1. ДЗ
  2. 8 клас
  3. Українська мова
  4. Авраменко 2021 рік

§ 3. Фразеологія

2. Прочитайте прикметники, якими описують людську вдачу, і виконайте завдання.

А. Доберіть до кожного з прикметників фразеологізм (скориставшись малюнком) із таким самим значенням і запишіть їх.

Привітний — відкрита душа, хоробрий — хвацька душа, байдужий — канцелярська душа, бездушний — черства душа, підступний — темна душа, дріб’язковий — мишача душа, непринциповий — мотузяна душа.

 

3. Прочитайте твір вашого ровесника й випишіть фразеологізми. Розкрийте їхнє значення (усно).

Мати велике серце, хлібом і сіллю, сірі будні, не в тім’я битий, за словом не лізти в кишеню, гострий на язик, язика за зубами тримати, язиката Хвиська, пасти задніх, працювати до сьомого поту, вишенька на тортику, не розлий вода.

 

4. Прочитайте сполуки слів. Випишіть лише фразеологізми й поясніть їхнє значення одним словом (за зразком).

Любо оком глянути — приємно, голова варить — розумний, не всі вдома — дурний, жовтодзьобе горобеня — недосвідчений, два чоботи — пара — схожі, сам не свій — схвильований.

 

5. Відновіть фразеологізми, уписавши на місці пропуску назви тварин із довідки. Розкрийте їхнє значення.

Тримати гадюку за пазухою — виношувати підступні плани, де раки зимують — у дуже складних умовах, давати горобцям дулі — лінуватися, брати бика за роги — вирішити складне питання, убити двох зайців — одночасно виконати декілька справ, як кіт наплакав — дуже мало, і свині не їдять — щось непридатне до вжитку, як риба у воді — дуже вільно, комфортно, як собака на сіні — бути жадібним.

 

6. Б. Випишіть фразеологізми, значення яких не пояснено в тексті. Письмово розкрийте значення виписаних сполук слів.

Гострити зуби — готуватися до сварки, скалити зуби — сміятися, і вухом не веде — не звертати уваги, ходити на задніх лапках — вислужуватися перед кимсь, лізти зі шкіри — докладати всіх сил, і собаками не піймаєш — дуже спритний, жили як собака з кішкою — сваритись, присохне як на собаці — швидко заживе, дражнити собак — нічого не робити, собак ганяти — лінуватися, ось де собака заритий — дізнатися причину чогось, як нерізаних собак — надзвичайно багато.

 

7. Опишіть двома-трьома реченнями зовнішність і вдачу артистів, фото яких подано на с. 10. Використайте у своїх описах по одному-два фразеологізми з довідки.

Популярність Міли Йовович свідчить про те, що вона народилася під щасливою зіркою. Наполеглива праця дала результат: на багатьох конкурсах Міла могла втерти носа навіть відомим співакам. Зараз співачка у розквіті сил, зі сцени вона дарує глядачам свою любов.

Святослав Вакарчук — це світла голова української сцени, бо він не тільки прекрасно співає, він залюбки веде розмову з глядачами. З чистим серцем і щирою душею українця Святослав проповідує українську культуру на багатьох континентах.

Коли Тіна Кароль уперше з’явилася на сцені, від неї не можна було відірвати очей. Це прекрасне лице кров з молоком відразу запам’яталося глядачам. Тіна любить сама моделювати свій одяг, тому на кожний свій концерт вона вдягається з голочки.

Сергій Притула не виходить, а вривається на сцену: запальний енергійний, бісики в очах горять. Про нього ніколи не говорили, що він мало каші з’їв, бо перший же вихід на велику сцену зробив його популярним. Аду Роговцеву сьогодні можна назвати корифеєм кіно, вона з відкритою душею несе людям прекрасний світ мистецтва. Були на неї нападки критиків, але вона й бровою не повела — продовжувала робити свою справу. Ада Роговцева завжди переконана, що вона чесно служить людям, і ніяка критика її не похитне, тому її ще називають залізною леді.

 

 Прочитайте діалог і виконайте завдання.

А. Знайдіть і випишіть фразеологізми, розкрийте їхнє значення.

На одному диханні — з великим натхненням і піднесенням; стріха їде — втрачати розум; обсипати жаром — раптове хвилювання.

Б. Висловте письмово міркування про те, як змінився б текст, якби на місці цих фразеологізмів були звичайні слова.

Якби в тексті були відсутні фразеологізми, то він мав би збіднілий вигляд. Адже фразеологізми часом передають гостроту враження набагато точніше, ніж багато звичайних слів. Наприклад, про концерт на одному диханні. Без фразеологізму нам треба було б описувати і кількість глядачів, і майстерність співака, і захоплення ним, і вдячність. А так одним коротким висловом передано всю суть події.

Повідомити про помилку