1. Домашні завдання
  2. 6 клас
  3. Українська мова
  4. Заболотний

Вправа 102

І. Поясніть лексичне значення поданих фразеологізмів. Що вам відомо про їх походження? Скористайтеся фразеологічним словником.

Ахіллесова п'ята (див. зразок у підручнику).

Нитка Аріадни (див. вправу 97).

Сізіфова праця. Так називають безцільну, нескінченну роботу. Коринф­ський цар Сізіф, розповідали греки, був великим хитруном. Непокірний гордій, він весь час обманював богів і насміхався з них. Сізіф видавав людям таємниці богів, які йому були відомими. Зевс відрядив до нього Смерть, але він і Смерть закував у ланцюги, і люди стали безсмертними. Перемігши врешті-решт Сізіфа, боги вирішили його жорстоко покарати. Він був приречений весь час котити в гору величезний камінь. Ледь ка­мінь досягав вершини, він зривався і падав до підніжжя пагорба. Спра­ву потрібно було починати знову і знову. Покарання Сізіфа було страшне не стільки труднощами, скільки безглуздістю його роботи.

Авгієві стайні. Так називають надзвичайно забруднене місце, велике без­ладдя або вкрай занедбані й заплутані справи. У Давній Греції був цар Авгій, який любив коней. У його стайнях їх було понад три тисячі. Ці стай­ні майже тридцять років ніхто не вичищав, і вони під саму стелю заросли гноєм. До Авгія на службу прийшов герой Геракл (у римлян його назива­ли Геркулесом). Лише йому було під силу вичистити стайні. Однак Геракл був не тільки дужим, а й розумним: він пустив води річок Алфея і Пенея крізь ворота стаєнь, і бурхливий потік вимив звідти весь бруд.

Танталові муки. Так називають страждання, спричинені неможливістю до­сягти бажаної мети. За античним міфом, син бога Зевса Тантал був дуже пихатим, гордовитим, за що боги покарали його — кинули у підземелля. Там, стоячи по горло у воді, він не міг утамувати спрагу, бо щойно хо­тів напитися, як вода відступала від його ніг; побачивши соковиті плоди, не міг їх з’їсти, бо тільки-но простягав руку, щоб зірвати плід, як гілки піднімалися вгору. Спрага і голод були нестерпною мукою для Тантала. Гордіїв вузол. Так кажуть про складну чи заплутану справу, яку важко розв'язати; розрубати гордіїв вузол — рішуче розв'язати складне питан­ня» За легендою, першим царем фрігійців, що жили до нашої ери на за­ході Азії, був простий селянин. А все тому, що оракул (пророк) порадив фрігійцям обрати за царя першого, хто зустрінеться їм із возом біля хра­му Зевса. Щастя випало на долю хлібороба Гордія. Зрадівши, на відзнаку цієї події він поставив свій віз у храмі й прив'язав його дуже заплутаним вузлом. Цей вузол ніхто не міг розв’язати. А за пророцтвом оракула, той, хто розв’яже вузол, стане володарем усієї Азії. Полководець Александр Ма­кедонський розрубав цей вузол мечем і згодом завоював Азію.

II. З одним фразеологізмом (на вибір) складіть і запишіть речення.

У хащах юнаки натрапили на хатку, яка скидалася на авгієві стайні, де порядок навести неможливо.

Повідомити про помилку