1. Домашні завдання
  2. 7 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова 2020 рік

Вправа 186

Перепишіть, знімаючи риски.

1. Не славте кобзаря словами золотими! Колись він заблищить між душами ясними!

2. Не знеславлю зброї нашої козацької, не посоромлю роду нашого.

3. Одна паршива овечка усю отару неславить.

4. Вітрець із берега непокоїв море.

5. Рук не здужаю підняти, бо не їла й не пила.

 

Поясніть, чому збірку своїх поезій Тарас Шевченко назвав «Кобзар». У відповіді використайте дієслова не славити — неславити.

Кобзарі ― це народні співці, які усно передавали історію нашого народу від одного покоління до наступного. У своїх піснях вони неславили ворогів рідної землі та возвеличували мужніх захисників її.

«Добре єси, мій кобзарю, Добре, батьку, робиш», — пише молодий Т. Шевченко. Йому теж хочеться не славити, а ганьбити своїх сучасників за те, що вони забули: «Що діялось в світі, / Чия правда, чия кривда / І чиї ми діти».

Я думаю, що саме велика любов до трагічної долі свого народу, до його страждань і змусила Т. Шевченка назвати свою першу книгу — «Кобзар».

 

Які художні твори про кобзарів ви знаєте? Розкажіть про них, уживаючи дієслова з неЩо вам відомо про кінофільм «Поводир»? Розкажіть про нього. Уживайте дієслова з не.

Я не знаю, чи знайдеться в Україні людина, яка б не дивилася і не захоплювалася фільмом «Поводир» відомого українського режисера Олеся Саніна. Я не знаю, кому може не сподобатися цей фільм. Можливо, злісним поборникам України.

У цьому фільмі Олесю Саніну, безумовно, вдалося донести до глядача напругу і жорстокість 1930-х років.

До Харкова приїжджає американський інженер Майкл Шемрок разом зі своїм сином Пітером. До його рук потрапляють секретні документі про заплановане масове вилучення продовольства радянською владою. Через цю інформацію Шемрока вбивають, а його син, ставши свідком вбивства батька, біжить з Харкова. Допомагає йому сліпий бандурист Іван Кочерга ― в минулому командир роти армії УНР, який отримав поранення в голову й осліп.

У «Поводирі» багато підтексту, але він народжений не сценарієм чи грою акторів, а самою історією. Ми бачимо, як радянська влада забороняла кобзарям співати спочатку ті пісні, де згадується Бог, а потім і взагалі будь-які.

«Поводир» ― це не лише хлопчик, що допомагає сліпому кобзарю спілкуватися зі світом. Головний герой достатньо самостійний, попри те що не бачить нічого навколо, він може навіть дати відсіч нападникам і захистити малого незнайомця. Поводир ― це сам кобзар, все їхнє братство. Це одкровення так чітко вкладається у вуха, коли головний герой ― Іван Кочерга ― каже: «Збирай дітей ― я сам поведу». Ми усі, українці, ― як ці діти, ми потребуємо, щоб нас повели вперед, поки ми ще малі і недосвідчені.

Повідомити про помилку