1. ДЗ
  2. 8 клас
  3. Українська мова
  4. Авраменко 2021 рік

§ 14. Прикладка як різновид означення

2. Перепишіть речення, знявши риску. Поясніть написання прикладок окремо й через дефіс.

1. Виступає круглий місяць з сестрою-зорею.

2. Їх було тільки двоє у чистому полі — красуня Валя, військовий фельдшер 71-го полку, і в небі — пілот-фашист.

3. Це і є найулюбленіша в наших краях груша-скороспілка.

4. Є зимові стежки-одиначки, а є стежки-стрічки, що по них, рівно протоптаних, проходять чимало людей до церкви чи до магазину.

5. Ще з-під столу я дізнався про страшне гріхопадіння Адама та Єви, їхніх синів-опонентів Каїна й Авеля.

6. Ріку Латорицю, що несла нашу карпатську воду до Угорщини, я, звісно, охрестив Йордан-рікою.

7. Сосни-щогли стогнуть не менше за інших.

 

3. Запишіть сполуки слів у дві колонки: у першу — ті, що пишемо окремо; у другу — ті, що пишемо разом.

а) філософ Сковорода, космонавт Каденюк, красень хлопець, дослідник Патон, співачка Різина, озеро Балатон, драма казка крась риба;
б) поет-романтик, споруда-символ, Коцюбинський-школяр, Дністер-ріка, замок-фортеця, учений-біолог, льон-довгунець, будинок-музей, хімік-учений, очі-волошки, звіробій-трава, друзі-земляки, дівчина-чешка, Сапун-гора, хлопець-богатир, гриб-паразит.

 

5. Б. Напишіть короткий відгук про твори П. Глазового, назвавши проблеми, які в них порушені.

Павло Глазовий — відомий український гуморист. Із самого початку своєї творчості він завжди писав про ті проблеми, які хвилювали суспільство. Актуальність гуморесок визначало саме життя, тому тематика надзвичайно розмаїта. Хоча виділяються декілька тем своєю гостротою: проблема збереження української мови («Мова величава»), критика можновладців («Серед темної ночі»), питання загальної культури («Турок», «Красотульки») й повага до історичного минулого України («Заморські

 

7. Складіть і запишіть речення з поданими словами так, щоб вони виступали в ролі прикладки й у ролі іншого члена речення (за зразком).

Легенда-Марадонна вписав свою сторінку в історію розвитку футболу. Ця легенда передавалася з покоління в покоління. Місто Чернівці має свою славну сторінку в загальній історії України. Чернівці славляться своїм одним із найстаріших університетів України. Гора Ай-Петрі не має стрімких підйомів і спусків. Хто не був на Ай-Петрі, той не бачив Криму. Риба сом водиться в глибоких річках з проточною водою. Спіймати сома дуже важко.

 

⌂ А. Випишіть речення, у яких є прикладки. Підкресліть у них головні й другорядні члени.

Уздовж річки Рось з’юрмилася, здавалося, дружна й весела родина верб. Опустила вона віти у воду та й просить річку принести вісточку від сестер-подружок. І хвилі приносять їй листочки-привіти.

Б. До якого стилю належить текст? Випишіть два-три епітети й персоніфікації.

Низенька трава, зелені віти, плакуча верба; трава шепочеться, верба хоче обізватися.

Повідомити про помилку