1. Домашні завдання
  2. 8 клас
  3. Українська мова
  4. Глазова

Вправа 27

За змістом картини Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові- складіть такі висловлення (обсяг — 5-6 речень):
1) текст статті Історичної енциклопедії для учнів початкових класів;
2) текст розповіді про картину екскурсовода історичного музею:
3) текст розповіді одного з козаків його матері (сестрі, дружині) про листування січовиків із султаном.

1. Час зберіг для нас пам’ять про славних українських лицарів. Серед згадок — картина відомого художника Іллі Рєпіна. Слід зазначити, що всі персонажі картини мають цілком реальних прототипів. Багато з ким Рєпін був особисто знайомий. Велику частину амуніції, зброї, іншої козацької атрибутики, зокрема прапори, автор змалював з експонатів колекції Дмитра Яворницького. Є два варіанти цієї картини. Другий, до речі, зберігається в Харківському художньому музеї.

2. Перед вами картина відомого українського художника Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Розгляньмо її уважніше. У центрі бачимо писаря. Це чи не єдиний персонаж, що володіє грамотою. Судячи з одягу, це семінарист. Також привертають увагу дві зовсім протилежні постаті. Це козак у червоному жупані, іцо щиро так сміється, і похмурий запорожець з пов’язкою на голові. Атмосферою картини став сміх, молодість, упевненість, відвага. Це головні риси козацтва.

3. Знаєш, мамо, я так багато хотів тобі сказати! А зараз, побачивши, просто хочеться погладити твою сиву голову й поцілувати натруджені руки. Не плач, рідна, я ж живий, я поряд. Чуєш, ми ж козаки, захисники. Нам не страшний сам чорт. Ось учора, наприклад, зібралися листа писати султанові. Ти уявляєш, він нам запропонував перейти на бік Османської імперії. Нам, козакам, запропонувати зраду! Ніколи цього не буде.