Вправа 14

1. На стілець діє Земля, підлога та людина. На людину діє Земля та стілець (Земля притягає, а підлога — відштовхує, не даючи «провалитися»). Оскільки і стілець, і людина перебувають у стані спокою, то усі дії на них компенсують одна одну.

2. На бульбашку діє Земля (притягає) та вода (виштовхує вгору). Оскільки бульбашка рухається рівномірно, то ці дії скомпенсовані.

3. На візок діють Земля (тягне донизу), людина (штовхає вперед) та підлога (підтримує, не даючи «провалитися», та протидіє рухові — чинить опір). Візок рухається прямолінійно рівномірно, якщо усі дії скомпенсовані. Якщо дія людини сильніша, ніж опір рухові, то візок збільшує швидкість руху. Якщо ж дія людини слабша, ніж опір рухові, то візок зменшує швидкість руху.

4. Після удару на більярдну кулю діють Земля та стіл. Стіл і підтримує кулю, не даючи їй «провалитися», тобто компенсує дію Землі, і протидіє рухові кулі — чинить опір. Хоча тертя об стіл не скомпенсоване нічим, але воно незначне і рух кулі можна вважати рухом за інерцією.

5. Ракета, випускаючи струмину газу в один бік, сама рухається в протилежний. Такий рух називають реактивним. Тобто ракета «відштовхується» від газів, які вилітають з неї.

7. a) 5,3 т = 5300 кг = 5,3 • 103 кг;

б) 0,25 т = 250 кг = 2,5 • 102 кг;

в) 4700 г = 4,7 кг;

г) 150 ц = 15000 кг = 1,5 • 104 кг.