1. Домашні завдання
  2. 5 клас
  3. Українська мова
  4. Заболотний

Вправа 542

ІІ. Напишіть твір-­роздум за одним із тверджень (на вибір) у художньому стилі, попередньо склавши план висловлювання. Скористайтеся словами (сполученнями слів) з поданої нижче таблиці, щоб поєднати тезу й аргументи, а також приєднати висновок.
 

Кожна людина повинна знати послідовність розташування літер в алфавіті
План

1. Скарга Олега.
2. Аргументи Андрія.
3. Аргументи переконали Олега.

Андрійко та Олег поверталися зі школи. Олег плаксивим голосом поскаржився:

— Як же мені цей алфавіт учити не хочеться, якби хто знав...

Андрій невдоволено поглянув на приятеля:

— Слухай уважно, чому його треба обов'язково вивчити. По-перше, це допоможе легко орієнтуватися в довідковій літературі, енциклопедіях, словниках, адже там слова, терміни й поняття розташовані в алфавітному порядку. Без чіткого знання алфавіту будь-якої мови неможливо знайти потрібну інформацію. Тому вивчення будь-якої мови починається з вивчення алфавіту. По-друге, знання алфавіту тренує пам’ять, щоб вона розвивалася і давала користь людині. Таким чином, знання ніколи зайвими не бувають, а корисними — завжди.

Пропускати уроки без поважних причин не можна
План

1. Прохання пропустити уроки.
2. Пояснення мами про ритм життя.
3. Психологічний дискомфорт.
4. Зменшення шансу на обсяг знань.

— Мамо, можна я сьогодні в школу не піду, уроки легкі, я перепочину вдома? — звернувся Максимко до мами.

— Ти це серйозно? Тоді послухай. Найперше — це порушує певний ритм життя, адже режим дня для дітей дорослі не вигадали просто так. Вважаю, що з давніх часів люди жили саме таким ритмічним життям, яке зараз називають «дотримання режиму дня».

— Мамо, то ж було колись...

— Максимку, — продовжила мама, я ще скажу й інші причини: по-друге, це психологічний дискомфорт. Кожен, хто просто прогуляв урок чи всі уроки, все одно переживає й почувається дуже незатишно, правда ж?

— Взагалі-то так, — погодився Максим.

— І, по-третє, пропущені уроки зменшують шанс отримати необхідний обсяг знань у школі. Затямив? Тож збирайся до школи.

Діти повинні не лише вчитися, а й допомагати своїм батькам по господарству
План

1. Після школи знову робота.
2. Оксанка дорікнула, що тато дорослий.
3. Тато переконує доньку.
4. Оксанка погоджується.

— Тату, чому я повинна після школи ще й удома працювати? — невдоволено буркнула Оксанка на якесь татове прохання.

— Я теж з роботи повернувся, але пораюся по господарству.

— Ти ж дорослий.

Тато помовчав хвильку, а потім сказав:

— Послухай, сонечко. Перше: діти змалечку беруть приклад з батьків та інших дорослих і наслідують їх у багатьох речах, у тому числі й у певних навичках роботи та навчання. Друге: навички праці, що стосуються повсякденного життя, не отримаєш на спеціальних уроках трудового навчання. Третє: коли працюєш і бачиш результати своєї праці, тебе це тішить і ти починаєш пишатися своєю сумлінною працею. Хіба тобі не приємно дивитися на вирощені тобою квіти?

— Ти правий, тату, я все зрозуміла, — відповіла Оксанка.

Говорити правду не завжди легко
План

1. Початок розмови з сином.
2. Приховування правди.
3. Говорити правду нелегко.
4. Ігор хотів згодом все виправити.
5. Чисте сумління.

— Синку, підійди до мене, — лагідно звернулася матуся до Ігоря. — Я мала сьогодні розмову з твоєю вчителькою, тому я все знаю, що ти кілька самостійних робіт написав погано.

— Так, мамо...

— Ти це приховував. Але послухай мене. Це справді так, говорити правду нелегко. По-перше, якщо вона стосується тебе, то показатися в «усій красі» соромно. По-друге, коли вже заздалегідь знаєш наслідки після правдивої розповіді, не хочеться підпадати під «санкції». Правду кажу?

— Так, але я хотів потім виправити все.

— Я розумію. І, по-третє, синку, послухай уважно: справді, на перший погляд, сказати неправду і простіше, і вигідніше. Але це на перший погляд. Давня мудрість застерігає: усе, що є таємним, стане явним, це не одна людина проходила у своєму житті. Тож зрозумій, якою б гіркою не була правда, її треба говорити обов’язково. Чому? Тому що це позбавить тебе від докорів сумління за свою брехню. І найголовніше: ти зможеш відверто дивитися всім в очі. Зрозумів, синку? Бачу, що ти все зважив і погодився а моєю думкою.