1. Домашні завдання
  2. 5 клас
  3. Українська мова
  4. Заболотний 2013 рік

Вправа 386

І. Поясніть лексичне значення та походження трьох з поданих слів (на вибір). Які словники допоможуть вам правильно виконати завдання?
Академія — слово запозичене з латинської мови, означає «вища наукова установа»;
портфель — походить від французького слова, що означає «переносити аркуші паперу»;
одеколон — французькою мовою це спершу означало «вода з Кельну», а згодом ароматну воду;
ескімо — одна з версій стверджує, що так жартома назвали перше морозиво — «пиріг ескімоса»;
бібліотека — слово запозичене з грецької мови і означає «сховище для книг»;
канікули — з латинської «перерва в роботі»;
гривня — має давнє походження і спершу це була прикраса, яку носили «на загривку», згодом це стала грошова одиниця;
футбол — англійською «фут» означає нога, а «бол» — м’яч, отже, це гра м’ячем з допомогою ніг.

II. Уявіть, що ви берете участь у телевізійному шоу юних ерудитів. Підготуйте невеликий виступ (1–2 хвилини), у якому розкрийте значення і походження одного з поданих слів (на вибір).

ЦІКАВЕ ПРО СЛОВО

Хочу розповісти вам, дорогі друзі, про назви наших міст (не всіх, звичайно, але деяких). Є в Криму Сімферополь, Севастополь, ще є в Україні місто Мелітополь, Маріуполь. Що в них спільного? Звичайно ж, те, що вони закінчуються на -оль. А могли б і на зразок Бориспіль, Тернопіль, Крижопіль мати закінчення -піль. Виявляється, ні, не можуть вони так закінчуватися. Чому? Все просто: в основі слова Маріуполь, Мелітополь та інших лежить грецьке слово «поліс» («місто»), а в основі Тернопіль, Бориспіль — спільнослов’янське «поле». Оце і все, що слід пам’ятати та правильно вживати й розуміти назви наших міст.

ПРО БІБЛІОТЕКУ

Ми так звикли до слова «бібліотека», що ніколи не замислювалися, що це слово означає. «Бібліо» — це книжка, а «тека» — це щось таке, де можна зберіготи в даному разі книжки. Як бачимо, ключове слово «тека». Тож знаючи це, ви самі можете визначити значення інших слів, де ця частина слова вживається. Спробуйте самостійно пояснити значення слів: фонотека, дискотека, іпфотека. До речі, слово «тека» вживається самостійно і означає картонну палітурку всередині якої зберігаються окремі важливі папери, часом помилково вживають російське слово «папка».