1. ДЗ
  2. 8 клас
  3. Українська мова
  4. Авраменко 2021 рік

§ 33. Розділові знаки при вставних словах (словосполученнях, реченнях)

2. Перепишіть речення, знявши риску й розставивши розділові знаки.

1. У Східниці ми будемо відпочивати по перше липня.

2. По-перше, треба придбати квитки, а по-друге, накупити сувенірів.

3. Ми багато чекали від цієї подорожі але, на щастя, на таке навіть не сподівалися.

4. На щастя ми взяли парасольки, хоча небо зранку було чистим-пречистим.

5. Біла Церква, уявіть собі, старша за Львів на кілька століть!

6. Уявіть собі тридцяти/поверховий будинок — саме такою заввишки є дзвіниця Києво-Печерської лаври.

7. По цій лісовій стежці хтось сьогодні ходив і це очевидно, адже на мокрому ґрунті видно свіжі сліди.

8. Наш гід, очевидно, у цьому місці вперше бо його впевненість тут ніби вивітрилася.

 

3. Відновіть речення, дібравши найбільш вдалі вставні конструкції з дужок. Поясніть свій вибір (усно).

1. Наша країна просто казкова. В Україні, справді, є і пустеля, і гірські каньйони, місця для цікавого пішохідного туризму.

2. Озеро Синевир, що на вершині гори, безперечно, унікальне вже самим місцем розташування.

3. На Рівненщині є Біле озеро — кришталево чиста водойма, вода там містить кальцій, магній, фосфор, сірководень, срібло й гліцерин. Кажуть, сам голова Польської держави, комендант Юзеф Пілсудський, на початку двадцятого століття повними цистернами вивозив цілющу воду до Варшави, аби нею лікувалася його дружина.

4. Дунайський біосферний заповідник, що на Одещині в містечку Вилковому, розташований у дельті річки. Цей райський куточок України площею понад 50 гектарів став прихистком для рідкісних видів рослин, тварин, птахів і риб, багато з яких, на жаль, на межі вимирання, тому занесені до Червоної книги України.

5. У Криму є таке диво, як Карадаг (тюркською мовою означає «Чорна гора»), — давній вулкан. Справді, масив Карадагу відрізняється від більшості Кримських гір, порослих лісом. Увесь поцяткований бухтами й гротами, він має дуже таємничий вигляд, там трапляються відкладення, округлими контурами подібні до застиглого воску. На думку вчених, Карадаг колись був на дні моря і його винесло на поверхню в той же час, що й увесь півострів.

 

4. Перепишіть текст, розставляючи, де потрібно, розділові знаки. Визначте вставні слова й групу за значенням.

Колись кемпінги не мали жодної популярності в автомандрівників, навіть обурювалися: з якого це дива вони мають платити за стоянку, якщо є можливість зупинитися де завгодно й організувати ночівлю, розбивши намет. Мабуть, у багатьох поняття «кемпінг» досі асоціюється з так званим диким туризмом — на природі без належних умов.

Сучасні кемпінги, ясна річ, потроху ламають стереотипи, пропонуючи відпочивальникам безпеку паркування, комфорт, варіанти вибору місця проживання (літній бунгало, усесезонний будинок, намет, своє власне «житло» — причіпний будиночок на колесах чи кемпер на основі мікроавтобуса).

Зверніть увагу, оселяючись у літньому будиночку, капітальній споруді чи розраховуючи на місце для намету, турист не лише платить різні суми, а й отримує місце тимчасового проживання на різних умовах. Отже, подорожуючи з наметом, туристи не переймаються питанням бронювання — на території кемпінгу здебільшого завжди можна знайти куточок для того, щоб поставити тимчасове житло. А коли ви розраховуєте на будиночок, то бронювання обов’язкове. Подорожуйте з комфортом!

 

5. Прочитайте речення, увівши в них вставні слова з довідки.

1. Перше у світі регулярне повітряне сполучення було відкрито між Парижем і Лондоном у 1919 р. У літаку перебувало, кажуть, всього 4 пасажири.

2. Майже весь час польоту літаком керує спеціальна програма — автопілот.

3. Усі пілоти, що виконують міжнародні рейси, розмовляють з диспетчером тільки англійською мовою.

4. Уявіть собі, якось під час польоту в салоні «Боїнга» побачили мишу. Через сірого гризуна екіпажу довелося здійснити екстрену посадку й висадити всіх пасажирів. Була, між іншим, небезпека, що миша перегризе який-небудь кабель. 200 пасажирів провели ніч в готелі аеропорту, а екіпаж усю ніч із сиром і мишоловкою вишукував мишу.

5. У літаку «Боїнг-767» — понад 3 млн. деталей. Цікаво, що їх збирають з усього світу: частини фюзеляжу виробляють у Японії, центральні частини крил — у Південній Каліфорнії, закрилки — в Італії.

6. У літаках, справді, є одне незмінне правило: пілоти їдять різні страви. Зокрема, один із них їсть те ж саме, що й пасажири першого та бізнес-класу, а другий пілот їсть іншу їжу. Авіакомпанія, очевидно, турбується про те, щоб обидва пілоти раптом не отруїлися однаковою їжею.

 

⌂ Перепишіть текст, ускладнивши речення вставними словами та словосполученнями. Розставте розділові знаки.

Сервіс ВlаВІаСаг — це щось середнє між таксі й автостопом. Водій і пасажир, якщо їхні маршрути збігаються, знаходять, як виявляється, одне одного через Інтернет і ділять між собою витрати на дорогу. Цей сервіс давно популярний у США, Канаді, Австралії та Західній Європі. Він виник, за твердженням істориків, у роки Другої світової війни, коли в США була введена політика жорсткої економії і спільні поїздки пропагувалися як спосіб економії пального. В епоху мобільних технологій та Інтернету, безперечно, такі подорожі стали більш доступними для всіх. Водій дає оголошення з описом маршруту, указує зручний час відправлення. Пасажир, звичайно, бачить усі пропозиції від водіїв. Він може, наприклад, вивчити профайл водія, де вказана марка машини, рівень досвіду водія. Написавши або подзвонивши водію, можна забронювати, на власний розсуд, місце в автомобілі.

У розвинених країнах, це незаперечний факт, сьогодні користуються такими сервізами для щоденних спільних поїздок на роботу чи навчання. У США та Канаді, як відомо, існують спеціальні програми заохочення — для машин з трьома й більше пасажирами дозволено безкоштовний проїзд окремими платними дорогами та смугами для громадського транспорту.

Повідомити про помилку