1. Домашні завдання
  2. 9 клас
  3. ДПА
  4. Біологія Барна (підсумкові контрольні роботи) 2022 рік

Частина IV. Завдання 4

Проаналізуйте подібність і відмінність у будові скелетів людини і ссавців

Скелет людини подібний за будовою до скелета ссавців. Він утворений скелетом голови — черепом, скелетом тулуба — хребтом, скелетом вільних кінцівок та їх поясів. Череп складається із двох відділів: мозкового і лицьового; він має великий об’єм черепної, або мозкової, коробки. Частина кісток, що утворюють череп, зрослись між собою. Нижня щелепа складається з одної (зубної) кістки і прикріплюється до парної скроневої кістки. Хребет має 5 відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий. У шийному відділі хребта, як і в усіх ссавців, 7 хребців. Грудний відділ хребта та ребра утворюють грудну клітку. Крижові хребці зрощені між собою. Пояс передніх кінцівок, або плечовий пояс, складається з парних кісток (лопаток і ключиць). До нього прикріплений скелет вільних верхніх кінцівок, утворений плечовою кісткою, двома кістками передпліччя (ліктьовою і променевою) та кістками кисті — зап’ястка, п’ястка і фаланг пальців. Пояс нижніх кінцівок, або тазовий пояс, складається із трьох парних великих кісток (сідничних, лобкових і клубових), які, як і в більшості ссавців, зростаються з крижовими хребцями. До нього прикріплений скелет вільних нижніх кінцівок, утворений стегновою кісткою, великою і малою гомілковими кістками та кістками стопи — плесна, передплесна та фаланг пальців.

Однак у будові скелета людини є специфічні особливості, які пов’язані з прямоходінням, використанням верхніх кінцівок — рук як знарядь праці, а також із прогресивним розвитком головного мозку. Тіло людини займає вертикальне положення і спирається тільки на нижні кінцівки. Хребет має 4 вигини: два вперед — шийний і поперековий, і два назад — грудний і крижовий. Завдяки цим вигинам хребет набув S-подібної форми, що забезпечило його пружність при ходьбі та пом’якшило поштовхи тіла. Тіла хребців збільшились за розмірами та масою, починаючи від шийного і закінчуючи крижовим відділом. Це пов’язано зі збільшенням навантаження на нижні відділи хребта. Вертикальне положення тіла, при якому внутрішні органи тиснуть своєю масою в напрямку, протилежному грудині, спричинило розвиток плоскої та широкої грудної клітки. Одна з найхарактерніших рис скелета людини — будова руки, що стала органом праці. Прогресивного розвитку пізнав перший великий палець, протиставлений іншим, а також диференціювання рухів пальців. За допомогою кисті руки людина виконує різні дії — від найточніших маніпуляцій до сильних захватів.

Пояс нижніх кінцівок людини широкий, чашоподібний. Він є опорою для внутрішніх органів черевної порожнини. Кістки нижніх кінцівок більш масивні, довші й міцніші від кісток рук. Стопа та пальці ноги під час ходьби та бігу витримують вагу, пересувають тіло та зберігають рівновагу при зміні його положення. Пружні подушечки стопи та її склепіння пом’якшують поштовхи тіла під час ходіння, бігу, стрибків. Значний розвиток головного мозку обумовив збільшення (приблизно в 4 рази) об’єму мозкового відділу черепа, порівняно з лицьовим. Нижня щелепа підковоподібна, з виступаючим підборіддям, що пов’язано з мовною діяльністю та розвитком мускулатури язика.

Повідомити про помилку