1. ДЗ
  2. 8 клас
  3. Фізика
  4. Бар’яхтар 2021 рік

Вправа 7

1. Чому опалювальні батареї краще фарбувати в темний колір?

Опалювальні батареї краще фарбувати в темний колір, тому що тіла з темною поверхнею активніше випромінюють тепло.

 

2. У який колір краще фарбувати фургони рефрижераторів?

 Фургони рефрижераторів краще фарбувати у білий або сріблястий колір, тому що тіла зі світлою поверхнею погано поглинають теплове випромінювання.

 

3. Чому навесні забруднений сніг тане швидше, ніж чистий?

Вважатимемо, що чистий сніг має поверхню близьку до білої і добре відображає видиме світло, а брудний сніг має темну поверхню і дуже слабо відображає видиме світло.

За формулою Планка ми знаємо, що будь-яке електромагнітне випромінювання несе з собою деяку енергію, при попаданні фотонів сонячного світла на поверхню снігу деяка частина з них поглинається, а деяка відбивається і потрапляє нам у сітківку ока. Через те, що брудний сніг у видимому спектрі світла виглядає як темне тіло, то логічно припустити, що велика частина фотонів від брудного снігу не буде відображатися, а буде поглинатися. При поглинанні фотонів внутрішня енергія тіла буде збільшуватися відповідно тіло буде нагріватися.

 

4. Узимку в неопалюваному приміщенні, вікна якого «дивляться» на південь, досить тепло. Коли таке може бути? Чому?

Сонячного дня узимку в неопалюваному приміщені, вікна якого «дивляться» на південь, може бути тепло. Тому що енергія від Сонця до Землі передається завдяки випромінюванню.

 

5. Для чого в термосах відкачують повітря між стінками колби, а поверхню колби роблять дзеркальною?

В термосах між стінками колби відкачують повітря, тому що безповітряний простір — гарний теплоізолятор, а дзеркальна поверхня колби гірше поглинає теплове випромінювання.

 

6. Атмосфера Землі прозора, тому сонячні промені проходять крізь атмосферу, майже не нагріваючи її. А завдяки чому нагрівається атмосферне повітря і від чого залежіть ступінь його нагрітості?

Сонячні промені нагрівають поверхню Землі, а від поверхні нагрівається атмосферне повітря. Ступінь нагрітості атмосферного повітря залежить від кольору поверхні.

 

7. Заповніть таблицю*.

Фізична величина Символ для позначення Одиниця в СІ
Маса m кг
Температура t °С
Густина ρ кг/м3
Кількість теплоти Q Дж

Повідомити про помилку