1. Домашні завдання
  2. 8 клас
  3. Українська література
  4. Авраменко 2021 рік

Художня література як одна із форм духовної діяльності людини

1. Пізнаючи дійсність, митці оперують передусім

В образами 

2. Предметом матеріальної культури є

Г хата під стріхою. 

3. Предметом духовної культури є

В пісня «Стоїть явір над водою». 

4. Чим відрізняється художній спосіб пізнання дійсності від наукового?

Мистецтво, зокрема художня література, одна із форм суспільної свідомості, форма людської діяльності, яка відрізняється від науки, політики, права, релігії. Літератур пізнає дійсність за допомогою художніх образів. Усі труднощі художнього процесу пов’язані зі створенням митцем художнього образу. 

Якщо художник бажає показати, у чому сутність героїзму, він не пояснює поняття «героїзму», обґрунтовуючи його логічними засобами, а знайомить нас із Ахіллом або Прометеєм, з їх вчинками, які оцінюються людьми як героїчні. 

Наукове пізнання — це форма процесу пізнання, головною функцією якого є дослідження природи, суспільних явищ за допомогою теорій та експериментальних досліджень. Наука відображає життя, відкриваючи та формуючи закони. 

5. Як наука може впливати на мистецтво, а мистецтво — на науку?

Я думаю, що наука здійснює вплив на мистецтво, а мистецтво — на науку: атомна фізика, нова математика, кібернетика, космогонія, інформатика та інтернет потребують більшої сміливості фантазії та мрії. Мистецтву ж потрібні знання та глибока думка. Тобто прагнення до краси і прагнення до істини аж ніяк не виключають один одного.

Наприклад, немає потреби записуватися в загін космонавтів і вирушати в космічні польоти — треба лише поринути у фантастичні твори Олеся Бердника. 

Інколи художня література прогнозує наукові відкриття, підштовхує науковців до нових проектів. Згадаймо фантастичні романи Жуля Верна чи Герберта Вельса, в яких задовго до появи підводних човнів та космічних кораблів йшлося про тривалі підводні подорожі морями й океанами та космічні польоти. 

6. Хто з відомих людей прославився і як науковець, і як митець? 

Італієць Леонардо да Вінчі найбільше прославився у світі як науковець, і як митець. У генієві українського народу І. Я. Франку також тісно поєдналися прекрасний поет, перекладач і науковець. Але мало кому відоме ім’я голлівудської зірки Геді Ламар.

У листопаді 1914 року у Відні, в сім’ї львівського банкіра Еміля Кіслера народилася донька Гедвіга Ева Марія Кіслер, яка згодом стала відомою на весь світ як Геді Ламар. Із дитинства дівчина була дуже обдарована математично, відвідувала театральну школу. У 17-річному віці дебютувала в кіно.  Відомий тоді театральний режисер Макс Райнхардт, назвав юну Геді найкрасивішою жінкою Європи.

Окрім кіно, Геді Ламар займалася наукою: розробляла світлофори або експериментувала з розчинними пігулками для газованих напоїв. 1942 року вона запатентувала «Секретну систему зв’язку», що дозволяє на відстані керувати торпедами. Її патент став основою для зв'язку з розширеним спектром. Зараз таку систему використовують у роботі мобільних телефонів та інших пристроїв, завдяки їй функціонує Wi-Fi 802.11 і GPS. 

7.На які види поділяється культура? 

Культура поділяється на два види: культура духовна та культура матеріальна. 

8. Що ви знаєте про давні українські книги? Яке значення вони мають у духовній культурі суспільства? 

До найдавніших книг України належать Ізборник Святослава; Києво-Печерський патерик; Острозька Біблія; Пересопницьке Євангеліє; Повість временних літ.  Вони найвідоміші пам'ятки нашої духовної культури, справжні витвори мистецтва. 

Пересопницьке Євангеліє — рукописна пам'ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один із перших українських перекладів канонічного тексту четвероєвангелія. Ця книга заслужено вважається символом української нації. 

9. Які сфери охоплює духовна культура? 

Духовна культура охоплює такі сфери: мистецтво, філософія, наука, релігія. 

10. Яка з названих сфер вам ближча? Обґрунтуйте свою думку. 

Я думаю, що така сфера духовної культури як мистецтво мені найближча: люблю читати хороші книги, слухати музику, із задоволенням відвідую художній музей у нашому місті. 

11. Уявіть, що ви художник і вам дали завдання оформити обкладинку підручника із фізики й збірки поезій В. Симоненка. Словесно опишіть дизайн цих книжок. 

В Інтернеті я знайшов перше (прижиттєве) видання збірки поезій Василя Симоненка «Тиша і грім» (1962 р.), перечитав поезії, а потім звернув увагу на обкладинку. І у мене відразу виникла думка, що, якби я був художником, оформив би її по-своєму. Якою свіжістю, щирістю почуттів і думок віє від його поезій! А на обкладинці дуже багато темних кольорів. 

Я б залишив село, але не у надвечір’ї (як на обкладинці), а тихе, ранкове, сховане у зелені садів, ріку, над якою зароджується світанок: «Рум’янець густий раннє небо залив». Темно-сизу хмару, що нависла над селом, розрізує блискавка. 

Моя б картина дихала весною і молодістю, як і твори поета. 

Мені дуже подобається оформлення обкладинки підручника із фізики Володимира Сиротюка «Фізика» 8 клас 2008 року видання, але фоном зробив би зоряне небо. 

12. Фразеологізмом без роду й племені називають людину невідомого походження, без родинних зв’язків. Напишіть невеликий роздум, підтвердивши або спростувавши думку: «Якби не книжки, то був би наш народ без роду й племені». 

Мені здається, що сьогодні люди, захоплені щоденними турботами, не задумуються на роллю книги у нашому житті. 

Ми забуваємо, що книга розвиває свідомість людини, її почуття, волю, психіку, формує людський характер – отже, створює особистість. Вона підтримує людину у тяжкі миті життя, надихає, додає сили у доланні життєвих негараздів, вказує шлях до розв’язання важливих проблем. Цим вона і цінна для кожної нації. 

Наприклад, «Кобзар» Т. Г. Шевченка. Книга, яку народ український поставив на перше місце серед успадкованих із минулого національних духовних скарбів і має для народу значення заповітне. Тарас Шевченко своїм «Кобзарем» гарантував вічність українському народові, його мові, культурі.

Сучасна людина, якщо тільки вона носить у душі високі ідеали чи шукає їх, неминуче матиме духовний контакт із «Кобзарем» українського генія. 

Читаймо Шевченка уважно з подивом і захопленням, щоб нарешті зрозуміти, хто ми є і яке у нас майбутнє. 
 

Повідомити про помилку