1. Домашні завдання
  2. 7 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 129

Перепишіть, дієслова у формі теперішнього часу замінюючи дієсловами у формі минулого часу. Зверніть увагу: дієслова слід поставити у формі доконаного виду.

НЕВІДОМИЙ ВИНАХІДНИК

Перший винахід Яків Рощепій здійснив хлопчиком. Він самотужки змайстрував велосипед на двох дерев’яних колесах.

Рядовий солдат царської армії Рощепій розробив принцип автоматичної гвинтівки. Можновладці не змогли погодитися, що син бідних селян був автором такого винаходу! Тому про винахідника забули.

У 1943 році при звільненні рідного села від фашистів Рощепій побачив у бійця свою автоматичну гвинтівку! Розпитав і дізнався, що то «семизарядна гвинтівка Токарева». До честі російського конструктора, той визнав авторство Рощепія. Відомий зброяр розкрив ім’я справжнього автора винаходу. У 1950 році про Якова Рощепія з’явилися публікації в газетах.

Увага! Жирним курсивом виділено дієслова у формі минулого часу доконаного виду.

 

Позначте у словах вивчені орфограми.

Яків Рощепій, Токарева — з великої літери пишуться індивідуальні імена людей, по батькові, прізвища і тд.

Здійснив, змайстрував, змогли — перед більшістю приголосних, незалежно від вимови, пишемо префікс з-; перед к, ф, п, т, х префікс з змінюється на с-.

Розробив, розпитав, розкрив — у кінці префіксів роз-, без-, незалежно від вимови, завжди пишеться буква з.

Не змогли — частку НЕ з дієсловами пишемо окремо.

Дерев’яних, з’явилися — апостроф пишемо перед я, ю, є, ї після твердих губних приголосних б, п, в, м, ф.

Звільненні (звільнення (сер. р.) — в іменниках середнього роду на –я подовжуються м’які і пом’якшені приголосні, якщо вони стоять між двома голосними.

 

Назвіть імена відомих вам українських винахідників. За потреби зверніться до Вікіпедії. Знайдіть інформацію про винаходи українців, відомі в усьому світі.

Українці — надзвичайно талановита нація. Назву імена декількох відомих у світі українських винахідників.

Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей). Ім'я цього астронома та винахідника золотом написане у США, в Аламагордо, в залі космічного музею НАСА. Ним названо у світовій науці й трасу, по якій перша людина висадилася на Місяці.

Анатолій Малихін — харківський вчений винайшов унікальний прилад «Біопромінь» для аналізу крові.

Петро Бобонич — науковець із Ужгорода запропонував глюкометр у вигляді наручного годинника, за допомогою якого хворий на діабет може оперативно виміряти рівень глюкози у крові.

Федір Піроцький — український вчений, який винайшов трамвай, який є тепер звичним транспортом для більшості міст Європи.

Сергій Корольов — знаний конструктор ракетно-космічної техніки і один із тих, завдяки кому людство змогло вийти у космос.

Ігор Сікорський — авіаконструктор і винахідник гелікоптерів.