1. Домашні завдання
  2. 9 клас
  3. ДПА
  4. Біологія Барна (підсумкові контрольні роботи) 2022 рік

Частина IV. Завдання 2

Схарактеризуйте особливості будови скелета людини, пов’язані з прямоходінням і трудовою діяльністю

Прямоходіння й трудова діяльність істотно вплинули на будову скелета людини. Вертикальне положення тіла, що спирається тільки на нижні кінцівки, иіільнило руки від необхідності спиратися на землю під час ходьби. Рука стала органом праці, пальці руки рухливі. Великий палець протиставлений іншим пальцям. Така будова руки дає можливість людині здійснювати й розмашисті рухи, й дрібні маніпуляції.

Масивні кістки нижніх кінцівок людини набагато товщі й міцніші, аніж кістки рук, тому що ноги несуть на собі всю масу тіла. Склепінчаста стопа людини під час ходьби, бігу, стрибків пружинить, пом’якшуючи поштовхи.

У зв’язку з вертикальним положенням тіла людини пояс її нижніх кінцівок дуже широкий і має вигляд чаші, на відміну від ссавців, таз яких значно вужчий. У такому положенні таз підтримує внутрішні органи черевної порожнини.

Хребет утворює чотири плавних вигини, які пружинять і пом’якшують поштовхи під час швидких різких рухів, що зазнає тіло. У ссавців, які спираються на чотири кінцівки, хребет таких вигинів не має.

Грудна клітка людини стиснута в спинно-черевному напрямку, а не з боків, як у решти ссавців.

У зв’язку з прямоходінням об’єм мозкового відділу черепа людини переважає об’єм лицьового. У тварин, навпаки, лицьовий відділ черепа розвинений значно більше, ніж мозковий, тому що головний мозок у них відносно невеликий, а щелепи добре розвинені, оскільки є органами здобування їжі й захисту.

Повідомити про помилку