1. Домашні завдання
  2. 5 клас
  3. Українська мова
  4. Заболотний

Вправа 543

Напишіть твір-­роздум на одну з поданих тем у художньому стилі, попередньо склавши план. Розпочніть роботу з визначення теми й основної думки майбутнього висловлювання. Наприкінці перевірте, чи дотримано у вашому тексті вимог до мовлення.
 

Яке народне свято мені подобається найбільше і чому?

План

1. Моє улюблене свято — Різдво.
2. Що це свято означає для українців.
3. Різдвяні звичаї та обряди.
4. Духовне значення свята.
5. Традиції слід поважати.

Багато свят мають українці, і кожне з них по-своєму красиве. Мені ж найбільше подобається Різдво. На мою думку, його найбільше чекають діти, адже час Коляди триватиме аж два тижні!

На Святвечір усі з нетерпінням чекають тієї першої зірки, яка сповістить, що Христос народився, і мільйони людей повторять: «Славімо його!» Прекрасна обрядовість збереглася аж до наших днів. Особливо в ці дні не можна сваритися, говорити щось образливе, усі такі привітні й лагідні. У родинах обговорюють, які 12 пісних страв мають бути на столі. Хоча це свято родинне, проте вважається, гість на Святвечір — то добра ознака для всіх.

А зранку можна буде колядувати від хати до хати. Здається, що й небо стає зовсім іншим, таким лагідним. Це свято дуже важливе для українців, воно всіх об’єднує, робить душі чистими, як і думки. Саме тому мені дуже подобається це свято. І дуже приємно, що ця традиція передається з покоління в покоління.

Яку музику я люблю найбільше і чому?

План

1. Світ музики — розмаїтий.
2. Гарна українська пісня довго не забувається.
3. Історія з піснею «Гуцулка Ксеня».
4. Гарна музика, гарна пісня завжди потрібні.

Мої уподобання музики чітко залежать від настрою, тому я не можу сказати, що мені подобається тільки ось така музика. До речі, багато моїх ровесників теж так до цього ставляться. Є, звичайно, якісь популярні речі, але вони популярні на певний період, далі на зміну їм приходять інші, одним словом «попса». А є пісні довговічні, цікаві. Ось приклад: по радіо звучала ритмічна сучасна красива ііісня «Гуцулка Ксеня». Я до бабуні звернувся:

— Правда ж, красива і пісня, і мелодія? А ви кажете, що вам не подобаються сучасні пісні.

Бабуня засміялася:

— «Гуцулку Ксеню» я знаю добре, навіть заспівати можу. А знаєш чому? Бо цю пісню я з дівчатами на вечорницях співала.

Багато є гуртів і відомих співаків, які я час від часу із задоволенням слухаю, — це «Океан Ельзи», «Плач Єремії», «Мандри». Це прекрасні гурти, прекрасні солісти, яких знає світ.
Гарна пісня, гарна музика мають довге життя.

Коли людина стає дорослою?

План

1. Кого я вважаю дорослою людиною.
2. Що сталося із Сашком.
3. Мій друг змінився.
4. Дорослу людину характеризують вчинки.
5. Я пишаюся своїм другом.

Я весь час вважав, що люди стають дорослими залежно від віку, приміром, виповниться тобі 18 років — і ти стаєш дорослим. Та після того, що сталося з моїм другом, я змінив свою думку. І ось чому. Сашко жив удвох із мамою, вона часто хворіла. Але одного разу їй стало настільки погано, що приїхала швидка допомога і забрала її в лікарню. Сашко нікому про це не говорив, але став якийсь неговіркий і перестав сміятися, після школи поспішав додому. Оскільки ми з ним друзі, то я попросив пояснити, що з ним таке трапилося. І він розповів, що мама в лікарні, він щодня її відвідує, готує щось смачне для неї, а вона сварить його за це. Ходить по магазинах, аптеках, готує собі суп, локшину, прасує одяг для школи, готує уроки. Тому часу на гуляння у дворі в нього немає. Він лише тренування з гімнастики не пропускає.

І я зрозумів, чим Сашко став відрізнятися від нас: він став дорослим. Просто всі його вчинки, його поведінка стали такими, як у дорослої людини. Я став допомагати Сашкові, як тільки міг, моя мама теж приєдналася до нас. Мені навіть здалося, що і я став дорослішати. А Сашкова мама вже вдома і дуже пишається своїм сином, а я — другом.