Вправа 558

Варіант Б

Вовк
(науковий стиль)

План

1.    Зовнішній вигляд вовка, його розміри.
2.    Де живуть вовки.
3.    Звички вовка, його життя в зграї.
4.    Харчування звірів.
5.    Ставлення людей до вовків.

Вовк звичайний сірий — досить крупна хижа тварина з довжиною тулуба 100-110 сантиметрів, вагою 15-20 кілограмів. Тіло вкрите сіро-бурою густою шерстю.

Вовки водяться в Україні повсюдно — в лісах, у степах, у горах. Живуть вони зграями із суворою організацією і залізною дисципліною. Усі підкоряються ватажку — найсильнішому та найдосвідченішому вовкові. Під час полювання вовки чітко розподіляють обов’язки, діють злагоджено, допомагають одне одному.

Харчуються ці звірі іншими тваринами — дрібними, такими, як зайці. миші, ховрахи, та крупнішими — козулями, оленями, кабанами. Часто нападають і на домашніх тварин, приносячи шкоду людям. У помірній кількості корисні як «санітари лісу», виловлюючи хворих і ослаблених тварин.

Кмітливий вовк (художній стиль)

Вовк — герой багатьох казок. В одних творах його показують злим та нерозумним, а в інших — мудрим, кмітливим, здатним допомогти добрій людині, послужити їй.

Наш Вовчисько був уже стареньким, жив одинаком. Його шерсть стала світло-сірою, ніби посивів. А може, й справді, посивів. Не міг він у зграї полювати, треба було самому себе годувати. Мишок та зайців лисички підбирали, та й скільки там того наїдку... На великого звіра сил немає. А ось овечки — саме те. Але їх дід Петро пильно стереже. Ще йому пес Бровко допомагає.

Вирішив Вовчисько схитрувати. Піймав зайця, половину сам з’їв, а половину підкинув ближче до Бровка. Пес носом крутить — де м’ясцем пахне, бо хлібець сухий йому вже набрид — дід бідненький був. От Бровко туди-сюди — півзайця лежить. Трохи Вовчиськом пахне, але нічого, його ж поблизу немає! Поки пес свіжиною ласував, Вовк із іншого боку зайшов до отари, схопив кволеньку овечку — й тікати. Зрозумів Бровко, що його одурили, та пізно. А дід не знає лаяти, чи хвалити вовка: «У сусідів усі вівці перехворіли, а в мене тримаються. Одна була слабенька, та й ту Вовк прихопив!»