1. Домашні завдання
  2. 9 клас
  3. ДПА
  4. Біологія Барна (підсумкові контрольні роботи) 2022 рік

Частина IV. Завдання 31

Які захворювання можна лікувати, пересаджуючи стовбурові клітини хворому?

Стовбуровими клітинами вважають недиференційовані клітини, здатні до самовідновлення та продукування хоча б одного типу високо диференційованих нащадків. Процес багаторазового відновлення клітин називають проліферацією. Одна з основних властивостей стовбурових клітин та, що вони не мають жодних тканино-специфічних структур, які дозволили б їм виконувати спеціалізовані функції. Учені шукають чинники, які дозволяють стовбуровим клітинам залишатися недиференційованими. Важливою ділянкою наукових досліджень є вивчення сигналів у тканинах та органах дорослого організму, які призводять до проліферації популяції стовбурових клітин і залишають їх не диференційованими поки вони не стануть потрібними, поки вони не стануть потрібними для генерації визначеної тканини.

Процеси, під час яких неспеціалізовані стовбурові клітини дають початок спеціальним клітинам, називають диференціальними. Тільки відносно недавно розпочалося вивчення сигналів, які запускають цей процес. Їх поділяють на внутрішні та зовнішні. Внутрішні сигнали контролюються генами і клітинами, які несуть закодовані інструкції для всіх структур і функцій клітин. Зовнішні сигнали включають хімічні речовини інших клітин, фізичний контакт із сусідніми клітинами, деякі молекули позаклітинного середовища. Дослідження сигналів диференціації стовбурових клітин необхідне і це допоможе вирощувати клітини або тканини для лікування багатьох захворювань.

Зрілі стовбурові клітини продукують клітини визначеної тканини, в яких вони знаходяться.

Наприклад, зрілі стовбурові клітини в кістковому мозку дають початок багатьом типам клітин крові. Донедавна вважалося, що гемопоезні стовбурові клітини не можуть давати початок диференційованим клітинам інших тканин, наприклад, нервових. Численними експериментами показано, що стовбурові клітини походять з однієї тканини, а дають початок клітинам зовсім іншої тканини. Такий феномен одержав назву пластичності. Так, кровотворні клітини дають початок нейронам або клітинам серцевого м’яза, клітини печінки трансформуються в клітини, що продукують інсулін. Стовбурові клітини людини можуть використовуватися для перевірки нових лікарських препаратів. Найважливішим потенціальним застосуванням людських стовбурових клітин і тканин, які могли б використовуватись для терапії хвороб Паркінсона та Альцгеймера, ушкодження спинного мозку, опіків, захворювань серця, цукрового діабету, остеоартриту та ревматоїдного артриту.

Повідомити про помилку