому народну творчість називають усною?

Фольклором або усною народною творчістю називаються міфи, народні казки, легенди, перекази, загадки, прислів’я, пісні , приказки. Слово фольклор запозичене з англійської мови і означає народна мудрість. Heвiдомий автор склав легенду чи то казку, загадку, прислів’я, переповів іншому. Якщо розповідь подобалася, її переказували, часом щось змінювали, доповнювали. Отак люди вдосконалювали та покращували складені твори, які їм сподобалися, припали до душі. Часто та сама казна, легенда, пісня чи загадка в різних місцевостях звучать по-різному.

5. Чим легенда відрізняється від міфу?

Легенда — це розповідь казкового чи фантастичного характеру про

незвичайну подію або життя й діяльність якоїсь особи. У легендах здебільшого йдеться про реальну людину, яку знає й любить народ, або про визначну історичну подію. Оповідач легенд не може довільно поводитися з фактами, переставляв події у часі, вигадувати героїв, географічні назви.

У міфах, на відміну від легенд, ідеться про вигаданих багатою людською фантазією богів і демонів. Цей вид фольклору виник у той час, коли в людей було ще дуже спрощене, примітивне уявлення про навколишній світ і вони відчували беззахисність і безсилля перед стихійними силами природи.

6. Поміркуйте й розкажіть, чому героїв легенд народ наділяв надлюдськими можливостями.

Найпопулярніші легенди розповідають про героїчні вчинки Богдана Хмельницького, Максима Залізняка, Олекси Довбуша, Устима Кармелюка. Ці сторичні постаті народ наділив неймовірною силою та відвагою, часто їхні можливості було надзвичайно перебільшено. Герої легенд боролися за волю та щастя свого краю, тому народ їх любив, бачив невмирущими богатирями.

7. На які різновиди поділяють легенди?

Учені поділяють легенди на три різновиди: міфологічні, біблійні та героїчні.

8. Що означають, за легендою, сім великих зірок та одна маленька на нічному небі?

Ото ті сім великих зірок і є Віз, або душі тих людей, що дівчина їм давала пити, а восьма, маленька, — то душа собаки, що перекинув глечик.

9. На скільки частин за змістом можна поділити легенду «Чому пес живе коло людини»?

Легенду «Чому пес живе коло людини» можна за змістом поділити на чотири частини. Саме скільки зустрічей відбулося у пса, доки він не знайшов собі друга.

10. Людина сильніша від лева, царя звірів, фізичною силою чи чимось іншим? Поясніть свою думку.

Я думаю, що людина сильніша від лева, царя звірів, своїми найрізноманітнішими здібностями. Наприклад, розумом, талантом, обдарованістю. Людина може створити різні види техніки та зброї. Тварина ж користується лише власною силою.

11. У збірці українських приказок і прислів’їв зібрано майже 200 висловів про собаку. Яка з наведених нижче приказок (прислів’їв) найближча за змістом до легенди «Чому пес живе коло людини»?

Я думаю, що прислів’я «Пес держиться чоловіка, а кіт — хати» найближче за змістом до легенди «Чому пес живе коло людини» .

12. Прочитайте міф «Дажбог» та усно перекажіть його.

На сході є країна вічного Літа. Це золотий палац із кришталевими вікнами. На ньому в роззолоченому одязі на престолі сидить красень. Це — Дажбог — бог Сонця, денного світла й добра. Біля нього стоять дві богині — Вранішня та Вечірня Зорі, сім верховних суддів — Планети — і сім летючих „хвостатих зірок“. Прислужують богу юні діви Сонця.

Кожного ранку виїжджає Дажбог на світозорій колісниці, запряженій білими вогненними кіньми, і здійснює об'їзд по Небу. Його супроводжують ранкова та вечірня Зоря.

Але коли закінчується осінь, Дажбог старіє та помирає, щоб на початку просинця відродитися і знову стати прекрасним юнаком.

Цей світлий бог навчив людей сіяти жито, пшеницю, випікати хліб. А вони дякували йому, вишивали образ Дажбога на вітрилах кораблів, коли відправлялися в далеке плавання.

стор. 17 — 18

1. Про язичницьких богів ідеться в легенді (міфі)

А «Берегиня» (Сварог, Берегиня, Білобог, Чорнобог, Перун).

2. Установіть відповідність

1 Силун — А «Як виникли Карпати»

2 Чорнобог — Г «Берегиня»

3 золота черепаха — Б «Чому в морі є перли і мушлі»

4 угорський король — В «Неопалима купина»

3. Установіть відповідність

1 «Берегиня» — Б Вона пішла на ящерів з піднятими догори руками — і грізне військо відступило.

2 «Неопалима купина» — Г Думали, думали — ніяк не зрозуміють, що саме захисники міста сказали їм цим зелом.

3 «Як виникли Карпати» — Д Карпо ненавидів тих, хто панові дуже низько кланявся, до землі нагинався.

4 «Чому в морі є перли і мушлі» — А Коли батько побачив, яке багатство має хлопець, то вже не опирався й призначив день весілля.

4. Поясніть, за якими ознаками твір «Берегиня» — міф, а «Як виникли Карпати» — легенда.

Твір «Берегиня» — це міф, тому що у ньому розповідається про богів, а таж про те, як уявляли наші предки будову світу. Легенда «Як виникли Карпати» розповідає про незвичайну, але правдиву подію — виникнення Карпат.

5. Який момент у міфі «Берегиня» найбільш емоційно напружений? Чому ви так уважаєте?

Я думаю, що у міфі «Берегиня» найбільш емоційно напружений момент, коли Чорнобог наслав на людей стадо ящерів, якому наказав знищити Сварога, Берегиню та сварожичів. Ніхто не міг зупинити це чорне військо. Тоді Берегиня в яскраво-білому вбранні з вишитими червоними «стрілами Перуна» і «соколами» пішла на ящерів з піднятими догори руками – і грізне військо відступило».

6. Випишіть у зошит імена героїв міфу «Берегиня» у дві колонки: у першу — тих, хто належить до світу добра та світла, у другу — до світу зла та темряви.

Герої світу добра і світла — Сварог, Білобог, Берегиня, сварожичі.

Герої світу зла та темряви  — Чорнобог,стадо ящерів.

7. Який вчинок угорського короля з легенди «Неопалима купина» свідчить про те, що він розважлива людина?

Про розважливість угорського короля говориться в епізоді, коли він і всі зрозуміли відповідь захисників Дорогобужа на ультиматум. Він сказав, що ніколи не можна завоювати цієї країни, і наказав своєму військові повертатися додому. Король зрозумів, що на можна перемогти дорогобужців, тому що вони захищають рідну землю.

8. Розгляньте ілюстрацію до легенди «Як виникли Карпати». Чи вдало, на вашу думку, вона передає процес створення Карпат за легендою? Чому ви так уважаєте?

Я думаю, що художник вдало передає процес творення Карпат. Бачимо високу гору, маленькі дерева, і велета, котрий зростом більший від гори. Коли він ударив, то спочатку розкололася земля, яка потім стала пасткою для несправедливого Силуна. Коли велет намагається вирватись назовні, землетрус нагадує нам про нього.

9. Чи можна репліку Карпа «За мою роботу, пане, доведеться заплатити» уважати зухвалістю? За що люди любили цього хлопця?

У легенді «Як виникли Карпати» репліку Карпа «За мою роботу, пане, прийдеться платити» не можна вважати зухвалістю. Карпо попросив справедливу винагороду за п’ять років важкої праці, коли він, як і всі, косив траву, орав і сіяв пшеницю й жито, ячмінь та овес, збирав хліб. Не тільки за себе працював, а й іншим допомагав, бо жалів слабих. Люди любили його за чесність, працьовитість, справедливість.

10. Який фрагмент із легенди «Чому в морі є перли і мушлі» фантастичний? Прочитайте його.

На мою думку, фантастичним є наступний момент із легенди «Чому в морі є перли і мушлі»: «випливла до неї з моря величезна черепаха і каже…, сказала й викинула на берег дивний камінь.., дівчина легко розбила той камінь... Узяла голку.. »

11. Перекажіть міф «Берегиня».

Люди часто приходили до Сварога та Берегині, щоб подивитися, як вони живуть. А ще скуштувати того дива, що хлібом зветься.

Сварог і Берегиня вчили людей будувати світлі хати, не ходити в диких шкурах, а ткати полотно, що ходити в білому одязі. Вони ж діти Білобога. Люди слухали й раділи, але вночі їх переповнював страх, бо земля тряслася та гойдалася. То лютував Чорнобог.

Наслав Чорнобог на людей стадо ящерів, якому наказав знищити і Сварога, і Берегиню, і сварожичів. Ніщо не могло зупинити чорне військо. Тільки Берегиня в яскраво­білому вбранні з вишитими червоними «стрілами Перуна» і «соколами» змогла це зробити. Вона пішла на ящерів з піднятими догори руками — і грізне військо відступило. Ящери відповзали, поки не втопилися в річці Росі та не перетворилися на скелі.

Відтоді люди величали Берегиню як богиню краси та велику охоронницю.